საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებელთა ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 18 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 2 გვ.[MFN: 48284]
სახელმწიფო სახსრების სათავისოდ გადაქაჩვის დიდოსტატები : ასე ბიუჯეტი ნამდვილად ვერ შეივსება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1,4 გვ.[MFN: 48285]
ანოტაცია: "სამოქალაქო ავიაციის ადმინისტრაციის" მიერ საბიუჯეტო სახსრების ავიაკომპანია "აირზენასთვის" გადარიცხვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:ფერიშვილი ზ. (სსიპ "სამოქალაქო ავიაციის ადმინისტრაციის" ყოფილი უფროსი).
საქართველოს სამოქალაქო და სახელმწიფო ავიაციის საქმიანობაზე ზედამხედველობისა და რეგულირების განმახორციელებელ სახელმწიფო ორგანოებს შორის მოვალეობათა და პასუხისმგებლობის განაწილების შესახებ : ფრენის უსაფრთხოება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 2 გვ.[MFN: 48287]
ანოტაცია: სტატიაში საუბარია საჰაერო სივრცის ორგანიზების, ფრენების წარმოებისა და მართვის შესახებ
"მედია და პოლიტიკოსები არჩევნების პერიოდში" : სემინარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 2 გვ.[MFN: 48288]
ანოტაცია: ევროპის საბჭოს ექსპერტები მზად არიან დაეხმარონ ქართველ სპეციალისტებს საარჩევნო კოდექსის დახვეწასა და მასში ცვლილებების შეტანის პროცესში
პერსონალია:დოღონაძე შოთა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ავალიანი ნანა (საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საგანგებო დავალებათა ელჩი); ჯაფარიძე ნათია (საქართველოში ევროპის საბჭოს ბიუროს დირექტორი); ქუცნაშვილი ზაქარია (საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კანონიერებისა და ადმინისტრაციული რეფორმების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე); მილერი გავინ (ჩრდილოეთ ირლანდიის შეერთებული სამეფოს სასამართლოს იურისტი); ბრეცელი შარლოტა დე (ევროპის საბჭოს წარმომადგენელი); ბენმანი ქის (ნიდერლანდის საზოგადოებრივი ტელევიზიის დირექტორის მოადგილე).
ციხის შუშაბანდი : აკრძალული ზონა / [ესაუბრა] ბონდო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1,4 გვ.[MFN: 48289]
ანოტაცია: ინტერვიუში საუბარია თბილისისა და რუსთავის საპყრობილეებიდან პატიმართა გაქცევისა და საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში არსებული სავალალო მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:აგულაშვილი გიგლა (იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულებითი დეპარტამეტის თავმჯდომარე).
მომავალ შეხვედრამდე კიშინიოვში! : ფორუმი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 1,4 გვ.[MFN: 48290]
ანოტაცია: თბილისში მიმდინარე რკინიგზის თანამშრომლიბის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OSSHD) წევრი ქვეყნების მინისტრთა XXXI სესიის მუშაობის შესახებ
პერსონალია:ადეიშვილი მერაბ (საქართველოს ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების მინისტრი); შოზდა თადეუშ (რკინიგზის თანამშრომლობის საერთაშორისო ორგანიზაციის თავმჯდომარე); კონოშევიჩუს ალექსანდრ (ლატვიის გზათა სამინისტროს სახელმწიფო მდივნის მოადგილე); რადნააბაზარი რაშ (მონღოლეთის რკინიგზის უფროსი); შტაინერი კარელ (ჩეხეთის საერთაშორისო ურთიერთობისა და ეკოლოგიის დეპარტამენტის სატრანსპორტო პოლიტიკის დირექტორი); ეგარდანა ვასილე (მოლდოვას რესპუბლიკის ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის მინისტრი); ჩხაიძე აკაკი (საქართველოს რკინიგზის გენერალური დირექტორი).
საქართველოს ქალაქთმშენებლობითი (ურბანული) განვითარების მდგომარეობისა და მისი გაუბჯობესების ღონისძიებათა შესახებ : აქტუალური საკითხი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 ივნისი. - 2 გვ.[MFN: 48291]