ახალი კვარტეტი : აღდგომიდან ამაღლებამდე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 5 გვ.[MFN: 47862 ]
ანოტაცია: ახალი სიმებიანი კვარტეტის ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია: ჩუბინიშვილი ოთარ (საქართველოს სახალხო არტისტი, პროფესორი); ხაინდრავა გიორგი (მუსიკოსი); ჭანტურიშვილი პაატა (მუსიკოსი); ჯაფარიძე ირაკლი (მუსიკოსი); ახმეტელი მანანა (მუსიკათმცოდნე).
საკვანძო სიტყვები: ასპარეზი, შემოქმედება, ხელოვნება, კულტურა, კონცერტი, საკრავი, ფესტივალი, ინსტრუმენტი .
ზარალი დიდია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 3 გვ.[MFN: 47863 ]
პერსონალია: კალანდაძე ჯემალ (სოფლის მეურნეობისა და სურსათის რაიონული სამმართველოს უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: სეტყვა, ქარი, ანაზღაურება, დახმარება .
რუსთავის კოლონიიდან 7 პატიმარი გაიქცა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 3 გვ.[MFN: 47864 ]
თემატიკა: სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი .
"პატრონო ხევსურეთისავ, იმედო შატილისაო!.." : მიყვარხარ, მთაო, ტიალო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 5,6 გვ.[MFN: 47865 ]
პერსონალია: დოლიძე ქეთევან (პოეტი, ჟურნალისტი); ესტატიშვილი გია (ინსპექტორი); ჯაფარიძე ზურაბ (პოეტი); ჭინჭარაული ირაკლი (ხევსურეთის სათემო საკრებულოს ყოფილი თავჯდომარე); ჭინჭარაული მიხეილ (ექიმი); ჩხეიძე ვალერი (საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ჯენ კინსი რიჩარდ (ბრიტანეთის ელჩი საქართველოში).
გეოგ.დასახელება: (შატილი ) (ფიჭვნი ).
თემატიკა: საქართველოს მთიანი რეგიონები .
კოპლატაძე, ი.
გაცხადებები ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 6 გვ.[MFN: 47866 ]
ანოტაცია: საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი აცხადებს ღია ორეტაპიან ტენდერებს, 2003 წლის მოსახლეობის სტაციონალური დახმარების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სამედიცინო მომსახურების უზრუნველყოფის მიზნით
ურუშაძე, ზაზა
ქართულ კინოს ფული თუ გააცოცხლებს / [ესაუბრა] ანა ჯანიკაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 6 გვ.[MFN: 47867 ]
ანოტაცია: ქართული კინოს გადარჩენისა და განვითარების შესახებ
პერსონალია: ურუშაძე ზაზა (კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: კინემატოგრაფია, კრიზისი, პრობლემა, დაფინანსება, პროექტი, ფილმი, კონკურსი, პროდიუსერი .
ჯანბერიძე, გია
მთელი წელი მხატვრებს უნდა ვეფეროთ / [ესაუბრა] ლიკა შონია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 13 გვ.[MFN: 47868 ]
ანოტაცია: საქართველოს მხატვართა კავშირის 70 წელთან დაკავშირებული საიუბილეო გამოფენების შესახებ
პერსონალია: ჯანბერიძე გია (მხატვართა კავშირის თავმჯდომარე); მალაზონია მამია (მხატვარი); კალანდაძე ედმონდ (მხატვარი); თოიძე გივი (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება, გამოფენა, ნამუშევარი, კონფერენცია, პროგრამა, ექსპოზიცია, გალერეა .
გაბუნია, გიორგი
დიდებული პოლონელი ქართველი : ღვაწლი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 5,6 გვ.[MFN: 47869 ]
ანოტაცია: პოლონელი ქართველის გრიგოლ ვოლსკის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია: ვოლსკი გრიგოლ (ექიმი, საზოგადო მოღვაწე).
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი ; ბათუმი ; თბილისი ; მოსკოვი ; ოდესა .
თემატიკა: ქართველი ექიმები. ქართველი საზოგადო მოღვაწეები .
საკვანძო სიტყვები: მოღვაწეობა, ნაწარმოები, თარგმანი, ნაშრომი .
<<ორბი>> მაღლა დაფრინავს : რეგიონი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 7 გვ.[MFN: 47870 ]
ანოტაცია: სტატიაში საუბარია გორის საფეხბურთო სკოლის შესახებ
პერსონალია: თარხნიშვილი ვაჟა ; ბალაშვილი გიორგი ; გოგინაშვილი რომან ; ბურნაძე მურთაზ ; ახალკაცი რომან ; ხორგუაშვილი ვანო ; სულთანიშვილი საბა ; რაზმაძე ლუკა (ფეხბურთელები); ვარდოსანიძე მამუკა (მწვრთნელი); რევაზიშვილი გია (გორის საფეხბურთო სკოლის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: ტურნირი, ასპარეზობა, შეხვედრა, ჯილდო .
საქართველოს განათლების პროექტის საკოორდინაციო ცენტრი
მოწვევა : გამოფენაზე დამხმარე სასწავლო მასალებისა და თვალსაჩინოებების ნიმუშთა განსათავსებლად // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 13 გვ.[MFN: 47871 ]
ანოტაცია: საქართველოს განათლების სამინისტროს განათლების პროექტის საკოორდინაციო ცენტრი იწვევს შესაბამისი კვალიფიკაციის გამომცემლებს და დამხმარე სასწავლო მასალებისა და თვალსაჩინოებების მომწოდებელ ფირმებს საქართველოს ქართული და არაქართული სკოლების I-IX კლასებისათვის
თემატიკა: საქართველოს განათლების სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: სკოლა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4783 | 4784 | 4785 | 4786 | 4787 | 4788 | 4789 | 4790 | 4791 | 4792 | 4793 | შემდეგი » ბოლო »»