1. საქინფორმი, ინტერ-პრესი
ქართული ღვინისა და სამზარეულოს დღეები შვეიცარიაში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1 გვ.[MFN: 48282]
პერსონალია:  ჩიკვაიძე ალექსანდრე (შვეიცარიაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი).
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია (ვეტინგენი).
თემატიკა:  ქართული ღვინო. ქართული სამზარეულო.
საკვანძო სიტყვები:  პარტნიორი, პრეზენტაცია, კერძი, სტუმარი, დეგუსტაცია.
1. საქინფორმი. ინტერ-პრესი
ჩეჩნეთს საფილტრაციო ბანაკები ელით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 3 გვ.[MFN: 48283]
ანოტაცია:  პანკისის ხეობაში მცხოვრებ ჩეჩენ ლტოლვილებზე ჩეჩნეთში გამოცხადებული ამნისტიის გაუვრცელებლობის შესახებ
პერსონალია:  კადიროვი აჰმედ (ჩეჩნეთის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი); პუტინი ვ. (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პანკისის ხეობა. ჩეჩნეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ლტოლვილები, ამნისტია.
1. შევარდნაძე, ე.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებელთა ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 18 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 2 გვ.[MFN: 48284]
პერსონალია:  გასიტაშვილი ზურაბ; გორგიძე დავით; მახარაძე მერაბ; ტრაპაიძე ლევან; ფრანგიშვილი არჩილ.
თემატიკა:  ჯილდოები და წარჩინების ნიშნები.
საკვანძო სიტყვები:  დაჯილდოება.
1. გამახარია, გიორგი
სახელმწიფო სახსრების სათავისოდ გადაქაჩვის დიდოსტატები : ასე ბიუჯეტი ნამდვილად ვერ შეივსება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1,4 გვ.[MFN: 48285]
ანოტაცია:  "სამოქალაქო ავიაციის ადმინისტრაციის" მიერ საბიუჯეტო სახსრების ავიაკომპანია "აირზენასთვის" გადარიცხვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფერიშვილი ზ. (სსიპ "სამოქალაქო ავიაციის ადმინისტრაციის" ყოფილი უფროსი).
ორგანიზაცია:  "ავიაფინანსერვისი"; "აირზენა-საქართველოს ავიახაზები".
თემატიკა:  კონტროლის პალატა. ავიაკომპანიები საქართველოში. სამოქალაქო ავიაცია.
საკვანძო სიტყვები:  აეროდრომი, ავიაცია, გამოძიება, ხელშეკრულება, დარღვევები, ლიცენზია.
ელექტროენერგიის აღრიცხვაში სრული განუკითხაობაა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 2 გვ.[MFN: 48286]
პერსონალია:  ერისთავი ელიზბარ (სემეკ-ის თავმჯდომარე); ძნელაძე ლერი (საბითუმო ბაზრის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგოსისტემა, კომისია, პროკურატურა, ქვესადგური.
1. საქინფორმი
საქართველოს სამოქალაქო და სახელმწიფო ავიაციის საქმიანობაზე ზედამხედველობისა და რეგულირების განმახორციელებელ სახელმწიფო ორგანოებს შორის მოვალეობათა და პასუხისმგებლობის განაწილების შესახებ : ფრენის უსაფრთხოება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 2 გვ.[MFN: 48287]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია საჰაერო სივრცის ორგანიზების, ფრენების წარმოებისა და მართვის შესახებ
თემატიკა:  სამოქალაქო ავიაცია.
საკვანძო სიტყვები:  საჰაერო სივრცე, სტრუქტურა, ადმინისტრაცია, აეროდრომები, შემთხვევა.
"მედია და პოლიტიკოსები არჩევნების პერიოდში" : სემინარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 2 გვ.[MFN: 48288]
ანოტაცია:  ევროპის საბჭოს ექსპერტები მზად არიან დაეხმარონ ქართველ სპეციალისტებს საარჩევნო კოდექსის დახვეწასა და მასში ცვლილებების შეტანის პროცესში
პერსონალია:  დოღონაძე შოთა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ავალიანი ნანა (საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საგანგებო დავალებათა ელჩი); ჯაფარიძე ნათია (საქართველოში ევროპის საბჭოს ბიუროს დირექტორი); ქუცნაშვილი ზაქარია (საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კანონიერებისა და ადმინისტრაციული რეფორმების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე); მილერი გავინ (ჩრდილოეთ ირლანდიის შეერთებული სამეფოს სასამართლოს იურისტი); ბრეცელი შარლოტა დე (ევროპის საბჭოს წარმომადგენელი); ბენმანი ქის (ნიდერლანდის საზოგადოებრივი ტელევიზიის დირექტორის მოადგილე).
თემატიკა:  ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ორგანიზატორი, ადამიანის უფლებათა დაცვა, კანონმდებლობა, რეკომენდაცია, პასუხისმგებლობა.
1. აგულაშვილი, გიგლა
ციხის შუშაბანდი : აკრძალული ზონა / [ესაუბრა] ბონდო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1,4 გვ.[MFN: 48289]
ანოტაცია:  ინტერვიუში საუბარია თბილისისა და რუსთავის საპყრობილეებიდან პატიმართა გაქცევისა და საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში არსებული სავალალო მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  აგულაშვილი გიგლა (იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულებითი დეპარტამეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პენიტენციური სისტემა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პრობლემა, პატიმარი, ფინანსები, გაქცევა, პირობები, პოლიცია, დაცვა, კოლონია, საკანი, ინსპექტირება.