როგორ სრულდება საერთაშორისო სავალუტო ფონდის წინაშე საქართველოს ნაკისრი ვალდებულება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1,2 გვ.[MFN: 47920]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : შალვა ქევხიშვილის ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 7 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 2 გვ.[MFN: 47921]
პერსონალია:ქევხიშვილი შალვა (საქართველოს ვეტერანთა საქმეების სახელმწიფო დეპარტამენტის მცხეთა-მთიანეთის ტერიტორიული განყოფილების სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე, პოლკოვნიკი).
საქართველოს პრეზიდენიტს განკარგულება : ოზურგეთის N5 საშუალო სკოლის პედაგოგთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 7 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 2 გვ.[MFN: 47922]
საჭიროა მყარი და სრულყოფილი სადეპოზიტო დაზღვევის სისტემა : ბანკები და მეანაბრეები რისკის ფაქტორის გარეშე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 3,4 გვ.[MFN: 47923]
ანოტაცია: საბანკო-ეკონომიკური კრიზისების, რევოლუციური გარდაქმნების, ახლადშექმნილ ქვეყნებში სახელმწიფოებრივი მშენებლობის თანამდევი პროცესების შესახებ
პოლიტიკოსთა ჭარბწარმოება და პოლიტიკური აზროვნების დეფიციტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1,3 გვ.[MFN: 47924]
ანოტაცია: ხელისუფლებაში მიმდინარე პოლიტიკური დისკუსიებისა და პიროვნული დაპირისპირების შესახებ
ქართველი მეცნიერები - ნატოსთან ინტეგრაციის პროცესში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1,2 გვ.[MFN: 47925]
ანოტაცია: ექსპერტის ვიზიტი "საქართველო ნატოს ხელშეკრულების ორგანიზაციაში" ჩვენი ქვეყნის სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლებთან გამართული შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:კაფენბერგერი ვალტერ (დოქტორი, კავკასიის რეგიონში პასუხისმგებელი და ასევე ნატოს "კომპიუტერული ქსელებისა" და "მეცნიერება სიცოცხლის შესახებ და ტექნოლოგიების" პროგრამების დირექტორი).
<<ქართულ პოლიტიკაში ძალიან დიდი ფული ტრიალებს>> / [ესაუბრა] მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 3 გვ.[MFN: 47926]
ანოტაცია: საუბარია საარჩევანო კანონის მიღებაზე და საარჩევნო კოდექსის შესახებ
პერსონალია:ქუცნაშვილი ზაქარია (საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, სოციალისტური პარტიის წევრი).
ავტოტრანსპორტელები მხარს უჭერენ სახელმწიფოს აღმშენებლობის კურსს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივნისი. - N151 (4530). - 1,2 გვ.[MFN: 47927]
ანოტაცია: საქართველოში დარგობრივი ნიშნით შექმნილ კავშირებს თუ გაერთიანებებს კიდევ ერთი - "ავტოტრანსპორტელთა დარბაზი" შეემატა, რომლის დამფუძნებელი კონფერენცია 10 ივნისს ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში გაიმართა