...ჩვენს თეატრს გაუმარჯოს! : თაობა მოდის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 8 გვ.[MFN: 47735]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია ვაკის თეატრალური სარდაფის შესახებ. სურათზე: ვაკის თეატრალური სარდაფის გარეთა ფასადი
პერსონალია:  გლურჯიძე შოთა (თეატრალური სარდაფის არქიტექტორი); წულაძე ლევან (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლი, სცენა, გასტროლები, რუსეთი, კორეა, გერმანია, მაყურებელი, ოვაცია.
"ორმხრივი დავა და კამათი ჩიხიდან გამოსავალი არ არის. საჭიროა რეალური შეთანხმება" : გუშინ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 1,2 გვ.[MFN: 47736]
ანოტაცია:  ევროსაბჭოს მომხსენებელთა მისია შეწუხებულია იმით, რომ დღემდე არ არის მიღწეული შეთანხმება საარჩევნო კანონთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); იორში მათიას; კირილოვი ევგენი (ევროსაბჭოს მომხსენებლები).
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, სტუმარი, ოპოზიცია, არჩევნები, პარლამენტი, კომისია.
1. საქართველოს პრეზიდენტის პესსამსახური
"არ უნდა დავუშვათ, რომ კანონების მიღება მოხდეს ქუჩაში თავშეყრილი ხალხის რაოდენობის მიხედვით ან მიტინგზე გამოთქმულ მწარე სიტყვებზე დაყრდნობით. ეს სენი საქართველომ უკვე მოიხადა და ყველას გვახსოვს, რა დაუჯდა ქვეყანას ის წლები" : საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის სიტყვა 2003 წლის 4 ივნისის მთავრობის სხდომაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 1,2 გვ.[MFN: 47737]
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, საარჩევნო კოდექსი, პარლამენტი, დეპუტატი, საპენსიო დავალიანება, რეფორმა, მიტინგი, მოსახლეობა, ქაოსი, არეულობა.
თურქეთის ჟანდარმერია მზად არის საქართველოს შინაგან ჯართან მჭიდრო თანამშრომლობისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 2 გვ.[MFN: 47738]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ერუიგური შერენ (თურქეთის რესპუბლიკის ჟანდარმერიის მთავარსარდალი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, სამხედრო აკადემია, სწავლება, ჯარი, დახმარება.
მასმედია - ბრმა იარაღი სპეცსამსახურების ხელში : სიმართლე კი ასეთია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 2 გვ.[MFN: 47739]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის პრესმდივანმა მოუწოდა ჟურნალისტებს დაეყრდნონ ობიექტურ მასალებს და მოსახლეობას მიაწოდონ უტყუარი ინფორმაცია
პერსონალია:  იმნაძე კახა (საქართველოს პრეზიდენტის პრესმდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსთავი-2", კომენტარი, დეზინფორმაცია, აშშ, ირანი, საერთაშორისო ორგანიზაციები, მასალა.
განიხილეს კანონპროექტები : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 1,3 გვ.[MFN: 47740]
პერსონალია:  წოწონავა ანზორ (ფრაქციის "ახალი აფხაზეთი და ქრისტიან დემოკრატების" თავმჯდომარის მოადგილე); ლაგვილავა ბესიკ (სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  კანონპროექტი, ცვლილება, დამატება, კენჭისყრა.
ევროსაბჭოს მომხსენებლები პარლამენტში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 3 გვ.[MFN: 47741]
ანოტაცია:  ევროსაბჭოს მომხსენებლები შეშფოთებას გამოთქვამენ იმის გამო, რომ ვერ მოხერხდა შეთანხმება საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ეორში მათიას; კირილოვი ევგენი (ევროსაბჭოს მომხსენებლები); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ევროპის საბჭო.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, საარჩევნო კანონმდებლობა, ინფორმაცია, ოპოზიცია, აქცია.
1. წყალი ჩვენი არსობისა : გაეროს გენერალური მდივნის კოფი ანანის მიმართვა მსოფლიოს გარემოს დაცვის დღესთან დაკავშირებით : 5 ივნისი გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღეა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 1,3 გვ.[MFN: 47742]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია მოსახლეობის სუფთა წყლით უზრუნველყოფის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სამიტი, სანიტარული მომსახურება, საარსებო რესურსი, დაავადებები, სანიტარული პირობები.
1. მოლოდინაშვილი, ნუგზარ
ოპოზიციას ქუჩის აქციები აღარ უშველის : ინტერვიუ ნუგზარ მოლოდინაშვილთან / [ესაუბრა] მამუკა ბაკაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 3 გვ.[MFN: 47743]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის ფედერაციული რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  სოჭი; პეტერბურგი.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, სამიტი, შეხვედრა, ოპოზიცია, პოზიცია.
გენერალი ტუშური მესამედ წასვლას ჯერ არ აპირებს : (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 4 გვ.[MFN: 47744]
ანოტაცია:  გენერალ ზურაბ ტუშურის ცხოვრებისა და საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ტუშური ზურაბ (შინაგან საქმეთა კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს უფროსი, პოლიციის გენერალ-მაიორი).
თემატიკა:  ქართველი გენერლები.
საკვანძო სიტყვები:  ბიოგრაფია, პანკისის ხეობა, საქმიანობა, რაიონი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4770 | 4771 | 4772 | 4773 | 4774 | 4775 | 4776 | 4777 | 4778 | 4779 | 4780 |  შემდეგი »  ბოლო »»