ახალი კვარტეტი : აღდგომიდან ამაღლებამდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 5 გვ.[MFN: 47862]
ანოტაცია:  ახალი სიმებიანი კვარტეტის ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:  ჩუბინიშვილი ოთარ (საქართველოს სახალხო არტისტი, პროფესორი); ხაინდრავა გიორგი (მუსიკოსი); ჭანტურიშვილი პაატა (მუსიკოსი); ჯაფარიძე ირაკლი (მუსიკოსი); ახმეტელი მანანა (მუსიკათმცოდნე).
საკვანძო სიტყვები:  ასპარეზი, შემოქმედება, ხელოვნება, კულტურა, კონცერტი, საკრავი, ფესტივალი, ინსტრუმენტი.
ზარალი დიდია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 3 გვ.[MFN: 47863]
პერსონალია:  კალანდაძე ჯემალ (სოფლის მეურნეობისა და სურსათის რაიონული სამმართველოს უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  სეტყვა, ქარი, ანაზღაურება, დახმარება.
რუსთავის კოლონიიდან 7 პატიმარი გაიქცა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 3 გვ.[MFN: 47864]
თემატიკა:  სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი.
"პატრონო ხევსურეთისავ, იმედო შატილისაო!.." : მიყვარხარ, მთაო, ტიალო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 5,6 გვ.[MFN: 47865]
პერსონალია:  დოლიძე ქეთევან (პოეტი, ჟურნალისტი); ესტატიშვილი გია (ინსპექტორი); ჯაფარიძე ზურაბ (პოეტი); ჭინჭარაული ირაკლი (ხევსურეთის სათემო საკრებულოს ყოფილი თავჯდომარე); ჭინჭარაული მიხეილ (ექიმი); ჩხეიძე ვალერი (საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ჯენ კინსი რიჩარდ (ბრიტანეთის ელჩი საქართველოში).
გეოგ.დასახელება:  (შატილი) (ფიჭვნი).
1. კოპლატაძე, ი.
გაცხადებები ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 6 გვ.[MFN: 47866]
ანოტაცია:  საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი აცხადებს ღია ორეტაპიან ტენდერებს, 2003 წლის მოსახლეობის სტაციონალური დახმარების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სამედიცინო მომსახურების უზრუნველყოფის მიზნით
ქართულ კინოს ფული თუ გააცოცხლებს / [ესაუბრა] ანა ჯანიკაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 ივნისი. - N148(4527). - 6 გვ.[MFN: 47867]
ანოტაცია:  ქართული კინოს გადარჩენისა და განვითარების შესახებ
პერსონალია:  ურუშაძე ზაზა (კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  კინემატოგრაფია, კრიზისი, პრობლემა, დაფინანსება, პროექტი, ფილმი, კონკურსი, პროდიუსერი.
1. ჯანბერიძე, გია
მთელი წელი მხატვრებს უნდა ვეფეროთ / [ესაუბრა] ლიკა შონია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 13 გვ.[MFN: 47868]
ანოტაცია:  საქართველოს მხატვართა კავშირის 70 წელთან დაკავშირებული საიუბილეო გამოფენების შესახებ
პერსონალია:  ჯანბერიძე გია (მხატვართა კავშირის თავმჯდომარე); მალაზონია მამია (მხატვარი); კალანდაძე ედმონდ (მხატვარი); თოიძე გივი (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება, გამოფენა, ნამუშევარი, კონფერენცია, პროგრამა, ექსპოზიცია, გალერეა.
1. გაბუნია, გიორგი
დიდებული პოლონელი ქართველი : ღვაწლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 5,6 გვ.[MFN: 47869]
ანოტაცია:  პოლონელი ქართველის გრიგოლ ვოლსკის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ვოლსკი გრიგოლ (ექიმი, საზოგადო მოღვაწე).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; ბათუმი; თბილისი; მოსკოვი; ოდესა.
თემატიკა:  ქართველი ექიმები. ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  მოღვაწეობა, ნაწარმოები, თარგმანი, ნაშრომი.
<<ორბი>> მაღლა დაფრინავს : რეგიონი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 7 გვ.[MFN: 47870]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია გორის საფეხბურთო სკოლის შესახებ
პერსონალია:  თარხნიშვილი ვაჟა; ბალაშვილი გიორგი; გოგინაშვილი რომან; ბურნაძე მურთაზ; ახალკაცი რომან; ხორგუაშვილი ვანო; სულთანიშვილი საბა; რაზმაძე ლუკა (ფეხბურთელები); ვარდოსანიძე მამუკა (მწვრთნელი); რევაზიშვილი გია (გორის საფეხბურთო სკოლის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ტურნირი, ასპარეზობა, შეხვედრა, ჯილდო.
1. საქართველოს განათლების პროექტის საკოორდინაციო ცენტრი
მოწვევა : გამოფენაზე დამხმარე სასწავლო მასალებისა და თვალსაჩინოებების ნიმუშთა განსათავსებლად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 13 გვ.[MFN: 47871]
ანოტაცია:  საქართველოს განათლების სამინისტროს განათლების პროექტის საკოორდინაციო ცენტრი იწვევს შესაბამისი კვალიფიკაციის გამომცემლებს და დამხმარე სასწავლო მასალებისა და თვალსაჩინოებების მომწოდებელ ფირმებს საქართველოს ქართული და არაქართული სკოლების I-IX კლასებისათვის
თემატიკა:  საქართველოს განათლების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სკოლა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4783 | 4784 | 4785 | 4786 | 4787 | 4788 | 4789 | 4790 | 4791 | 4792 | 4793 |  შემდეგი »  ბოლო »»