წმინდა დავით გარეჯელის ხსენების დღე : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 1 გვ.[MFN: 47987]
პერსონალია:  ილია მეორე (საქართვედოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
1. ცაცანაშვილი, მარიამ
სამი, რომელიც ხუთზე მეტია : დღის თემა / [ესაუბრა] გიგლა გობეჩია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 1,4 გვ.[MFN: 47988]
ანოტაცია:  დიალოგი მარიამ ცაცანაშვილთან, დემოკრატიული საარჩევნო პრაქტიკის შესახებ
პერსონალია:  ცაცანაშვილი მარიამ (საქართველოს პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანი, იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კოდექსი, ცვლილებები, დემოკრატია, ორგანიზაცია, დოკუმენტი, საარჩევნო სიები, ოპოზიცია, კომისია, პოლიტიკური სპექტრი, დაკომპლექტება.
თამაზ ნადარეიშვილი კმაყოფილია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 1 გვ.[MFN: 47989]
პერსონალია:  ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე); კუბიჩი იან (ეუთოს გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი, ეუთო.
რა ცოტა სჭირდება ადამიანს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 1,4 გვ.[MFN: 47990]
ანოტაცია:  ბაქო-სუფსის ნავთობსადენის შესახებ
პერსონალია:  ჯახუტაშვილი ვერიკო (ადმინისტრატორი); დობორჯგინიძე ანზორ (მენეჯერის მოადგილე); ჰორსბურგი დევიდ (ტერმინალის მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები:  ტერმინალი, კომპანია, სპეციალისტი, ხელფასი, ხელშეკრულება, კონტაქტი, პასუხისმგებლობა, ელექტროენერგია, ექსპერტი.
"კავკასიონის" ხაზის რემონტი დასრულდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 1 გვ.[MFN: 47991]
საკვანძო სიტყვები:  სარემონტო-სამუშაო, ელექტროენერგია, საბითუო ბაზარი, ხელშეკრულება.
აქედან აღარავინ გაიქცევა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 1,7 გვ.[MFN: 47992]
პერსონალია:  გილიგაშვილი როლანდ (იუსტიციის მინისტრი); ჯაფარიძე თედო (ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი); ბალუაშვილი ანზორ (სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე); ბენიძე ვენედი (გენპროკურორის მოადგილე); დევდარიანი ნანა (სახალხო დამცველი); ბიჭიაშვილი ნანა (პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); აგულაშვილი გიგლა (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პენიტენციალური სისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  პატიმარი, რემონტი, ქალთა კოლონია.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეთა საქართველოს მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 11 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 2 გვ.[MFN: 47993]
პერსონალია:  ალიმბარაშვილი გოჩა; ასლანიშვილი მევლუდ; აფციაური დავით; აფციაური კახაბერ; აფციაური ომარ; ბალიაშვილი თამარ; ბაბუციძე გივი; ბოჭორიშვილი ვალერი; გელაზონია ვალერი; ლობჟანიძე ზვიად; მაკარიძე ვახტანგ; ნინიკაშვილი ავთანდილ; სულხანიშვილი დავით; ფეიქრიშვილი ბესარიონ; ღონღაძე ჯუმბერ; შანავა ზვიად; ცერცვაძე ნუგზარ; ხუნძაკიშვილი ნიკოლოზ; აბუთიძე დავით; ბერუაშვილი გიორგი; ბექაური ზვიად; ენუქიძე პაატა; თიღილაური ვაჟა; იოსელიანი მერაბ; კახიანი ალექსანდრე; კიღურაძე გიორგი; მახარაძე ვალერი; მუკბანიანი მირიან; სამაშვილი ირმა; ღონიაშვილი ნუგზარ; ცქვიტიშვილი გოჩა.
1. "ინტერ-პრესი"