1. მუხიგულაშვილი, რუსუდან
შემოდგომა გაზაფხულმა შეცვალა : თეატრალური ფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 10 გვ.[MFN: 46629]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ფესტივალის "საჩუქარის" შესახებ
პერსონალია:  დოლიძე ქეთი (რეჟისორი); მარმარინოსი მიხეილ (ბერძენი რეჟისორი); გრიშკოვეცი ევგენი (რუსი დრამატურგი, რეჟისორი); წერეთელი ნიკა (მუსიკოსი).
თემატიკა:  თეატრალური ფესტივალები.
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალისტები, კონკურსები, მსახიობები.
1. ბარქაია, ანდრო
ვწეროთ აწმყოზე, ვიფიქროთ მომავალზე : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 8 გვ.[MFN: 46630]
ანოტაცია:  დავით გურგენიძისა და გიორგი მაჭარაშვილის წიგნის - "ქართული ჭადრაკი-2002" შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, წიგნი.
1. გრიგოლ ჩიბურდანიძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 8 გვ.[MFN: 46631]
1. შეყილაძე, გივი
უნიკალური საცნობარო ლიტერატურა : გერმანიიდან მიღებულია პაულის "რეალ ენციკლოპედიის" 46 ტომი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 10 გვ.[MFN: 46632]
პერსონალია:  გორდეზიანი რისმაგ (აკადემიკოსი); მეტრეველი როინ (თსუ-ს რექტორი); ხუროძე თეიმურაზ (სტუ-ს რექტორი); შრამი უვე (გერმანიის ელჩი საქართველოში).
თემატიკა:  საქართველო-გერმანიის კულტურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  თანამშრომლობა, ბიბლიოთეკა, სალექსიკონო კორპუსი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 10 გვ.[MFN: 46633]
პერსონალია:  ხვედელიძე გივი; ძამანაშვილი კარლო; გეგეშიძე დავით; ქოჩიაშვილი არჩილ; გოგიჩაშვილი ენგური.
საქართველოს პრეზიდენტი ტაშკენტს მიემგზავრება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 1 გვ.[MFN: 46634]
ანოტაცია:  ცენტრალური აზიის სახელმწიფოების - ტაჯიკეთის, უზბეკეთის, ყაზახეთისა და ყირგიზეთის პრეზიდენტების შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); კარიმოვი ისლამ (უზბეკეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი); ნაზარბაევი ნურსულთან (ყაზახეთის პრეზიდენტი); ლემიერ ჟან (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, შეხვედრა, ვიზიტი, ევროპის რეკონსტრუქცია, ბანკი.
1. თავხელიძე, ალბერტ
"სალუქვაძის მეთოდი" - სამშობლოს სამსახური : იუბილე / ალბერტ თავხელიძე ; ივერი ფრანგიშვილი, რამაზ ხუროძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 3 გვ.[MFN: 46635]
ანოტაცია:  მინდია სალუქვაძის 70 წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სალუქვაძე მინდია (მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  მილოცვა, პედაგოგი, საზოგადო მოღვაწე.
ედუარდ შევარდნაძე: "მივესალმები თქვენს მიერ შემუშავებულ ექიმის ეთიკის კოდექსს და მას დიდ მოვლენად მივიჩნევ საქართველოს სამედიცინო საზოგადოების ცხოვრებაში" : კონგრესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 1,2 გვ.[MFN: 46636]
ანოტაცია:  მედიკოსთა კონგრესის შესახებ საქართველოში
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); გამყრელიძე ამირან (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მედიკოსთა კონგრესი, სემინარი, ინფორმაცია, სასერტიფიკაციო გამოცდები, კვალიფიკაციის ამაღლება, საზოგადოება, რეფორმები, ნარკომანია.
ფარული ჩაწერა უკანონო ქმედებაა : პრესა და სასამართლო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 3 გვ.[MFN: 46637]
ანოტაცია:  ლიკანში გამართული სემინარი ჟურნალისტური გამოძიების, ჟურნალისტური ეთიკისა და მასთან დაკავშირებული მოქმედი კანონმდებლობის შესახებ
პერსონალია:  ჭანტურია ლადო (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); კემბელი კეროლინ კლარკ (ამერიკის იურისტთა ასოციაციის ცენტრალური ევროპისა და ევრაზიის სამართლებრივი ინიციატივის საქართველოს წარმომადგენელი); სპერლინგი იმი (ჟურნალისტი); ტურავა მერაბ (უზენაესი სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატის თავმჯდომარე); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ჩარკვიანი ხათუნა (უზენაესი სასამართლოს პრესცენტრის ხელმძღვანელი); ლანჩავა დავით (ადვოკატი); ჩაჩუა ნანა (ფსიქოლოგი).
გეოგ.დასახელება:  (ლიკანი).
თემატიკა:  საქართველოს უზენაესი სასამართლო. მასმედია.
საკვანძო სიტყვები:  სემინარი, ეთიკა, კანონი, პრობლემა, მტკიცებულება, ჟურნალისტი, პრესა.
1. აბრაამი, სპენსერ
მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ედუარდ შევარდნაძეს : 2003 წლის 7 აპრილი : პრეზიდენტის ფოსტიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 1 გვ.[MFN: 46638]
ანოტაცია:  ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის მილსადენის პროექტის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); აბრაამი სპენსერ (აშშ ენერგეტიკის მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, პროექტი, მილსადენი, მშენებლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4659 | 4660 | 4661 | 4662 | 4663 | 4664 | 4665 | 4666 | 4667 | 4668 | 4669 |  შემდეგი »  ბოლო »»