მისაბაძია : კონცერტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ივნისი. - N158 (4537). - 7 გვ.[MFN: 48166]
ანოტაცია:  თბილისის მე-8 სამუსიკო სკოლის მოსწავლეთა კონცერტი ბორჯომში
პერსონალია:  შუბლაძე ვადიმ (დირიჟორი); ოქიტაშვილი დავით (თბილისის მერიის კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი); ჩინჩალაძე ნანა (თბილისის მე-8 სამუსიკო სკოლის დირექტორი).
თემატიკა:  სამუსიკო სკოლები.
საკვანძო სიტყვები:  ღონისძიება, საღამო, შემოქმედება.
1. გივიძე, ნათელა
პრიზი - "ოქროს ბატკანი" 150 მოსწავლეს გადაეცემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ივნისი. - N158 (4537). - 7 გვ.[MFN: 48167]
ანოტაცია:  ფრანგულენოვანი სკოლების ბავშვთა მესამე საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალის შესახებ
პერსონალია:  ლორანი ფრანსუა (ალ. დიუმას სახელობის ცენტრის დირექტორი); ტარიელაშვილი მანანა (თბილისის ფრანგულ-ქართული სკოლა-ლიცეუმის დირექტორი); რეკოკიე გაეტან (ნანტის კონსერვატორიის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსწავლე, შემოქმედება, სპექტაკლი, პიესა.
ხელშეკრულება უნდა შესრულდეს : ოფიციალური ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ივნისი. - N158 (4537). - 3 გვ.[MFN: 48168]
ანოტაცია:  საქართველოსა და გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკს შორის შეკრულების დამტკიცების შესახებ
პერსონალია:  ჩხობაძე ნინო (საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  კომუნალური ინფრასტრუქტურა.
საკვანძო სიტყვები:  საკრედიტო ბანკი, გერმანია, რეაბილიტაცია, დოკუმენტი, სატენდერო კომისია, რაიონი, შეთანხმება, სამშენებლო სამუშაოები.
თვითნასწავლი ქართველი მხატვარი "სი-ენ-ენმა" შეაქო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ივნისი. - N158 (4537). - 7 გვ.[MFN: 48169]
პერსონალია:  კერესელიძე ნანა (თბილისის სამუსიკო სკოლის პედაგოგი, თვითნასწავლი მხატვარი).
თემატიკა:  თვითნასწავლი მხატვრები.
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენა, ნატურმორტი, პეიზაჟი.
1. გოგიტიძე, გურამ
აქ ჩამოსვლა ყველას უნდა უხაროდეს : ესაა ქობულეთის რაიონის ახალი გამგებლის გურამ გოგიტიძის დიდი ჩანაფიქრი / [ესაუბრა] შაქრო რომანაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ივნისი. - N158 (4537). - 4 გვ.[MFN: 48170]
ანოტაცია:  ქობულეთის რაიონის ახალი გამგებლის გურამ გოგიტიძის შესახებ
პერსონალია:  გოგიტიძე გურამ (ქობულეთის რაიონის გამგებელი).
გეოგ.დასახელება:  ქობულეთი.
საკვანძო სიტყვები:  პასუხისმგებლობა, საქმიანობა, სოფლის მეურნეობა, ციტრუსი, კურორტი, დამსვენებელი.
გაიმარჯვე და წადი საფრანგეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ივნისი. - N158 (4537). - 4 გვ.[MFN: 48171]
ანოტაცია:  ალექსანდრე დიუმას სახელობის ფრანგული კულტურის ცენტრში ჩატარებული კონკურსის და გამარჯვებულების შესახებ
პერსონალია:  ლორანი ფრანსუა (საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს მრჩეველი კულტურის დარგში); გორგილაძე რუსუდან (საქართველოს განათლების მინისტრის პირველი მოადგილე); ქუტაშვილი გიორგი (თბილისის 85-ე სკოლის მოსწავლე); ჭინჭარაული სალომე (თბილისის 23-ე სკოლის მოსწავლე); გეგია ტასიკო (თბილისის 165-ე სკოლის მოსწავლე); ავალიანი მარი (სტუდენტი); ელისაშვილი ანა (სტუდენტი); კოსტანი ვირჯინი (საფრანგეთის საელჩოს ატაშე).
თემატიკა:  საქართველო-გერმანიის კულტურული ურთიერთობა. განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  ახალგაზრდობა, სასწავლებელი, პრიზი, მოსწავლე, ცოდნა.
საქართველო მონაწილეობას მიიღებს ნატოს წვრთნაში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ივნისი. - N158 (4537). - 1 გვ.[MFN: 48172]
თემატიკა:  ნატო. საქართველოს შეიარაღებული ძალები.
საკვანძო სიტყვები:  ჯარი, ოპერაცია, დახმარება, ხომალდი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4813 | 4814 | 4815 | 4816 | 4817 | 4818 | 4819 | 4820 | 4821 | 4822 | 4823 |  შემდეგი »  ბოლო »»