საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს აკადემიის შექმნისა და "საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს დებულების დამტკიცების შესახებ" საქართველოს პრეზიდენტის 2002 წლის 12 იანვრის N 14 ბრძანებულებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე : 2003 წლის 2 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 3 გვ.[MFN: 46681]
დედა ერისა - ჩვენი ერთიანობის სიმბოლო : გვესაუბრება საქართველოს ენის სახელმწიფო პალატის თავმჯდომარე ლევან ღვინჯილია : ტაძარი წმინდა / [ესაუბრა] თენგიზ გრიგალაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 1,2 გვ.[MFN: 46682]
პერსონალია:სტეფანიანი არნო (არასამთავრობო ორგანიზაცია "მრავალეროვანი საქართველოს" ხელმძღვანელი); გაბუნია კახა (ენის სახელმწიფო პალატის სამმართველოს უფროსი, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი).
პანკისის ხეობაში დღეს მიმდინარე სასიკეთო პრცესები ზოგიერთს ხელს არ აძლევს : პროტესტი / ზაურ გუმაშვლი ; ჯარაფ ხანგოშვილი, ზაურ ცათიაშვილი და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 3 გვ.[MFN: 46683]
ანოტაცია: პანკისის ხეობის ქისტი მოსახლეობის პოზიცია ხეობაში არსებული ვითარების შესახებ
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ნიკოლოზ ნებიერიძისა და მიხეილ აბრამიშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 1 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 2 გვ.[MFN: 46684]
პერსონალია:ნებიერიძე ნიკოლოზ (საგარეჯოს რაიონის შპს "პატარძეულის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); აბრამიშვილი მიხეილ (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის სამეცნიერო-კვლევით სამუშაოთა კოორდინაციისა და კრებსითი დაგეგმების განყოფილების უფროსი, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა კანდიდატი).