წმინდა თამარ მეფის ხსენების დღე : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1 გვ.[MFN: 46980 ]
თემატიკა: საეკლესიო დღესასწაულები .
საკვანძო სიტყვები: ეკლესია, წირვა, ლოცვა, ზეიმი .
ჟინვალის კომპლექსური ჰიდროკვანძი სერიოზულ ყურადღებას საჭიროებს : თუ თბილისის მერია შეუფერხებლად გადაუხდის "ჟინერს" მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურს, უქმი წყალსაგდები კედლის გამაგრება დროულად მოესწრება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1,2 გვ.[MFN: 46981 ]
ანოტაცია: ჟინვალის კომპლექსური ჰიდროკვანძის მშენებლობისა და მისი პრობლემების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: სარწყავი წყალი, მშენებელი, ჰიდროტექნიკა, ექსპლუატაცია, წყალგამტარი გვირაბი, კაშხალი, წყალსაცავი, შემოწმება, ღირებულება, პრობლემა .
მუშაობას იწყებს ახალი სააგენტო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 4 გვ.[MFN: 46982 ]
ანოტაცია: ახალი სტრუქტურის შექმნის შესახებ
პერსონალია: კაპანაძე ვაჟა (სახელმწიფო საწარმოთა მართვის სააგენტოს თავმჯდომარე); პავლიაშვილი სოლომონ (ქონების მართვის ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა: საქართველოს სახელმწიფო საწარმოთა მართვის სააგენტო .
საკვანძო სიტყვები: სამინისტრო, საყარმო, მართვა, პრივატიზება .
კოდორს სპეციალურად გაწვრთნილი რაზმი დაიცავს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1 გვ.[MFN: 46983 ]
საკვანძო სიტყვები: მესაზღვრე, ყაბარდო-ბალყარეთი, ჩეჩნეთი, მონაკვეთი .
მეგრელიშვილი, ტატიანა
თბილისურ საღამოს ტოვსტონოგოვის გახსენება დაამშვენებდა / ტატიანა მეგრელიხვილი ; ირინა ბოროდულინა : ხსოვნა გულისა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 5 გვ.[MFN: 46984 ]
ანოტაცია: აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის წარმომადგენლობაში დიდი რეჟისორის, გიორგი ტოვსტონოგოვის ხსოვნისადმი მიძღვნილი საზეიმო შეხვედრის შესახებ
პერსონალია: ტოვსტონოგოვი გიორგი (თეატრალური რეჟისორი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ლორთკიფანიძე გიგა (რეჟისორი); ჩახავა მედეა (მსახიობი); მურვანიძე მურაზ (მხატვარი); ჯაფარიძე გია (მხატვარი); ქუნთელია იუზა ; ქუნთელია ანა (მუსიკოს-შემსრულებლებ); პოპოვა-კერესელიძე ილონა (კულტურულ-საქველმოქმედო ცენტრ "როსიანკას" პრეზიდენტი); დოიჯაშვილი მანანა (კონსერვატორიის რექტორი); ღლონტი რევაზ (წიგნის პალატის გენერალური დირექტორი); იანკოვსკი დიმიტრი (პოლიტოლოგი); ჭიპაშვილი ჰამლეტ (პარლამენტარი).
გეოგ.დასახელება: რუსეთი ; სანკტ-პეტერბურგი .
თემატიკა: კულტურა. რუსი თეატრალური რეჟისორები .
საკვანძო სიტყვები: მაესტრო, შემოქმედება, თეატრი, დარბაზობა, დიასპორა, საელჩო, წარმომადგენლობა, ხელოვანი, საქართველო, რუსული თეატრი, სპექტაკლი .
პარტნიორობა მშვიდობისათვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1 გვ.[MFN: 46985 ]
პერსონალია: ფირცხალაიშვილი ჯონი (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, ნატო, მშვიდობა, გეგმა .
როგორც თქვენ იტყვით, შაბანოვ!.. : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 1 გვ.[MFN: 46986 ]
ანოტაცია: მოსკოვი დაინტერესებულია, რომ კავკასიაში ძლიერმა, დამოუკიდებელმა აფხაზეთმა იარსებოს
პერსონალია: შაბანოვი ალექსანდრე (რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავჯდომარის მოადგილე); ხაჯინბასი რაულ (სოხუმის ხელისუფლების პრემიერ მინისტრი); აშბა ვალერი (აფხაზეთის ვიცე-პრეზიდენტი).
თემატიკა: აფხაზეთი. რუსეთის საგარეო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ვიზიტი, გეოპოლიტიკა, სამხედროები .
ჩვენ თურმე რა გვიჭირს : სამოცი წლის წინათ ამერიკაში საარჩევნო სიებში ძაღლები და კატებიც შეუყვანიათ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 2 გვ.[MFN: 46987 ]
პერსონალია: ფარნსვორსი სტივენ ჯ. (პროფესორი).
თემატიკა: მასმედია. ტრეინინგი. საარჩევნო კამპანია .
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, ჟურნალისტი, კანდიდატი, ამომრჩეველი, სამართლიანობა, შეცდომები, გაყალბება .
თბილისს ბლატერი ეწვევა : სტუმარი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 მაისი. - N124(4503). - 7 გვ.[MFN: 46988 ]
პერსონალია: ბლატერი ზეპ (ფიფას პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, ფეხბურთი, საწვრთნელი ბაზა, ცერემონია .