ჩვენ მზად ვართ შემოთავაზებული თანამშრომლობისათვის : საქმიანი კონტაქტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 9 გვ.[MFN: 47367]
ანოტაცია: ბარსელონაში გამართული საზღვაო მედიცინის საერთაშორისო სიმპოზიუმის შესახებ
პერსონალია:ქიქავა ჯემალ (მეზღვაურთა ცენტრის დირექტორი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი); ჭყონია გიორგი (ნარკოლოგიური განყოფილების გამგე); მაიკლ ვან ხალხი (ამერიკის საზღვაო მედიცინის ასოციაციის პრეზიდენტი, პროფესორი).
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ჟორჟი კაკაჩიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 10 გვ.[MFN: 47372]
ანოტაცია: სურათზე: მწერალ ლეო ქიაჩელის დაბადების 80 წლისთავზე მისი მეგობრები და თანასოფლელები. 1964 წელი
ამბავი იმისა, თუ როგორ "გადააგდო" ლამპასებიანმა თაღლითმა საქართველოს რკინიგზა : პროკურატურა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 1,3 გვ.[MFN: 47374]
ანოტაცია: პროგრამა "60 წუთის" გადაცემაში რკინიგზის დეპარტამენტის თავმჯდომარის მიმართ გამოთქმული ბრალდებების შემოწმების შედეგების შესახებ
შენ საქართველოს დედოფლობა დაგშვენდებოდა : გარდაიცვალა თამარ (თამილა) შათირიშვილი-ჯანჯალია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 10 გვ.[MFN: 47376]