<<ოვაცია>> ოვაციური დასასრულით : ახალგაზრდული ფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივნისი. - N153(4532). - 8 გვ.[MFN: 48015]
ანოტაცია:  ახალგაზრდული ფესტივალი "ოვაცია-2003" ქ.რუსთავში საზეიმოდ დაიხურა. სურათებზე: ლელა წურწუმია, ზურაბ ოიკაშვილი, დათო გომართელი, თამუნა გომართელი, ზუკა ხუციშვილი, სალომე გასვიანი
პერსონალია:  ნინიძე მერაბ; ხუსკივაძე ნანუკა (მსახიობები); კახიანი ეკა; კაპანაძე ნუკრი; ხუციშვილი გიო; ქათამაძე ნინო; წურწუმია ლელა; ნემსაძე ლილიკო; კუხიანიძე გიგა; თოფურია ქეთა; ხუჯაძე დათო (მომღერლები); შენგელია ლევან (პაროდისტი); ასათიანი მაკა (დიზაინერი); ღვინიაშვილი სალომე (მოდელი); დუმბაძე ნატო (პროდიუსერი).
გეოგ.დასახელება:  რუსთავი; თბილისი.
საკვანძო სიტყვები:  პრეზენტაცია, დაჯილდოება, შოუ-პროგრამა.
"საქართველოში მცხოვრები სხვა ეროვნების წარმომადგენლები ერთმნიშვნელოვნად გიჭერთ მხარს და სრულ ნდობას გიცხადებთ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 1 გვ.[MFN: 48016]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის შეხვედრა საქართველოში მცოხვრებ სხვა ეროვნების წარმომადგენლებთან
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, სათვისტომოები, ხელისუფლება, მოქალაქე, სომეხი, რუსი, ქურთი, ოსი, იეზდი.
1. ასანიძე, რუბენ
მთავარი ორიენტრია ქურდული სამყაროს მოთოკვა : კრიმინალი და საზოგადოება / [ესაუბრა] ვალერიან გოგოლაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 3 გვ.[MFN: 48017]
ანოტაცია:  საუბარია გასული ხუთი თვის კრიმინოგენური ვითარების შესახებ
პერსონალია:  ასანიძე რუბენ (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, გენერალ-მაიორი).
თემატიკა:  კრიმინოგენური ვითარება. კრიმინალური ქრონიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ინტერვიუ, კომენტარი, დანაშაული, სტატისტიკა, ყაჩაღობა, გატაცება, პოლიცია, პროვოკაცია.
1. ბასილაძე, გულნარა
გზანი წამებისანი : დემოკრატია ჟვანიას მიხედვით... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 1,2 გვ.[MFN: 48018]
პერსონალია:  ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); ჟვანია ზურაბ (გაერთიანებული დემოკრატების ლიდერი); ახვლედიანი აზიზ (აჭარის სამხარეო ორგანიზაციის ლიდერი).
თემატიკა:  საქართველოს მოქალაქეთა კავშირის აჭარის რეგიონული ორგანიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, პარლამენტი, საარჩევნო კომისია, დაპირისპირება, დემოკრატიული პროგრამა, პოლიტიკური ბრძოლა.
ასეთი დრო დაგვიდგა და როგორმე უნდა გადავიტანოთ : გვესაუბრება საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე დემურ გიორხელიძე / [ესაუბრა] მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 3 გვ.[MFN: 48019]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია წინასაარჩევნო კამპანიის, საარჩევნო კომისიის დაკომპლექტებისა და, ზოგადად, საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური და პოლიტიკური მდგომარეობის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  კანონმდებლები, დეპუტატი, არჩევნები, სავალუტო ფონდი, "პარიზის კლუბი", პოლიტიკა, ეკონომიკა, ბიუჯეტი, ვალი, რესტრუქტურიზაცია.
1. კარტოზია, ალექსანდრე
თბილისის საკრებულო ხელოვნურად აფერხებს მასწავლებელთათვის ხელფასების გადახდას : საქართველოს განათლების მინისტრის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 1,2 გვ.[MFN: 48020]
ანოტაცია:  ქართული საგანმანათლებლო სივრცის შესახებ
პერსონალია:  კარტოზია ალექსანდრე (საქართველოს განათლების მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს განათლების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  "მუნიციპალური სკოლა", პედაგოგი, ბიუჯეტი, ღირსება,, თვითნებობა, საგანმათლებლო სისტემა.
იმედი გაუცრუვდა : სავალუტო ფონდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 3 გვ.[MFN: 48021]
ანოტაცია:  საერთაშორისო სავალუტო ფონდი იძულებულია შეწყვიტოს საქართველოში საკუთარი პროგრამა ქვეყანაში რეფორმების შეუსრელებლობის გამო
პერსონალია:  კრემერსი იორუნ (საერთაშორისი სავალუტო ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი).
თემატიკა:  საერთაშორისო სავალუტო ფონდი.
საკვანძო სიტყვები:  გადასახადი, ფისკალური პოლიტიკა, პროგრამა, რეფორმა, ვალი, რესტრუქტურიზაცია, "პარიზის კლუბი".
1. ხაჟალია, ზურაბ
რამ შეაშფოთა ოპოზიცია? : კომენტარი / [ესაუბრა] გიგლა გობეჩია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 1,2 გვ.[MFN: 48022]
ანოტაცია:  მოძრაობა "კმარას" აქტივისტთა მონაწილეობით მოწყობილ აქციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხაჟალია ზურაბ (შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, გენერალ-მაიორი).
თემატიკა:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოება, სიმართლე, დაპირისპირება, გამოძიება, ინციდენტი, აქცია.
რად ვხუჭავთ თვალს ოჯახურ ძალადობაზე? : პრობლემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 3 გვ.[MFN: 48023]
ანოტაცია:  ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის ოფისის მიერ თბილისში გაიმართა ტრეინინგი ოჯახური ძალადობის დაძლევის შესახებ, რომელიც განკუთვნილი იყო ქართველი სამართალდამცველებისათვის
პერსონალია:  დევდარიანი ნანა (სახალხო დამცველი); ბერიძე რუსუდან (ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  ტრეინინგი, სემინარი, თანამშრომლობა.
ბატონ ბორის წიფურიას დაბადების დღესთან დაკავშირებით : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 1 გვ.[MFN: 48024]
პერსონალია:  წიფურია ბორის (მსახიობი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4798 | 4799 | 4800 | 4801 | 4802 | 4803 | 4804 | 4805 | 4806 | 4807 | 4808 |  შემდეგი »  ბოლო »»