გაათამაშეს "ნონას თასი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 4 გვ.[MFN: 47373]
ანოტაცია:  ნორჩ მოჭადრაკეთა საჭადრაკო ფესტივალის შესახებ. სურათზე: თამარ სამნიაშვილი
პერსონალია:  სამნიაშვილი თამარ (მოჭადრაკე).
ამბავი იმისა, თუ როგორ "გადააგდო" ლამპასებიანმა თაღლითმა საქართველოს რკინიგზა : პროკურატურა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 1,3 გვ.[MFN: 47374]
ანოტაცია:  პროგრამა "60 წუთის" გადაცემაში რკინიგზის დეპარტამენტის თავმჯდომარის მიმართ გამოთქმული ბრალდებების შემოწმების შედეგების შესახებ
პერსონალია:  ჩხაიძე აკაკი (რინიგზის დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ბუდაღაშვილი აკაკი (გენერალური პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის უფროსი); მაღლაფერიძე ა. (ფირმა "ამერიკან ონ სტარ კორპორეიშენის" ხელმძღვანელი); ჩიგოგიძე ვასილ ("საქრკინიგზაექსპედიციის" ვიცე-პრეზიდენტი); გოგიჩაიშვილი აკაკი (ტელეჟურნალისტი).
ორგანიზაცია:  "არგომაროიალი"; "კისკო-მოტორსი".
საკვანძო სიტყვები:  გამოძიება, ტელეგადაცემა, "რუსთავი -2", პრესკონფკრენცია.
1. იაროსლავ გოლოვანოვი: ვოცნებობდი მომეკლა ჰიტლერი : წავიდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 10 გვ.[MFN: 47375]
ანოტაცია:  რუსი ჟურნალისტის იაროსლავ გოლოვანოვის ინტერვიუ
პერსონალია:  გოლოვანოვი იაროსლავ (ჟურნალისტი); კრიკუნი იური (უკრაინელი ჟურნალისტი).
თემატიკა:  რუსი ჟურნალისტები.
საკვანძო სიტყვები:  ინტერვიუ, თარგმანი.
შენ საქართველოს დედოფლობა დაგშვენდებოდა : გარდაიცვალა თამარ (თამილა) შათირიშვილი-ჯანჯალია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 10 გვ.[MFN: 47376]
ანოტაცია:  თამარ შათირიშვილი-ჯანჯალიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  შათირიშვილი-ჯანჯალია თამარ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4733 | 4734 | 4735 | 4736 | 4737 | 4738 | 4739 | 4740 | 4741 | 4742 | 4743 |  შემდეგი »  ბოლო »»