საკვანძო სიტყვები:  კომპოზიცია, შეჯიბრი.
ლოცვის სასწაული : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 8 გვ.[MFN: 47380]
პერსონალია:  ბენსონი ჰერბერდ (ჰარვარდის უნივერსიტეტის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  დაავადება, ხატი, წმინდანი, მორწმუნე.
1. სოსელია, გურამ
"ყვავს რა ჰქონდა, ბუს გაჰქონდა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 6 გვ.[MFN: 47381]
ანოტაცია:  საქართველო-ირანის წყალმომარაგების პროექტის შესახებ
პერსონალია:  გაფრინდაშვილი თამაზ (სს "გორგასლის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  პროექტი, გარემო, ბუნებრივი რესურსები, წყალი, ირანი, ბიუჯეტი, აზერბაიჯანი, მოსახლეობა.
1. დანელია, დემურ
საქართველოში მე ერთი ვარსკვლავი ვიცი... : ადამიანი დროში / [ესაუბრა] თეა ჯავახიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 7 გვ.[MFN: 47382]
ანოტაცია:  პროფესორ დემურ დანელიას მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  დანელია დემურ (სტუს მასალათა გამძლეობისა და დრეკადობის თეორიის კათედრის გამგე, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  დეკანი, სახელმძღვანელო, სტუდენტები, ცოდნა, განათლება, ლუდი.
1. ტეტუნაშვილი, შაქრო
ექვსი წლით დაგვიანებული პროფესორობა : ადამიანი დროში / [ესაუბრა] ნინო ჩიქობავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 მაისი. - N134(4513). - 5,6 გვ.[MFN: 47383]
ანოტაცია:  შაქრო ტეტუნაშვილის მეცნიერული მოღვაწეობის შესახებ. სურათზე: შაქრო ტეტუნაშვილი და ჩიკაგოს უნივერსიტეტის პროფესორი მარშალ ეში
პერსონალია:  ტეტუნაშვილი შაქრო (მათემატიკოსი, მეცნიერი); ეში ჯ. მარშალ (აშშ ჩიკაგოს დეპოლის უნივერსიტეტის მათემატიკის დეპარტამენტის პროფესორი); თოფურია სერგო (საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის უმაღლესი მათემატიკის კათედრის გამგე).
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია, მათემატიკა, ჟურნალი, აშშ, უნივერსიტეტი, კათედრა, სიმპოზიუმი, პროფესია.
1. პუტინი, ვლადიმერ
მის აღმატებულებას ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს საქართველოს პრეზიდენტს : მილოცვა : 2003 წლის 22 მაისი. მოსკოვი, კრემლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მაისი. - N135(4514). - 1 გვ.[MFN: 47384]
ანოტაცია:  საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის დღესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ალადიმერ (რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტი).
ხვალინდელი საქართველოს ძლიერებისათვის გაჭრილი ბალავარი : მოვლენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მაისი. - N135(4514). - 3 გვ.[MFN: 47385]
ანოტაცია:  თეთრ წყაროში ნავთობსადენის მშენებლობის საზეიმო გახსნის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  თეთრი წყარო.
საკვანძო სიტყვები:  სტუმრები, გაზსადენი, ზეიმი, პროექტი, ნავთობი, პარტნიორები, მშენებლობა.
1. ჰუ ძინდაუ
მის აღმატებულებას ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს საქართველოს პრეზიდენტს : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მაისი. - N135(4514). - 1 გვ.[MFN: 47386]
პერსონალია:  ჰუ ძინდაუ (ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის თავმჯდომარე).
"სუუამმა დაამტკიცა, რომ იგი სერიოზული და ანგარიშგასაწევი ორგანიზაციაა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 მაისი. - N135(4514). - 1,2 გვ.[MFN: 47387]
ანოტაცია:  აშშ სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილემ ლინ პასკომ საქართველოს პრეზიდენტს მიულოცა "ბაქო-თბილის-ჯეიჰანის" ნავთოსადენის მშენებლობის დაწყება
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პასკო ლინ (აშშ სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, სხდომა, დელეგაცია, ავტორიტეტი, ნავთობსადენი, მშენებლობა, პოზიცია, თანადგომა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4734 | 4735 | 4736 | 4737 | 4738 | 4739 | 4740 | 4741 | 4742 | 4743 | 4744 |  შემდეგი »  ბოლო »»