საქართველოს პრეზიდენტი სანკტ-პეტერბურგის საიუბილეო ღონისძიებებში მიიღებს მონაწილეობას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 1 გვ.[MFN: 47537]
ანოტაცია: სანკტ-პეტერბურგის დაარსების 300 წლისთავისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიების შესახებ
ძველაბაშელნო, არ გაჯობონ მსოფლიოს უდიდეს მდინარეთა პირად დაბადებულთა! : ხვალ დიდოსტატის მშობელ კუთხეში დიდი ზეიმია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 1,2 გვ.[MFN: 47538]
ანოტაცია: მწერალ კონსტანტინე გამსახურდიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო ზეიმის შესახებ
ქართველ მენავთობეთა პატრიარქი : 30 წელი საყვარელი საქმისა და ქვეყნის სამსახურში / გია ითონიშვილი ; გიორგი მახარაძე, ზურაბ მგელაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 3,5 გვ.[MFN: 47539]
ანოტაცია: პროფესორ რევაზ თევზაძის მოღვაწეობის შესახებ. დაბადებიდან 70 წლისთავის გამო
საქართველოში მძიმე მწვავე რესპირატორული სინდრომის, ატიპიური პნევმონიის შესაძლო შემოტანისა და გავრცელების აღკვეთის დამატებით ღონისძიებათა შესახებ : ოფიციალური ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 3 გვ.[MFN: 47540]
ყველა საქმე ლოგიკურ დასასრულამდე მივა : ნომრის სტუმარია საქართველოს გენერალური პროკურორი ნუგზარ გაბრიჩიძე / [ესაუბრა] ბონდო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 3 გვ.[MFN: 47543]