1. საქინფორმი, ინტერ-პრესი
შეიქმნა ახალი თეატრი : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1 გვ.[MFN: 47919]
პერსონალია:  ნოზაძე პავლე (მსახიობი).
თემატიკა:  თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  მონოსპექტაკლი, მაყურებელი.
1. საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური
როგორ სრულდება საერთაშორისო სავალუტო ფონდის წინაშე საქართველოს ნაკისრი ვალდებულება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1,2 გვ.[MFN: 47920]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბასილია თემურ (პრეზიდენტის თანაშემწე ეკონომიკურ საკითხებში); გოგიაშვილი მირიან (ფინანსთა მინისტრი); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი).
თემატიკა:  საერთაშორისო სავალუტო ფონდი. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  თათბირი, ნავთობპროდუქტები, თამბაქო, მარცვლეული, მოლაპარაკება, ტვირთბრუნვა, კონტრაბანდა, კორუფცია.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : შალვა ქევხიშვილის ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 7 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 2 გვ.[MFN: 47921]
პერსონალია:  ქევხიშვილი შალვა (საქართველოს ვეტერანთა საქმეების სახელმწიფო დეპარტამენტის მცხეთა-მთიანეთის ტერიტორიული განყოფილების სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე, პოლკოვნიკი).
საქართველოს პრეზიდენიტს განკარგულება : ოზურგეთის N5 საშუალო სკოლის პედაგოგთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 7 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 2 გვ.[MFN: 47922]
პერსონალია:  აბაშიძე ეთერ; სიორიძე კვიროსი; შავიშვილი თინათინ; გოგუაძე მერი; თავართქილაძე მაია; ქადეიშვილი ქეთევან.
1. პატეიშვილი, ვლადიმერ
საჭიროა მყარი და სრულყოფილი სადეპოზიტო დაზღვევის სისტემა : ბანკები და მეანაბრეები რისკის ფაქტორის გარეშე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 3,4 გვ.[MFN: 47923]
ანოტაცია:  საბანკო-ეკონომიკური კრიზისების, რევოლუციური გარდაქმნების, ახლადშექმნილ ქვეყნებში სახელმწიფოებრივი მშენებლობის თანამდევი პროცესების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  კრედიტი, გაკოტრება, ფინანსები, კაპიტალი, ეკონომიკა, სავალუტო ფონდი, ტექნოლოგია, კრიზისი, პრობლემა, ინფრასტრუქტურა.
1. მაისურაძე, გიორგი
პოლიტიკოსთა ჭარბწარმოება და პოლიტიკური აზროვნების დეფიციტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1,3 გვ.[MFN: 47924]
ანოტაცია:  ხელისუფლებაში მიმდინარე პოლიტიკური დისკუსიებისა და პიროვნული დაპირისპირების შესახებ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პარლამენტარი); სააკაშვილი მიხეილ (საკრებულოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სახელმწიფო მმართველობა. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  პოზიცია, დეპუტატი, ხელისუფლება, სიტუაცია, ოპოზიცია, დისკუსია, განხეთქილება, მოვლენები, ძალაუფლება, დაპირისპირება, პარლამენტი.
ქართველი მეცნიერები - ნატოსთან ინტეგრაციის პროცესში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1,2 გვ.[MFN: 47925]
ანოტაცია:  ექსპერტის ვიზიტი "საქართველო ნატოს ხელშეკრულების ორგანიზაციაში" ჩვენი ქვეყნის სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლებთან გამართული შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  კაფენბერგერი ვალტერ (დოქტორი, კავკასიის რეგიონში პასუხისმგებელი და ასევე ნატოს "კომპიუტერული ქსელებისა" და "მეცნიერება სიცოცხლის შესახებ და ტექნოლოგიების" პროგრამების დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველო-ნატოს თანმაშრომლობის ეროვნული პროგრამა.
საკვანძო სიტყვები:  თანამშრომლობა, ვიზიტი, პროგრამა, პროექტი, ნატო, სემინარები, ვიდეოკონფერენცია.
1. ქუცნაშვილი, ზაქარია
<<ქართულ პოლიტიკაში ძალიან დიდი ფული ტრიალებს>> / [ესაუბრა] მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 3 გვ.[MFN: 47926]
ანოტაცია:  საუბარია საარჩევანო კანონის მიღებაზე და საარჩევნო კოდექსის შესახებ
პერსონალია:  ქუცნაშვილი ზაქარია (საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, სოციალისტური პარტიის წევრი).
თემატიკა:  არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, კომპრომისი, პარლამენტი, საარჩევნო კომისია, სხომა, ინტელიგენცია, პოლიტიზება, სახელისუფლებო ფრაქციები, მხარდაჭერა.
ავტოტრანსპორტელები მხარს უჭერენ სახელმწიფოს აღმშენებლობის კურსს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1,2 გვ.[MFN: 47927]
ანოტაცია:  საქართველოში დარგობრივი ნიშნით შექმნილ კავშირებს თუ გაერთიანებებს კიდევ ერთი - "ავტოტრანსპორტელთა დარბაზი" შეემატა, რომლის დამფუძნებელი კონფერენცია 10 ივნისს ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში გაიმართა
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); დარჯანია ბადრი (ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების მინისტრის მოადგილე); ადეიშვილი მერაბ (ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების მინისტრი); თედორაძე რევაზ (პროფესორი).
თემატიკა:  საავტომობილო ტრანსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია, პროექტი, ინტეგრაცია, პრობლემები, ინფრასტრუქტურა.