სამი, რომელიც ხუთზე მეტია : დღის თემა / [ესაუბრა] გიგლა გობეჩია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 1,4 გვ.[MFN: 47988]
ანოტაცია: დიალოგი მარიამ ცაცანაშვილთან, დემოკრატიული საარჩევნო პრაქტიკის შესახებ
პერსონალია:ცაცანაშვილი მარიამ (საქართველოს პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანი, იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეთა საქართველოს მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 11 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 2 გვ.[MFN: 47993]
აშენდება ყვარელში ცემენტის ქარხანა? : საქმე, რომელიც მრავალ სიკეთეს გვპირდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 1,4 გვ.[MFN: 47995]
ანოტაცია: ყვარელში ცემენტის ქარხნის მშენებლობის და წარმოების შესახებ
პერსონალია:ჯაფარიძე ლევანი (მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ლეგე ტომას (ევროკომისიის წევრი საქართველოსა და სომხეთში); კოივუნენი ლასე (ევროკავშირის "ბისტრო" პროექტის ხელმძღვანელი); სხვიტარიძე ვაჟა (პროექტის ექსპერტი); დოლიძე თედო (პროექტის კონსულტანტი); საკანდელიძე ანზორ (მცირე მეწარმეთა ასოციაციის თავმჯდომარე).
ვისი თვითმფრინავები ცდილობდნენ გაჭრას პუტინის რეზიდენციისაკენ? : სამიტის დროს რუსულმა ავიაგამანადგურებლებმა კონსტანტინეს სასახლის ზონიდან გააძევეს 9 უცხოური დამრღვევი თვითმფრინავი : "კომსომოლსკაია პრავდა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 5 გვ.[MFN: 47996]
პერსონალია:მარკოვა ანა (პეტერბურგის ვიცე-გუბერნატორი); დრობიშევსკი ალექსანდრე (რუსეთის სამხედრო-საჰაერო ძალების პრესსამსახურის უფროსი, პოლკოვნიკი).