"საქართველოში მცხოვრები სხვა ეროვნების წარმომადგენლები ერთმნიშვნელოვნად გიჭერთ მხარს და სრულ ნდობას გიცხადებთ" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 1 გვ.[MFN: 48016]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის შეხვედრა საქართველოში მცოხვრებ სხვა ეროვნების წარმომადგენლებთან
მთავარი ორიენტრია ქურდული სამყაროს მოთოკვა : კრიმინალი და საზოგადოება / [ესაუბრა] ვალერიან გოგოლაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 3 გვ.[MFN: 48017]
ანოტაცია: საუბარია გასული ხუთი თვის კრიმინოგენური ვითარების შესახებ
პერსონალია:ასანიძე რუბენ (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, გენერალ-მაიორი).
ასეთი დრო დაგვიდგა და როგორმე უნდა გადავიტანოთ : გვესაუბრება საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე დემურ გიორხელიძე / [ესაუბრა] მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 3 გვ.[MFN: 48019]
ანოტაცია: სტატიაში საუბარია წინასაარჩევნო კამპანიის, საარჩევნო კომისიის დაკომპლექტებისა და, ზოგადად, საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური და პოლიტიკური მდგომარეობის შესახებ
თბილისის საკრებულო ხელოვნურად აფერხებს მასწავლებელთათვის ხელფასების გადახდას : საქართველოს განათლების მინისტრის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 1,2 გვ.[MFN: 48020]
რად ვხუჭავთ თვალს ოჯახურ ძალადობაზე? : პრობლემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 3 გვ.[MFN: 48023]
ანოტაცია: ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის ოფისის მიერ თბილისში გაიმართა ტრეინინგი ოჯახური ძალადობის დაძლევის შესახებ, რომელიც განკუთვნილი იყო ქართველი სამართალდამცველებისათვის
ბატონ ბორის წიფურიას დაბადების დღესთან დაკავშირებით : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივნისი. - N154(4533). - 1 გვ.[MFN: 48024]