ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] რომან დავითაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივნისი. - N142(4521). - 16 გვ.[MFN: 47657]
ანოტაცია: სურათზე: სპარტაკ ბაღაშვილი და ნონა გაფრინდაშვილი შოთაობის მონაწილეებთან. 1964 წელი, იყალთო
მაიკლ ჰაგი: "ქართველი და ამერიკელი ჯარისკაცები ერთად ძალიან კარგად მუშაობენ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ივნისი. - N143(4522). - 1,2 გვ.[MFN: 47659]
მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს : გვილოცავენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ივნისი. - N143(4522). - 1 გვ.[MFN: 47660]
ანოტაცია: იოანე-პავლე II-ის მილოცვა საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით
მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს : გვილოცავენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ივნისი. - N143(4522). - 1 გვ.[MFN: 47661]
ანოტაცია: ესპანეთის მეფის მილოცვა საქართველოს დამოუკიდებლობის დღესთან დაკავშირებით
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ავთანდილ ქოიავას ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 1 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ივნისი. - N143(4522). - 1 გვ.[MFN: 47662]
პერსონალია:ქოიავა ავთანდილ (საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შინაგანი ჯარების მაიორი).
"ყველაზე მეტად სწორედ მე ვარ დაინტერესებული, რომ ნოემბრის პარლამენტისა და 2005 წლის პრეზიდენტის არჩევნებმა განამტკიცონ ქართული დემოკრატია, რომლის შექმნას მეც და მთელმა ჩვენმა ხალხმა ამდენი შრომა შევალიეთ : საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის რადიოინტერვიუ / [ესაუბრა] ნატო ონიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ივნისი. - N143(4522). - 1,2 გვ.[MFN: 47663]