ჯორჯ ბუში: ხომ იცით, რა დიდი მნიშვნელობა აქვს ჩვენთვის საქართველოს! : ასე განაცხადა ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა ჯორჯ ბუშმა საქართველოს პრეზიდენტთან ედუარდ შევარდნაძესთან შეხვედრის დროს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 1,2 გვ.[MFN: 47640]
ანოტაცია:  სანკტ-პეტერბურგის საიუბილეო ზეიმის შესახებ. სურათებზე: ჯორჯ ბუში, ედუარდ შევარდნაძე. დსთ პრეზიდენტების მეთაურთა არაფორმალური შეხვედრა ზეიმის პროგრამის ფარგლებში
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); ბლერი ტონი (დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, ზეიმი, ღონისძიება, მისალმებები, დახმარება, მხარდაჭერა, შეთანხმება, თანამშრომლობა.
ალი და კვალი ტელეეკრანზე და "რევოლუციის" აჩრდილი პარლამენტის წინ : თვალსაწიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 1,3 გვ.[MFN: 47641]
ანოტაცია:  რუსეთის სამშვიდობო ჯარის აფხაზეთში ყოფნის ვადის ერთბაშად 10 წლით გახანგრძლივების შესახებ
პერსონალია:  გამყრელიძე დავით (ახალი მემარჯვენეების ლიდერი); იმნაძე კახა (საქართველოს პრეზიდენტის პრეს-მდივანი); მენაღარიშვილი ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე); ჩიხრაძე ფიქრია; ჟვანია ზურაბ (პარლამენტარები).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, "რუსთავი-2", გაუგებრობა, სანკტ-პეტერბურგი, აფხაზეთი, ინფორმაცია, დეზინფორმაცია.
1. შევარდნაძე, ნანული
გილოცავთ ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღეს- 1 ივნისს! : მისალმება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 3 გვ.[MFN: 47642]
თემატიკა:  ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღე.
მიწისძვრის ეპიცენტრი აზერბაიჯანში მდებარეობს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 3 გვ.[MFN: 47643]
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ზურაბ (სეისმოლოგიური ობსერვატორიის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სახლები.
სტამბოლში ეკლესია გაიხსნება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 3 გვ.[MFN: 47644]
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); მამა ზენონი (სვეტიცხოვლის საკათედრო ტაძრის არქიმანდრიტი).
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესია.
საკვანძო სიტყვები:  წირვა-ლოცვა, თურქეთი, ხელისუფლება.
1. ქობალია, გიორგი
როგორ მზადდებოდა დამოუკიდებლობის აქტი : ემიგრანტის პოლიტიკური პორტრეტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 4 გვ.[MFN: 47645]
ანოტაცია:  ქართველი ემიგრანტის საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ყოფილი იუსტიციის მინისტრის რაჟდენ არსენიძის პოლიტიკური მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  არსენიძე რაჟდენ (საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ყოფილი იუსტიციის მინისტრი); არსენიძე რაჟდენ (გერმანია).
თემატიკა:  ქართველი ემიგრანტები. საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა 1918 წლის 26 მაისი - 1921 წლის 25 თებერვალი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს დამოუკიდებლობა, ემიგრაცია, მიუნჰენი, რადიო, "ამერიკის ხმა", განხეთქილება, პროექტი.
აკაკი გაწერელია ანა ახმატოვაზე, ნეტარ ავგუსტინესა და მათზე, ვინც ლიტერატურას უერთგულა : ლიტერატურული წიაღსვლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 5 გვ.[MFN: 47646]
ანოტაცია:  აკაკი გაწერელიას ლიტერატურული მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  გაწერელია აკაკი (მეცნიერი, კრიტიკოსი); ახმატოვა ანა (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. რუსი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  ტრადიცია, მემკვიდრეობა, ლიტერატურა, ტერმინოლოგია, პოეზია, თარგმანი.
საინვესტიციო პერსპექტივის თვალსაზრისით ექსპერტები MICROSOFT-ის აქციებს გამოყოფენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 4,6 გვ.[MFN: 47647]
თემატიკა:  ფინანსები კაპიტალისტურ ქვეყნებში.
საკვანძო სიტყვები:  კომპანიები, ეკონომიკა, კონტირებები, ბაზარი, ბიზნესი, დოლარი, ფასი, ნავთობი.
1. პრეზიდენტის ავიაცია : მსოფლიო შტრიხებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 5 გვ.[MFN: 47648]
ანოტაცია:  რუსეთის პრეზიდენტის ავიაციის ფლაგმანი "ИЛ-96-300" შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  აეროდრომი, თვითმფრინავი, მშენებლობა, რუსეთი.