საკვანძო სიტყვები:  ვირუსი, ინფექცია, პათოლოგია, სამეცნიერო-პრაქტიკული ცენტრები, მკურნალობა.
გაიმართება გამოფენა-საღამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 1 გვ.[MFN: 46680]
ანოტაცია:  გაიმართა საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის საიუბილეო საღამო
თემატიკა:  საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი.
საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულება : საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს აკადემიის შექმნისა და "საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს დებულების დამტკიცების შესახებ" საქართველოს პრეზიდენტის 2002 წლის 12 იანვრის N 14 ბრძანებულებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე : 2003 წლის 2 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 3 გვ.[MFN: 46681]
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებები, დადგენილებები.
1. ღვინჯილია, ლევან
დედა ერისა - ჩვენი ერთიანობის სიმბოლო : გვესაუბრება საქართველოს ენის სახელმწიფო პალატის თავმჯდომარე ლევან ღვინჯილია : ტაძარი წმინდა / [ესაუბრა] თენგიზ გრიგალაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 1,2 გვ.[MFN: 46682]
პერსონალია:  სტეფანიანი არნო (არასამთავრობო ორგანიზაცია "მრავალეროვანი საქართველოს" ხელმძღვანელი); გაბუნია კახა (ენის სახელმწიფო პალატის სამმართველოს უფროსი, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა:  საქართველოს ენის სახელმწიფო პალატა.
საკვანძო სიტყვები:  მამული, სარწმუნოება, ქართველი ერი, მშობლიური ენა, ეროვნული ენა.
1. პანკისის ხეობაში დღეს მიმდინარე სასიკეთო პრცესები ზოგიერთს ხელს არ აძლევს : პროტესტი / ზაურ გუმაშვლი ; ჯარაფ ხანგოშვილი, ზაურ ცათიაშვილი და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 3 გვ.[MFN: 46683]
ანოტაცია:  პანკისის ხეობის ქისტი მოსახლეობის პოზიცია ხეობაში არსებული ვითარების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  დაძაბულობა, მოსახლეობა, შინაგანი ჯარი, სტაბილიზაციაპოზიცია, სიტუაცია.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ნიკოლოზ ნებიერიძისა და მიხეილ აბრამიშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 1 მაისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 2 გვ.[MFN: 46684]
პერსონალია:  ნებიერიძე ნიკოლოზ (საგარეჯოს რაიონის შპს "პატარძეულის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); აბრამიშვილი მიხეილ (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის სამეცნიერო-კვლევით სამუშაოთა კოორდინაციისა და კრებსითი დაგეგმების განყოფილების უფროსი, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა კანდიდატი).
1. გიორგი კანდელაკი ბოთას შეერკინება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 მაისი. - N115(4494). - 4 გვ.[MFN: 46685]
პერსონალია:  ბოთა ფრანსუა (მოკრივე); კანდელაკი გიორგი (მოკრივე).