არისტოფანე - "პარნასში" : წარდგინება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 მაისი. - N123(4502). - 8 გვ.[MFN: 46966]
ანოტაცია:  "ქართველი არისტოფანეს", ლევან ბერძენიშვილის მიერ თარგმნილი ძველი ბერძენი კომედიოგრაფოსის, არისტოფანეს კომედიების I ტომის პრეზენტაციის შესახებ მაღაზია "პარნასში"
პერსონალია:  ბერძენიშვილი ლევან (მთარგმნელი, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  თარგმანი, წიგნი, პაროდია, კომედია, ანტიკური ეპოქა, ძველი ბერძნული ლიტერატურა, შედევრი.
1. ჰეიდარ ალიევი: იუბილე ზეიმის გარეშე / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 მაისი. - N123(4502). - 5 გვ.[MFN: 46967]
ანოტაცია:  ჰეიდარ ალიევის ავადმყოფობის შესახებ
პერსონალია:  ალიევი ჰეიდარ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი); ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის ნავთობის სახელმწიფო კომპანიის ვიცე-პრეზიდენტი); უსუბოვი რამილ (აზერბაიჯანის შსს მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  იუბილარი, ანკარა, გამოკვლევა, მედიცინა, ექიმი, დიაგნოზი, ავადმყოფობა, ოპოზიცია.
გაქურდეს ბესარიონ ჯუღაშვილის ბინა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 მაისი. - N123(4502). - 7 გვ.[MFN: 46968]
პერსონალია:  ჯუღაშვილი ბესარიონ (კინორეჟისორი, სტალინის შვილთაშვილი).
1. დოიჩერი, ისააკ
სტალინი : გამარჯვების დიალექტიკა : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N117, 121 / [თარგმნა] ლაშა დადიანმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 მაისი. - N123(4502). - 6 გვ.[MFN: 46969]
ანოტაცია:  სტალინისა და დიდი სამამულო ომის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  მეორე მსოფლიო ომი, კრემლი, პარტიზანები, ფრონტი, გერმანელები, ჯარი.
1. სოფიო ციცვიძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 მაისი. - N123(4502). - 8 გვ.[MFN: 46970]
პერსონალია:  ციცვიძე სოფიო.
1. განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 მაისი. - N123(4502). - 6 გვ.[MFN: 46971]
ანოტაცია:  საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი აცხადებს ღია ტენდერს "უმუშევრის დასაქმების ხელშეწყობის 2003 წლის სახელმწიფო პროგრამის" ფარგლებში გათვალისწინებული სახსრებით და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა მსურველს
"მჯერა, მშენებლები ღირსეულ წვლილს შეიტანენ საქართველოს აღმშენებლობაში" : საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის სიტყვა არქიტექტორთა და მშენებელთა დამფუძნებელ ყრილობაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1,2 გვ.[MFN: 46972]
საკვანძო სიტყვები:  შეკრება, შეხვედრა, მშენებლობა, ნგრევა, ეკონომიკა, ბიუჯეტი, კონკურენცია, ინვესტორი, მუშაობა, აღორძინება, ენერგეტიკა, ნავთობსადენი.
[პოეზია] : ივლისი : ფიროსმანი : შუაფხო : ძველებური ესკიზი - "რახილ" : მარტოობა : ჩაიხანა : მე ბოლნისის ლომებს ვთლიდი : ქაშუეთის წინ : იანვრის პასტორალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 3 გვ.[MFN: 46973]
ტენდერი "თბილგაზის რეაბილიტაციისათვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 3 გვ.[MFN: 46974]
თემატიკა:  თბილგაზი. ტენდერი. საქართველოს სათბობ-ენერგეტიკის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  პირობები, კომპანია, დაფინანსება.
1. ვეზდენი, ისლამ
სკოლა დაიწვა, განათლების სამინისტრო სირაქლემის პოზაშია! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 3 გვ.[MFN: 46975]
ანოტაცია:  მესტის რაიონის სოფელ მაზერის სკოლის დაწვისა და განათლების მინისტრის უყურადღებობის შესახებ
პერსონალია:  კარტოზია ალექსანდრე (განათლების მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  მესტია (მაზერი).
თემატიკა:  სკოლები საქართველოში. საქართველოს განათლების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სწავლა-განათლება, მინისტრი, ფინანსები, მშენებლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4693 | 4694 | 4695 | 4696 | 4697 | 4698 | 4699 | 4700 | 4701 | 4702 | 4703 |  შემდეგი »  ბოლო »»