ვერსიები, ვერსიები... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 1,8 გვ.[MFN: 47840 ]
ანოტაცია: ქართველი კომპოზიტორის, გია ყანჩელის თეატრისა და კინოს მუსიკის ახლებური, ორიგინალური ინტერპრეტაციის შესახებ
პერსონალია: ყანჩელი გია (კომპოზიტორი); ერიძე მარინა (კომპანია "არტ იმედის" გენერალური პროდიუსერი); ქუთათელაძე ლანა (ფილოლოგი); დოიაშვილი დავით (რეჟისორი); მეტონიძე ნატო (მომღერალი); ლოლაშვილი ჟანრი ; ჩხიკვაძე რამაზ ; ნინიძე მერაბ (მსახიობები).
საკვანძო სიტყვები: სცენა, ოპერა, მელოდია, წარმოდგენა, მიუზიკლი, სპექტაკლი .
ტორაძე, გულბათ
თბილისელი კაცი - დიდი სომეხი კომპოზიტორი : თარიღი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 8 გვ.[MFN: 47841 ]
ანოტაცია: სომეხი კომპოზიტორის აბრამ ხაჩატურიანის დაბადების 100 წლისთავის გამო
პერსონალია: ხაჩატურიანი აბრამ (კომპოზიტორი); გაბუნია ნოდარ (კომპოზიტორი).
თემატიკა: სომეხი კომპოზიტორები .
საკვანძო სიტყვები: მუსიკა, კონცერტი, ბიოგრაფია, შემოქმედება, წარმატება .
აბულაშვილი, ანზორ
გულმოდგინე მკითხველის მოლოდინი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 8 გვ.[MFN: 47842 ]
ანოტაცია: გამოიცა ოთარ ხუციშვილის წიგნი "რაფრა მევიქცეთ ახლა ჩვენე?"
პერსონალია: ხუციშვილი ოთარ (მწერალი, ჟურნალისტი).
თემატიკა: მწერლობა. სატირა .
საკვანძო სიტყვები: წიგნი, გამოცემა .
კატუშა მიქიანი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 8 გვ.[MFN: 47843 ]
ზარნაძე, ბონდო
ხელისუფლებასთან უნდა ითანამშრომლო და არა იჩხუბო : ამბობს საქართველოს მეწარმეთა პოლიტიკური გაერთიანების თავმჯდომარე, პროფესორი ბონდო ზარნაძე / [ესაუბრა] ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 3 გვ.[MFN: 47844 ]
ანოტაცია: ქართველი მეწარმეების პოლიტიკურ ორგანიზაციებში გაერთიანების შესახებ
პერსონალია: საკანდელიძე ანზორ (საქართველოს მცირემეწარმეთა ასოციაციის თავმჯდომარე); თავმხელიძე მამუკა (საქართველოს კერძო სასწავლებელთა ფედერაციის წევრი); კახნიაშვილი ჯემალ (საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული პარტიის წევრი).
თემატიკა: პოლიტიკური ორგანიზაციები საქართველოში პოლიტიკური ორგანიზაციები საქართველოში. ქართველი მეწარმეები .
საკვანძო სიტყვები: სახელისუფლო ბლოკი, სამეწარმეო მოძრაობა, ეკონომიკა, ბიზნესი, პროგრამა, ინტელექტი, საარჩევნო ყუთი, ოპოზიცია .
არდაშელია, ციალა
მტერი იმის მტერია, რომ გიმტროს : რეპლიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 3 გვ.[MFN: 47845 ]
თემატიკა: ქართველი ტელეჟურნალისტები .
საკვანძო სიტყვები: ტელეჟურნალისტი, პოლიტიკოსი, პარლამენტი, ქართველთმოძულენი, ტყუილი, არაკომპეტენტურობა, რუსეთი, წაქეზება, ადამიანთა უფლებები, იმპერია, სიმართლე .
საჩუქრად პრეზიდენტისაგან : სოფელი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 1,3 გვ.[MFN: 47846 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტმა ავნეველებს საჩუქრად ახალი 110 ცხენისძალის სიმძლავრის ტრაქტორი "ნიუ ჰოლანდი" გაუგზავნა
პერსონალია: კაპანაძე გონერი (თიღვის თემის გამგებელი); ქობლიანიძე დავით (საქართველოს პრეზიდენტის რწმუნებული შიდა ქართლის მხარეში); ქირვალიძე დავით (სოფლის მეურნეობისა და სურსათის მინისტრი); გაჩეჩილაძე გიორგი (ეკონომიკის მინისტრი).
გეოგ.დასახელება: ლიახვის ხეობა (ავნევი ).
თემატიკა: საქართველოს სოფლები .
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკა, საცხოვრებელი სახლი, ზარალი, მიწისძვრა, სკოლა, პოლიკნილიკა, სარწყავი წყალი, მოსახლეობა, ტრაქტორი, დახმარება .
ჩეთვინი, მერი ელენ
სახელმწიფო პოლიტიკა და ბავშვთა უფლებები : სიახლე / [ესაუბრა] მაია ასაკაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 4 გვ.[MFN: 47847 ]
ანოტაცია: საუბარია უნარშეზღუდულ ბავშვთა სოციალური პოლიტიკის განვითარებაზე, სტრატეგიასა და ბავშვთა უფლებების დაცვის კონკრეტული პროგრამების განხორციელების შესახებ
პერსონალია: ჩეთვენი მერი ელენ (ფილოსოფიის დოქტორი, მრჩეველი სოციალური პოლიტიკის საკითხებში).
თემატიკა: უნარშეზღუდული ბავშვები .
საკვანძო სიტყვები: ჯანდაცვა, პარლამენტი, პროგრამა, პოლიტიკა, შენობა, სკოლა, განათლება, პირობები, ინტეგრაცია, დახმარება, მოთხოვნა .
ჯაფარიძე, ირაკლი
უალტერნატივო საწვავი გვჭირდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 4 გვ.[MFN: 47848 ]
ანოტაცია: ავტოტრანსპორტის გამონაბოლქვით დაბინძურებულ ქალაქის შესახებ
თემატიკა: ეკოლოგია .
საკვანძო სიტყვები: ავტოტრანსპორტი, გამონაბოლქვი, ხარისხი, ქალაქი, ქუჩა, სასურსათო საქონელი, თერმოწყლები, პრობლემა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4780 | 4781 | 4782 | 4783 | 4784 | 4785 | 4786 | 4787 | 4788 | 4789 | 4790 | შემდეგი » ბოლო »»