სახელი მაინც გატეხილია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 5 გვ.[MFN: 47747]
ანოტაცია:  საარჩევნო კომისიის წევრების გადადგომის შესახებ
პერსონალია:  ლომინაძე ჯუმბერ (ცესკოს თავმჯდომარე); სალუქვაძე მინდია (ცესკოს წევრი); გოგორიშვილი ხათუნა (ცესკოს წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  გადადგომა, კომისია, არეულობა, კანონმდებლობა, საპარლამენტო არჩევნები.
1. ბუში მნიშვნელოვანი სამიტისათვის ემზადება / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 5 გვ.[MFN: 47748]
ანოტაცია:  აშშ-ს პრეზიდენტის ჯორჯ ბუშის შეხვედრა ისრაელისა და პალესტინის პრემიერ-მინისტრებთან
პერსონალია:  ბუში ჯოროჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); შარონი არიელ (ისრაელის პრემიერ-მინისტრი); მაზენი აბუ (პალესტინის პრემიერი); პაუელი კოლინ (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ისრაელი, პალესტინა, პოლიტიკა, ტერიტორია, მშვიდობა, ექსტრემისტი, შეხვედრა, ვითარება, ევროკავშირი.
1. ქარხნის დირექტორის მაქინაციები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 5 გვ.[MFN: 47749]
პერსონალია:  ახოშვილი ივანე (გურჯაანის რაიონის სააქციო საზოგადოება "მუკუზნის" დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  კახეთი (გურჯაანი).
საკვანძო სიტყვები:  კორუფცია, დანაშაული, საწარმო, გასხვისება, ლარი.
1. ამერიკელები გულდასმით ამოწმებენ ბაღდადის რესტორნის ნანგრევებს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 ივნისი. - N145(4524). - 5 გვ.[MFN: 47750]
პერსონალია:  ნაფაჰმი ამრ (ერაყელი ჟურნალისტი); ჰუსეინ სადამ (ერაყის ყოფილი პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ბაღდადი, დაბომბვა, სამხედრო, საავიაციო დარტყმა, ინფორმაცია.
გაიმართა ედუარდ შევარდნაძისა და ჯორჯ სოროსის სატელეფონო საუბარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 ივნისი. - N146(4525). - 1 გვ.[MFN: 47751]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); სორსი ჯორჯ (ბიზნესმენი, მეცენატი).
საკვანძო სიტყვები:  საუბარი, განათლება, მეცნიერება, კრება, მხარდაჭერა, არჩევნები, პერსპექტივა.
მეცნიერთა პრობლემები ხელისუფლებასთან ერთობლივად უნდა მოგვარდეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 ივნისი. - N146(4525). - 1,2 გვ.[MFN: 47752]
ანოტაცია:  საუბარია მეცნიერებათა აკადემიის სისტემაში მიღწეული წარმატებების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); თავხელიძე ალბერტ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); კიღურაძე ვანო (მათემატიკის ინსტიტუტის დირექტორი); კვარაცხელია გუჩა (ენათმეცნიერების ინსტიტუტის დირექტორი); ლორთქიფანიძე მარიკა (აკადემიკოსი); ზაალიშვილი მალხაზ (აკადემიის ბიბლიოთეკის დირექტორი); ჭელიძე თამაზ (გეოფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  მეცნიერება, კულტურა, კანონმდებლობა, კანონპროექტი, თანამშრომლბა, ხელფასი, ეკონომიკა, წლიური კრება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4771 | 4772 | 4773 | 4774 | 4775 | 4776 | 4777 | 4778 | 4779 | 4780 | 4781 |  შემდეგი »  ბოლო »»