სახელი მაინც გატეხილია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 5 გვ.[MFN: 47747 ]
ანოტაცია: საარჩევნო კომისიის წევრების გადადგომის შესახებ
პერსონალია: ლომინაძე ჯუმბერ (ცესკოს თავმჯდომარე); სალუქვაძე მინდია (ცესკოს წევრი); გოგორიშვილი ხათუნა (ცესკოს წევრი).
საკვანძო სიტყვები: გადადგომა, კომისია, არეულობა, კანონმდებლობა, საპარლამენტო არჩევნები .
ბუში მნიშვნელოვანი სამიტისათვის ემზადება / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 5 გვ.[MFN: 47748 ]
ანოტაცია: აშშ-ს პრეზიდენტის ჯორჯ ბუშის შეხვედრა ისრაელისა და პალესტინის პრემიერ-მინისტრებთან
პერსონალია: ბუში ჯოროჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); შარონი არიელ (ისრაელის პრემიერ-მინისტრი); მაზენი აბუ (პალესტინის პრემიერი); პაუელი კოლინ (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: ისრაელი, პალესტინა, პოლიტიკა, ტერიტორია, მშვიდობა, ექსტრემისტი, შეხვედრა, ვითარება, ევროკავშირი .
ქარხნის დირექტორის მაქინაციები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 5 გვ.[MFN: 47749 ]
პერსონალია: ახოშვილი ივანე (გურჯაანის რაიონის სააქციო საზოგადოება "მუკუზნის" დირექტორი).
გეოგ.დასახელება: კახეთი (გურჯაანი ).
საკვანძო სიტყვები: კორუფცია, დანაშაული, საწარმო, გასხვისება, ლარი .
ამერიკელები გულდასმით ამოწმებენ ბაღდადის რესტორნის ნანგრევებს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 5 გვ.[MFN: 47750 ]
პერსონალია: ნაფაჰმი ამრ (ერაყელი ჟურნალისტი); ჰუსეინ სადამ (ერაყის ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა: ამერიკის შეერთებული შტატები .
საკვანძო სიტყვები: ბაღდადი, დაბომბვა, სამხედრო, საავიაციო დარტყმა, ინფორმაცია .
გაიმართა ედუარდ შევარდნაძისა და ჯორჯ სოროსის სატელეფონო საუბარი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 6 ივნისი. - N146(4525). - 1 გვ.[MFN: 47751 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); სორსი ჯორჯ (ბიზნესმენი, მეცენატი).
საკვანძო სიტყვები: საუბარი, განათლება, მეცნიერება, კრება, მხარდაჭერა, არჩევნები, პერსპექტივა .
მეცნიერთა პრობლემები ხელისუფლებასთან ერთობლივად უნდა მოგვარდეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 6 ივნისი. - N146(4525). - 1,2 გვ.[MFN: 47752 ]
ანოტაცია: საუბარია მეცნიერებათა აკადემიის სისტემაში მიღწეული წარმატებების შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); თავხელიძე ალბერტ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); კიღურაძე ვანო (მათემატიკის ინსტიტუტის დირექტორი); კვარაცხელია გუჩა (ენათმეცნიერების ინსტიტუტის დირექტორი); ლორთქიფანიძე მარიკა (აკადემიკოსი); ზაალიშვილი მალხაზ (აკადემიის ბიბლიოთეკის დირექტორი); ჭელიძე თამაზ (გეოფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი).
თემატიკა: საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია .
საკვანძო სიტყვები: მეცნიერება, კულტურა, კანონმდებლობა, კანონპროექტი, თანამშრომლბა, ხელფასი, ეკონომიკა, წლიური კრება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4771 | 4772 | 4773 | 4774 | 4775 | 4776 | 4777 | 4778 | 4779 | 4780 | 4781 | შემდეგი » ბოლო »»