თუ ბილეთის ფასი არ გეძვირათ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივნისი. - N160(4539). - 9 გვ.[MFN: 48251]
ანოტაცია:  სურათებზე: ვოკალური ჯგუფი "თეიქ სიქსი", საქსაფონისტი კენი გარეტი
პერსონალია:  გარეტი კენი (საქსაფონისტი); ქიბლი მაიკლ; მაკნაიტი კლაუდი (ვოკალური ჯგუფის "თეიქ სიქსის" წევრები).
საკვანძო სიტყვები:  ჯაზფესტივალი, მუსიკოსი, შემსრულებელი, სტილი, დინამიკა, ინსტრუმენტი, საკონცერტო დარბაზი.
1. "მსოფლიო არ დაუშვებს, რომ ირანმა შექმნას ბირთვული ბომბი" / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივნისი. - N160(4539). - 7 გვ.[MFN: 48252]
გეოგ.დასახელება:  თეირანი.
თემატიკა:  ირანი. ამერიკის შეერთებული შტატები.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, კონტროლი, იარაღი.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ამირან ძაძამიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივნისი. - N160(4539). - 10 გვ.[MFN: 48253]
ანოტაცია:  სურათზე: ხუტა ბერულავას 60 წლისთავისადმი მიძღვნილი საღამო. მოსკოვი. 1986 წელი, კავშირების სახლის ოქტომბრის დარბაზი
პერსონალია:  ბერულავა ხუტა (პოეტი); თაქთაქიშვილი ოთარ (კომპოზიტორი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. ქართველი კომპოზიტორები.
1. პრემიერ-მინისტრი თანამდებობიდან გადადგომას აპირებს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივნისი. - N160(4539). - 7 გვ.[MFN: 48254]
პერსონალია:  იაატენმიაკი ანელი (ფინეთის პრემიერ-მინისტრი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); ლიპონენი ჰაავო (ფინეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  ფინეთი. პოლიტიკა.
1. საქართველოს ქორეოგრაფიის მოღვაწეთა საერთო ეროვნული კავშირი, ტრადიციული ხელოვნების ფესტივალების საერთაშორისო ასოციაციის საქართველოს ეროვნული კომიტეტი
სამადლობელი : 54 ქორეოგრაფიული ანსაბლის 3000 წევრს ფოთელებმა ოჯახებში უმასპინძლეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივნისი. - N160(4539). - 10 გვ.[MFN: 48255]
ანოტაცია:  ბავშვთა ფოლკლორული ცეკვების საერთაშორისო ფესტივალ "ოქროს საწმისის" შესახებ
პერსონალია:  გინოვი ნიკოლა (ბულგარეთის ბავშვთა ქორეოგრაფიულ ანსაბლ "რადოს"-ს ხელმძღვანელი); ქანთარია დავით (ფოთის მერი).
თემატიკა:  ბავშვთა ქორეოგრაფიული ანსამბლები.
საკვანძო სიტყვები:  ფესტივალი, შემოქმედება, ქართული კულტურა.
1. ბუში ბლერს გამოექომაგა / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივნისი. - N160(4539). - 7 გვ.[MFN: 48256]
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); ბლერი ტონი (ბრიტანეთის პრემიერი); კერი ჯონ (სენატორი).
თემატიკა:  პოლიტიკა. ერაყის ომი.
საკვანძო სიტყვები:  კრიტიკა, ომი, შეფასება, რეჟიმი.
განძთა დამაუნჯებელს მიეძღვნა : სამეცნიერო სესია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივნისი. - N160(4539). - 7 გვ.[MFN: 48257]
ანოტაცია:  მეცნიერისა და მამულიშვილის, ექვთიმე თაყაიშვილისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო სესიის შესახებ
პერსონალია:  თაყაიშვილი ექვთიმე (მეცნიერი); რუხაძე ჯულიეტა (პროფესორი); მუსხელიშვილი დავით (ივ. ჯავახიშვილის სახ. ისტორიისა და ეთნოგრაფიის ინსტიტუტის დირექტორი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. ქართველი ისტორიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  ფორუმი, მოხსენება.
"ვიოლინოს გასაღები" ახმეტაში : წამოწყება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივნისი. - N160(4539). - 7 გვ.[MFN: 48258]
ანოტაცია:  ქვემო ალვანის სამუსიკო სკოლის 25 წლისთავისადმი მიძღვნილი კონცერტის შესახებ
პერსონალია:  ალავიძე ნიკოლოზ (ახმეტის რაიონის გამგებელი); ლეგაშვილი ლეილა (კულტურის განყოფილების გამგე); გოგოთიძე (თეიმურაზ).
გეოგ.დასახელება:  ახმეტა (ქვემო ალვანი).
თემატიკა:  სამუსიკო სკოლები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  კონცერტი, იუბილე.