1. პროვოკაციას არ აჰყვნენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 ივლისი. - N164(710). - 1 გვ.[MFN: 4715]
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი; ქობულეთი; ოზურგეთი.
საკვანძო სიტყვები:  საარტილერიო, ჭურვი, ჩაი, აჭარპროდუქტები.
1. გოგუაძე, ვ.
შეთანხმება : აფხაზეთში ცეცხლის შეწყვეტისა და მისი დაცვისადმი კონტროლის მექანიზმის შესახებ / ჯინჯოლია ს. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 ივლისი. - N164(710). - 1 გვ.[MFN: 4716]
პერსონალია:  კოზირევი ა..
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, საკონტროლო, ჯგუფები.
აფხაზეთში მშვიდობისათვის ჩვენი საერთო პასუხისმგებლობა დიდ სიფხიზლეს მოითხოვს : საქართველოს რესპუბლიკის პარლამენტის თავმჯდომარის - სახელმწიფოს მეთაურის მიმართვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 ივლისი. - N164(710). - 1 გვ.[MFN: 4717]
საკვანძო სიტყვები:  შეთანხმება, ხელმოწერილი, გაერო.
1. ცეცხლის შეწყვეტა სერიოზული გზაა მშვიდობისაკენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 ივლისი. - N164(710). - 1 გვ.[MFN: 4718]
პერსონალია:  დალჰოფი გიუნტერ (გერმანიის ელჩი საქართველოში); ბრაუნი კენტ (აშშ ელჩი საქართველოში); ფენსიანი ვან (ჩინეთის ელჩი საქართველოში); ავილეა ბენიამინ (ისრაელის საელჩოს დროებითი რწმუნებული საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, მშვიდობა, აფხაზეთი.
1. ყარყარაშვილი, გია
ბრძანება : აფხაზეთის კონფლიქტის ზონაში ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 ივლისი. - N164(710). - 1 გვ.[MFN: 4719]
თემატიკა:  12.3.2.2/1.
1. გაეროს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენელი ედუარდ ბრუნერი მისიით გამოემგზავრა საქართველოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 ივლისი. - N164(710). - 1 გვ.[MFN: 4720]
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი; გუდაუთა.
საკვანძო სიტყვები:  ჟენევა, გაერო, კონფლიქტი, სამხედრო, მეთვალყურეები, სოჭი.