წმინდა თამარ მეფის ხსენების დღე : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1 გვ.[MFN: 46980]
საკვანძო სიტყვები:  ეკლესია, წირვა, ლოცვა, ზეიმი.
ჟინვალის კომპლექსური ჰიდროკვანძი სერიოზულ ყურადღებას საჭიროებს : თუ თბილისის მერია შეუფერხებლად გადაუხდის "ჟინერს" მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურს, უქმი წყალსაგდები კედლის გამაგრება დროულად მოესწრება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1,2 გვ.[MFN: 46981]
ანოტაცია:  ჟინვალის კომპლექსური ჰიდროკვანძის მშენებლობისა და მისი პრობლემების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სარწყავი წყალი, მშენებელი, ჰიდროტექნიკა, ექსპლუატაცია, წყალგამტარი გვირაბი, კაშხალი, წყალსაცავი, შემოწმება, ღირებულება, პრობლემა.
მუშაობას იწყებს ახალი სააგენტო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 4 გვ.[MFN: 46982]
ანოტაცია:  ახალი სტრუქტურის შექმნის შესახებ
პერსონალია:  კაპანაძე ვაჟა (სახელმწიფო საწარმოთა მართვის სააგენტოს თავმჯდომარე); პავლიაშვილი სოლომონ (ქონების მართვის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს სახელმწიფო საწარმოთა მართვის სააგენტო.
საკვანძო სიტყვები:  სამინისტრო, საყარმო, მართვა, პრივატიზება.
კოდორს სპეციალურად გაწვრთნილი რაზმი დაიცავს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1 გვ.[MFN: 46983]
საკვანძო სიტყვები:  მესაზღვრე, ყაბარდო-ბალყარეთი, ჩეჩნეთი, მონაკვეთი.
1. მეგრელიშვილი, ტატიანა
თბილისურ საღამოს ტოვსტონოგოვის გახსენება დაამშვენებდა / ტატიანა მეგრელიხვილი ; ირინა ბოროდულინა : ხსოვნა გულისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 5 გვ.[MFN: 46984]
ანოტაცია:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის წარმომადგენლობაში დიდი რეჟისორის, გიორგი ტოვსტონოგოვის ხსოვნისადმი მიძღვნილი საზეიმო შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ტოვსტონოგოვი გიორგი (თეატრალური რეჟისორი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ლორთკიფანიძე გიგა (რეჟისორი); ჩახავა მედეა (მსახიობი); მურვანიძე მურაზ (მხატვარი); ჯაფარიძე გია (მხატვარი); ქუნთელია იუზა; ქუნთელია ანა (მუსიკოს-შემსრულებლებ); პოპოვა-კერესელიძე ილონა (კულტურულ-საქველმოქმედო ცენტრ "როსიანკას" პრეზიდენტი); დოიჯაშვილი მანანა (კონსერვატორიის რექტორი); ღლონტი რევაზ (წიგნის პალატის გენერალური დირექტორი); იანკოვსკი დიმიტრი (პოლიტოლოგი); ჭიპაშვილი ჰამლეტ (პარლამენტარი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; სანკტ-პეტერბურგი.
თემატიკა:  კულტურა. რუსი თეატრალური რეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  მაესტრო, შემოქმედება, თეატრი, დარბაზობა, დიასპორა, საელჩო, წარმომადგენლობა, ხელოვანი, საქართველო, რუსული თეატრი, სპექტაკლი.
პარტნიორობა მშვიდობისათვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1 გვ.[MFN: 46985]
პერსონალია:  ფირცხალაიშვილი ჯონი (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, ნატო, მშვიდობა, გეგმა.
როგორც თქვენ იტყვით, შაბანოვ!.. : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1 გვ.[MFN: 46986]
ანოტაცია:  მოსკოვი დაინტერესებულია, რომ კავკასიაში ძლიერმა, დამოუკიდებელმა აფხაზეთმა იარსებოს
პერსონალია:  შაბანოვი ალექსანდრე (რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავჯდომარის მოადგილე); ხაჯინბასი რაულ (სოხუმის ხელისუფლების პრემიერ მინისტრი); აშბა ვალერი (აფხაზეთის ვიცე-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  აფხაზეთი. რუსეთის საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, გეოპოლიტიკა, სამხედროები.
ჩვენ თურმე რა გვიჭირს : სამოცი წლის წინათ ამერიკაში საარჩევნო სიებში ძაღლები და კატებიც შეუყვანიათ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 2 გვ.[MFN: 46987]
პერსონალია:  ფარნსვორსი სტივენ ჯ. (პროფესორი).
თემატიკა:  მასმედია. ტრეინინგი. საარჩევნო კამპანია.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, ჟურნალისტი, კანდიდატი, ამომრჩეველი, სამართლიანობა, შეცდომები, გაყალბება.
თბილისს ბლატერი ეწვევა : სტუმარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 7 გვ.[MFN: 46988]
პერსონალია:  ბლატერი ზეპ (ფიფას პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, ფეხბურთი, საწვრთნელი ბაზა, ცერემონია.