მე მასთან ბევრი რამ მაკავშირებდა : ხვალ ელგუჯა ამაშუკელი 75 წლისა გახდებოდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 3 გვ.[MFN: 48269]
ანოტაცია:  სურათზე: ელგუჯა ამაშუკელი
საკვანძო სიტყვები:  შემოქმედება, ხელოვანი.
ენდერს უიმბუში: "დღემდე საქართველოს სიყვარულით ვარ სავსე" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1 გვ.[MFN: 48270]
პერსონალია:  უიმბუში ენდერ (ამერიკა-საქართველოს ბიზნეს-საბჭოს აღმასრულებელი პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ჯილდო, თანამშრომლობა, ვითარება, უსაფრთხოება.
პოლიტიკური ცხედარი, მცენარეული ზეთი და ნაღების კარაქი : ტაძარი წმინდა : "ლიტერატურული საქართველო", N25 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 3 გვ.[MFN: 48271]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია ქართული ენის ნორმებისა და ენის სიწმინდის დაცვის აუცილებლობის შესახებ
თემატიკა:  ქართული ენა. ქართული ენის დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  სიტყვა, შინაარსი, მეტყველება, აზრი, თარგმნა.
1. გაგუა, ლამარა
ბედნიერი ყოფილიყოს თქვენი გასავლელი გზები!.. : თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტმა კურსდამთავრებულები გააცილა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1,2 გვ.[MFN: 48272]
პერსონალია:  ჯორბენაძე ბესო (თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული); ხეცურიანი რამაზ (თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის რექტორი, აკადემიკოსი); კალანდაძე იაგო (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე); დეკანოსიძე თამარ (აკადემიკოსი); ბაჩი მირ (პაკისტანის მოქალაქე, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  პროფესორ-მასწავლებლები, მედიცინა, კრედიტ-სატრანსფერო სისტემა, სტუდენტი, კონტაქტი.
1. გობეჩია, გიგლა
დაკ-ი დაჰკას პრინციპით იწყებს მოქმედებას : პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1,2 გვ.[MFN: 48273]
პერსონალია:  ბაკურია ცოტნე (პარლამენტის წევრი); სააკაშვილი მიხეილ (საკრებულოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  დაპირისპირება, მოსაზრება, ბრალდება, საარჩევნო კამპანია, პენსია, სექტანტური ორგანიზაცია, სახელისუფლო ბლოკი.
1. ფერაძე, რუბენ
უმოქმედო კანონს ორი ჰექტარი მოხნული მიწა მირჩევნია... : მათქმევინეთ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 3 გვ.[MFN: 48274]
ანოტაცია:  საპარლამენტო არჩევნებისადმი მიძღვნილი გაუთავებელი დებატების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, ტელეგადაცემა, დეპუტატი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : გურამ გოგიაშვილის ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 18 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1 გვ.[MFN: 48275]
პერსონალია:  გოგიაშვილი გურამ (გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" მთავარი რედაქტორის პირველი მოადგილე).
ანოტაცია:  პოლიტიკური ცხოვრებისა და საპარლამენტო არჩევნების ვნებათაღელვის შესახებ სამცხე-ჯავახეთში
პერსონალია:  მოსიაშვილი თემურ (პრეზიდენტის რწმუნებული სამცხე-ჯავახეთში); გვარამაძე გოჩა (ახალციხის რაიონის მოქალაქეთა კავშირის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე); კარაპეტიანი ნორიკ (სახალხო მოძრაობა "ჯავახკის" თავმჯდომარე); კარაპეტიანი თამაზ (ახალქალაქის რაიონის მოქალაქეთა კავშირის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე); კარსლიანი გაიკ (ნინოწმინდის რაიონის მოქალაქეთა კავშირის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  ახალციხე; ასპინძა; ბორჯომი; ახალქალაქი.
თემატიკა:  სამცხე-ჯავახეთი. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, სიმპათია, კონფერენცია, მოსახლეობა.
პერსონალია:  ცისკარიძე ნიკოლოზ (რუსეთის სახალხო არტისტი).
ჰამლეტ გონაშვილის 75 წლის იუბილესთან დაკავშირებით : მისალმება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1 გვ.[MFN: 48278]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4823 | 4824 | 4825 | 4826 | 4827 | 4828 | 4829 | 4830 | 4831 | 4832 | 4833 |  შემდეგი »  ბოლო »»