1. საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური
საქართველოს პრეზიდენტი სანკტ-პეტერბურგის საიუბილეო ღონისძიებებში მიიღებს მონაწილეობას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 1 გვ.[MFN: 47537]
ანოტაცია:  სანკტ-პეტერბურგის დაარსების 300 წლისთავისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ტოვსტონოგოვი გიორგი (რეჟისორი); ჯაფარიძე გია (მოქანდაკე); მურვანიძე მურაზ (მხატვარი); ქოჩარიანი რობერტ (სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ღონისძიება, ზეიმი, ძეგლი, მაკეტი, თანამეგობრობა.
ძველაბაშელნო, არ გაჯობონ მსოფლიოს უდიდეს მდინარეთა პირად დაბადებულთა! : ხვალ დიდოსტატის მშობელ კუთხეში დიდი ზეიმია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 1,2 გვ.[MFN: 47538]
ანოტაცია:  მწერალ კონსტანტინე გამსახურდიას დაბადების 110 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო ზეიმის შესახებ
პერსონალია:  გამსახურდია კონსტანტინე (მწერალი); ჭანტურია სოსო (აბაშის რაიონის გამგებელი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯალაღონია მურთაზ (სოფელ ძველი აბაშის გამგებელი); ჩხაიძე აკაკი (რკინიგზის დეპარტამენტის თავმჯდომარე); თევზაძე თამაზ (არქიტექტორი); მამა ანდრია (ჭყონდიდის ეპარქიის სეფიეთის ეკლესიის მღვდელი).
გეოგ.დასახელება:  ძველი აბაშა.
საკვანძო სიტყვები:  საიუბილეო ზეიმი, სახლ-მუზეუმი, ტერიტორია, სოფელი, აღდგენა, სამუშაოები, ეკლესია, პროექტი, მშენებლობა.
1. ითონიშვილი, გია
ქართველ მენავთობეთა პატრიარქი : 30 წელი საყვარელი საქმისა და ქვეყნის სამსახურში / გია ითონიშვილი ; გიორგი მახარაძე, ზურაბ მგელაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 3,5 გვ.[MFN: 47539]
ანოტაცია:  პროფესორ რევაზ თევზაძის მოღვაწეობის შესახებ. დაბადებიდან 70 წლისთავის გამო
პერსონალია:  თევზაძე რევაზ (პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  ნავთობი, მრეწველობა, "საქნავთობი", საბადო, გაზი, ტექნიკური უნივერსიტეტი.
საქართველოში მძიმე მწვავე რესპირატორული სინდრომის, ატიპიური პნევმონიის შესაძლო შემოტანისა და გავრცელების აღკვეთის დამატებით ღონისძიებათა შესახებ : ოფიციალური ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 3 გვ.[MFN: 47540]
თემატიკა:  ატიპიური პნევმონია.
1. ბაჯელიძე, ნინო
მიეძღვნა საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს : ფაქტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 მაისი. - N139(4518). - 3 გვ.[MFN: 47541]
ანოტაცია:  ათენში საქართველოს სახელმწიფო დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით ჩვენმა საელჩომ მიღება გამართა
პერსონალია:  ჭუმბურიძე ზვიად (საქართველოს ელჩი საბერძნეთში).
გეოგ.დასახელება:  ათენი.
საკვანძო სიტყვები:  სასტუმრო, "გრანდ-ბრიტანი", ღონისძიება.