"...დამასაფლავეთ XX საუკუნეში" : პრემიერის შემდეგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 მაისი. - N128(4507). - 8 გვ.[MFN: 47150]
ანოტაცია:  სპექტაკლ "თოვლივით თეთრი თოვლის" შესახებ. სურათზე: მიშა გომიაშვილი და დავით დვალიშვილი
პერსონალია:  იშხნელი ნიკა (მწერალი); თაბუკაშვილი ლაშა (დრამატურგი); ენუქიძე ანდრო (რეჟისორი); გეგეშიძე იური (სცენარის ავტორი); ბაკურაძე კახა (ქორეოგრაფი); გომიაშვილი მიშა; დვალიშვილი დავით; მახარობლიშვილი ალეკო; იაკაშვილი ზაზა; გეგეშიძე ქეთი; გრიშიკაშვილი რუსუდან; გაჩეჩილაძე ნინო (მსახიობები).
საკვანძო სიტყვები:  პიესა, სპექტაკლი, კომედია.
კვლავ ისეთი გვახსოვს - დელიკატური, ღირსეული, მშვიდი : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 მაისი. - N128(4507). - 6 გვ.[MFN: 47151]
ანოტაცია:  საქართველოს დამსახურებელი ჟურნალისტის გიორგი ნოდიას დაბადებიდან 80 წლისთავის გამო
პერსონალია:  ნოდია გიორგი (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  მოქალაქე, მამულიშვილი, რედაქცია, ოჯახი.
აიყვანეს დანაშაულებრივი ჯგუფები : გასული კვირის კრიმინოგენურ ვითარებას კომენტარს უკეთებს შს მინისტრის მოადგილე, პოლიციის გენერალ-მაიორი რუბენ ასანიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 მაისი. - N128(4507). - 6 გვ.[MFN: 47152]
პერსონალია:  ძიძიგური თემურ (საგზაო პოლიციის უფროსი ინსპექტორი); ნარჩემაშვილი კობა (შს მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  გამოძიება, პოლიცია, კონტროლი, ყაჩაღობა, გაუპატიურება, მკვლელობა.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 მაისი. - N128(4507). - 6 გვ.[MFN: 47153]
ანოტაცია:  კადასტრისა და მიწის რეგისტრაციის პროექტი, აღორძინების საკრედიტო ბანკი - KEW-ს თანადაფინანსებით აცხადებს ღია ტენდერს 5 ლოტად საკადასტრო - საამზომველო სამუშაოების შესასრულებლად-შესასყიდად
1. მალვინა ზაქარიაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 მაისი. - N128(4507). - 8 გვ.[MFN: 47154]
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ომარ დოლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 მაისი. - N129(4508). - 16 გვ.[MFN: 47155]
ანოტაცია:  სურათზე: ლიანა ლომთათიძე და ფიატემა შალამბერიძე. 1948 წელი
პერსონალია:  ლომთათიძე ლიანა; შალამბერიძე ფიამეტა.
1. საქართველოს მოწყალებისა და ჯანდაცვის ფონდი
20-30 წლის შემდეგ საქართველოში დღეგრძელი მამაკაცი აღარ გვეყოლება?! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 მაისი. - N129(4508). - 5 გვ.[MFN: 47156]
ანოტაცია:  საქართველოში უხუცეს დღეგრძელთა სამედიცინო დახმარების, სოციალური და ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესების შესახებ
თემატიკა:  უხუცესი დღეგრძელები.
საკვანძო სიტყვები:  მოწყალება, ხანდაზმული, გამოკვლევა, ტრადიცია, ეკონომიკა, მდგომარეობა, ოჯახი, ფსიქოლოგია, კლიმატი, ტერიტორია.