სადეპუტატო ვიზა ღირსეულ პიროვნებებს უნდა მიეცეს : პარტიებსა და მოძრაობებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 3 გვ.[MFN: 48276]
ანოტაცია:  პოლიტიკური ცხოვრებისა და საპარლამენტო არჩევნების ვნებათაღელვის შესახებ სამცხე-ჯავახეთში
პერსონალია:  მოსიაშვილი თემურ (პრეზიდენტის რწმუნებული სამცხე-ჯავახეთში); გვარამაძე გოჩა (ახალციხის რაიონის მოქალაქეთა კავშირის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე); კარაპეტიანი ნორიკ (სახალხო მოძრაობა "ჯავახკის" თავმჯდომარე); კარაპეტიანი თამაზ (ახალქალაქის რაიონის მოქალაქეთა კავშირის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე); კარსლიანი გაიკ (ნინოწმინდის რაიონის მოქალაქეთა კავშირის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  ახალციხე; ასპინძა; ბორჯომი; ახალქალაქი.
თემატიკა:  სამცხე-ჯავახეთი. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, სიმპათია, კონფერენცია, მოსახლეობა.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ნიკოლოზ ცისკარიძის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 19 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1 გვ.[MFN: 48277]
პერსონალია:  ცისკარიძე ნიკოლოზ (რუსეთის სახალხო არტისტი).
ჰამლეტ გონაშვილის 75 წლის იუბილესთან დაკავშირებით : მისალმება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1 გვ.[MFN: 48278]
პერსონალია:  გონაშვილი ჰამლეტ (მომღერალი).
პარლამენტის პლენარული სხდომა : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1,2 გვ.[MFN: 48279]
ანოტაცია:  განიხილეს კანონპროექტი "საქართველოს შრომის კანონთა კოდექსში დამატებების შეტანის თაობაზე"
პერსონალია:  წერეთელი გიორგი (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); ჩიხრაძე იური (პარლამენტის წევრი); დუჩიძე ნუგზარ (ყაზახეთის რესპუბლიკაში საქართველოს ელჩი); გოდერძიშვილი თამარ (საქართველოს ფასიანი ქაღალდების ეროვნული კომისიის წევრი); ხაზარაძე ვიტალი (ფრაქცია "მოქალაქეთა კავშირის" თავმჯდომარე); კაკაბაძე მალხაზ (განსაკუთრებულ საქმეთა მინისტრი); ბარამიძე გიორგი (ფრაქცია "გაერთიანებული დემოკრატების" თავმჯდომარე); ანთაძე მერაბ (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, კანონპროექტი, ადამიანის უფლებების დაცვა, კონსტიტუციური ცვლილება, ოპოზიცია.
ოდესაში ქართველებიც იწრთობიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1 გვ.[MFN: 48280]
გეოგ.დასახელება:  უკრაინა; ოდესა.
თემატიკა:  საზღვაო-სამხედრო წვრთნები.
საკვანძო სიტყვები:  საზღვაო ძალები, ნატო, საარტილერიო კატარღა, სამხედრო ოპერაცია.
1. საქინფორმი. ინტერ-პრესი
მილანი პირველ მგზავრებს იღებს თბილისიდან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 3 გვ.[MFN: 48281]
პერსონალია:  რომანო ფაბრიციო (იტალიის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში).
თემატიკა:  სამოქალაქო ავიაცია. ავიაკომპანიები საქართველოში. ავიაკომპანია "აირზენა".
საკვანძო სიტყვები:  რეისი, აეროპორტი, პრესკონფერენცია, ურთიერთობა.
ქართული ღვინისა და სამზარეულოს დღეები შვეიცარიაში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1 გვ.[MFN: 48282]
პერსონალია:  ჩიკვაიძე ალექსანდრე (შვეიცარიაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი).
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია (ვეტინგენი).
თემატიკა:  ქართული ღვინო. ქართული სამზარეულო.
საკვანძო სიტყვები:  პარტნიორი, პრეზენტაცია, კერძი, სტუმარი, დეგუსტაცია.
ჩეჩნეთს საფილტრაციო ბანაკები ელით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 3 გვ.[MFN: 48283]
ანოტაცია:  პანკისის ხეობაში მცხოვრებ ჩეჩენ ლტოლვილებზე ჩეჩნეთში გამოცხადებული ამნისტიის გაუვრცელებლობის შესახებ
პერსონალია:  კადიროვი აჰმედ (ჩეჩნეთის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი); პუტინი ვ. (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პანკისის ხეობა. ჩეჩნეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ლტოლვილები, ამნისტია.
პერსონალია:  გასიტაშვილი ზურაბ; გორგიძე დავით; მახარაძე მერაბ; ტრაპაიძე ლევან; ფრანგიშვილი არჩილ.
1. გამახარია, გიორგი
ანოტაცია:  "სამოქალაქო ავიაციის ადმინისტრაციის" მიერ საბიუჯეტო სახსრების ავიაკომპანია "აირზენასთვის" გადარიცხვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფერიშვილი ზ. (სსიპ "სამოქალაქო ავიაციის ადმინისტრაციის" ყოფილი უფროსი).
ორგანიზაცია:  "ავიაფინანსერვისი"; "აირზენა-საქართველოს ავიახაზები".
თემატიკა:  კონტროლის პალატა. ავიაკომპანიები საქართველოში. სამოქალაქო ავიაცია.
საკვანძო სიტყვები:  აეროდრომი, ავიაცია, გამოძიება, ხელშეკრულება, დარღვევები, ლიცენზია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4824 | 4825 | 4826 | 4827 | 4828 | 4829 | 4830 | 4831 | 4832 | 4833 | 4834 |  შემდეგი »  ბოლო »»