საკვანძო სიტყვები:  გამომცემლობა, კრებული, ჟურნალი, გაზეთი, ტელევიზია, საზოგადოება, პუბლიკაცია.
ხსოვნის სალბუნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 13 გვ.[MFN: 47875]
პერსონალია:  ჩიგოგიძე ნანა (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ქართველი ჟურნალისტები. ლიტერატურა.
საკვანძო სიტყვები:  წიგნი, გამოცემა.
ქართველი დიზაინერის "აზიური ღამე" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 13 გვ.[MFN: 47876]
ანოტაცია:  "აჭარა-მიუზიქ ჰოლში" დიზაინერ ავთო ცქვიტინიძის კლასიკური კოლექციის ჩვენებების შესახებ
პერსონალია:  ცქვიტინიძე ავთო (დიზაინერი).
საკვანძო სიტყვები:  კლასიკური კოლექცია, კოსტიუმი, ორნამენტები, აქსესუარები, მაყურებელი.
1. მარგოშვილი, დავით
დედის აუხდენელი ოცნება და ვაჟიშვილის იმედიანი მომავალი : თაობათა ესტაფეტა / [ესაუბრა] ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 10 გვ.[MFN: 47877]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია დავით მარგოშვილის სპორტული მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  მარგოშვილი დავით; ოზგანი ჰუსეინ; ლიევი მირზა (მოჭიდავეები); მარგოშვილი ასმათ (მძლეოსანი); კახაბრიშვილი ზურაბ; ხაბარელი შოთა; მარგველანი ანზორ (მწვრთნელები).
გეოგ.დასახელება:  დონეცკი; ახმეტა; თბილისი; გომელი.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონი, შეჯიბრი, ტურნირი, ტატამი,ევროპის ჩემპიონატი.
1. მხარს ვუჭერთ პრეზიდენტის კურს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 1 გვ.[MFN: 47878]
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. ბათუმის მოქალაქეთა ახალგაზრდული კავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა, დესტრუქციული ძალები, მოსახლეობა, პრობლემა.
1. ჩაჩავა, ვაჟა
კვლავ ახალგაზრდა და არასერიოზული ვარ : გაზეთი "კულტურა" (15-21 მაისი. იბეჭდება შემცირებით / [ემაუბრა] ლარისა დოლგაჩოვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 11 გვ.[MFN: 47879]
ანოტაცია:  პიანისტ ვაჟა ჩაჩავას მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ჩაჩავა ვაჟა (მუსიკოსი, პიანისტი).
საკვანძო სიტყვები:  მუსიკა, ფენომენი, ხელოვნება, ნაწარმოები, კონსერვატორია, კამერული სიმღერა, ოპერა, კონცერტი.
1. ჭავჭანიძე, ზურაბ
ივარჯიშეთ ჩვენთან ერთად : ათლეტიზმი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 10 გვ.[MFN: 47880]
პერსონალია:  გოგრაჭაძე ნუგზარ (ათლეტი); სარალიძე ნიკოლოზ (მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მსოფლიო რეკორდი,ვარჯიში.
"ათას წელს გაძლებს შენი მშვენება"... : ჩაუმქვრალი ვარსკვლავები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ივნისი. - N149 (4528). - 12 გვ.[MFN: 47881]
ანოტაცია:  მსახიობ დოდო ჭიჭინაძის მოგონებების შესახებ
პერსონალია:  ჭიჭინაძე დოდო (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  ფილმი, ხელოვანი, როლი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4784 | 4785 | 4786 | 4787 | 4788 | 4789 | 4790 | 4791 | 4792 | 4793 | 4794 |  შემდეგი »  ბოლო »»