შემოდგომა გაზაფხულმა შეცვალა : თეატრალური ფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 10 გვ.[MFN: 46629 ]
ანოტაცია: საერთაშორისო ფესტივალის "საჩუქარის" შესახებ
პერსონალია: დოლიძე ქეთი (რეჟისორი); მარმარინოსი მიხეილ (ბერძენი რეჟისორი); გრიშკოვეცი ევგენი (რუსი დრამატურგი, რეჟისორი); წერეთელი ნიკა (მუსიკოსი).
თემატიკა: თეატრალური ფესტივალები .
საკვანძო სიტყვები: ჟურნალისტები, კონკურსები, მსახიობები .
ბარქაია, ანდრო
ვწეროთ აწმყოზე, ვიფიქროთ მომავალზე : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 8 გვ.[MFN: 46630 ]
ანოტაცია: დავით გურგენიძისა და გიორგი მაჭარაშვილის წიგნის - "ქართული ჭადრაკი-2002" შესახებ
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, წიგნი .
გრიგოლ ჩიბურდანიძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 8 გვ.[MFN: 46631 ]
შეყილაძე, გივი
უნიკალური საცნობარო ლიტერატურა : გერმანიიდან მიღებულია პაულის "რეალ ენციკლოპედიის" 46 ტომი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 10 გვ.[MFN: 46632 ]
პერსონალია: გორდეზიანი რისმაგ (აკადემიკოსი); მეტრეველი როინ (თსუ-ს რექტორი); ხუროძე თეიმურაზ (სტუ-ს რექტორი); შრამი უვე (გერმანიის ელჩი საქართველოში).
თემატიკა: საქართველო-გერმანიის კულტურული ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: თანამშრომლობა, ბიბლიოთეკა, სალექსიკონო კორპუსი .
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 2 მაისი. - N113(4492). - 10 გვ.[MFN: 46633 ]
პერსონალია: ხვედელიძე გივი ; ძამანაშვილი კარლო ; გეგეშიძე დავით ; ქოჩიაშვილი არჩილ ; გოგიჩაშვილი ენგური .
საქართველოს პრეზიდენტი ტაშკენტს მიემგზავრება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 1 გვ.[MFN: 46634 ]
ანოტაცია: ცენტრალური აზიის სახელმწიფოების - ტაჯიკეთის, უზბეკეთის, ყაზახეთისა და ყირგიზეთის პრეზიდენტების შეხვედრის შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); კარიმოვი ისლამ (უზბეკეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი); ნაზარბაევი ნურსულთან (ყაზახეთის პრეზიდენტი); ლემიერ ჟან (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: სხდომა, შეხვედრა, ვიზიტი, ევროპის რეკონსტრუქცია, ბანკი .
თავხელიძე, ალბერტ
"სალუქვაძის მეთოდი" - სამშობლოს სამსახური : იუბილე / ალბერტ თავხელიძე ; ივერი ფრანგიშვილი, რამაზ ხუროძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 3 გვ.[MFN: 46635 ]
ანოტაცია: მინდია სალუქვაძის 70 წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია: სალუქვაძე მინდია (მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები: მილოცვა, პედაგოგი, საზოგადო მოღვაწე .
ედუარდ შევარდნაძე: "მივესალმები თქვენს მიერ შემუშავებულ ექიმის ეთიკის კოდექსს და მას დიდ მოვლენად მივიჩნევ საქართველოს სამედიცინო საზოგადოების ცხოვრებაში" : კონგრესი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 1,2 გვ.[MFN: 46636 ]
ანოტაცია: მედიკოსთა კონგრესის შესახებ საქართველოში
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); გამყრელიძე ამირან (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
თემატიკა: საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: მედიკოსთა კონგრესი, სემინარი, ინფორმაცია, სასერტიფიკაციო გამოცდები, კვალიფიკაციის ამაღლება, საზოგადოება, რეფორმები, ნარკომანია .
კინწურაშვილი, თეიმურაზ
ფარული ჩაწერა უკანონო ქმედებაა : პრესა და სასამართლო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 3 გვ.[MFN: 46637 ]
ანოტაცია: ლიკანში გამართული სემინარი ჟურნალისტური გამოძიების, ჟურნალისტური ეთიკისა და მასთან დაკავშირებული მოქმედი კანონმდებლობის შესახებ
პერსონალია: ჭანტურია ლადო (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); კემბელი კეროლინ კლარკ (ამერიკის იურისტთა ასოციაციის ცენტრალური ევროპისა და ევრაზიის სამართლებრივი ინიციატივის საქართველოს წარმომადგენელი); სპერლინგი იმი (ჟურნალისტი); ტურავა მერაბ (უზენაესი სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატის თავმჯდომარე); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ჩარკვიანი ხათუნა (უზენაესი სასამართლოს პრესცენტრის ხელმძღვანელი); ლანჩავა დავით (ადვოკატი); ჩაჩუა ნანა (ფსიქოლოგი).
გეოგ.დასახელება: (ლიკანი ).
თემატიკა: საქართველოს უზენაესი სასამართლო. მასმედია .
საკვანძო სიტყვები: სემინარი, ეთიკა, კანონი, პრობლემა, მტკიცებულება, ჟურნალისტი, პრესა .
აბრაამი, სპენსერ
მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ედუარდ შევარდნაძეს : 2003 წლის 7 აპრილი : პრეზიდენტის ფოსტიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 მაისი. - N114(4493). - 1 გვ.[MFN: 46638 ]
ანოტაცია: ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის მილსადენის პროექტის შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); აბრაამი სპენსერ (აშშ ენერგეტიკის მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: წერილი, პროექტი, მილსადენი, მშენებლობა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4659 | 4660 | 4661 | 4662 | 4663 | 4664 | 4665 | 4666 | 4667 | 4668 | 4669 | შემდეგი » ბოლო »»