ჩვენს გადასარჩენად სხვა წამალი არ არსებობს : დაგვიანებული რეპორტაჟი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4834]
პერსონალია:  გოგიბერიძე გიორგი (ოზურგეთის გამგებელი); ფაცაცია ოთარ (ზუგდიდის გამგებელი); მელია რომან (ფოთის მერი); ზემსკი ვლ. (რუსეთის ელჩი).
გეოგ.დასახელება:  ოზურგეთი; ზუგდიდი; ოჩამჩირე; ცაგერა; ფოთი.
1. ყურადღების ცენტრშია რუსეთი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4835]
საკვანძო სიტყვები:  იმპერია, ნაციონალისტები.
1. მარშალ ევგენი შაპოშნიკოვის ინტერვიუ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4836]
თემატიკა:  8.2; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, უშიშროება, საბჭო, აფხაზეთი, კონფლიქტი.
1. ჩინეთის თავდაცვის მინისტრის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4837]
პერსონალია:  ხაოტიანი ჩი (ჩინეთის თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  არმია, რეფორმა.
1. გაეროს გენერალური მდივანი მიესალმება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4838]
პერსონალია:  გალი ბუტროს (გაეროს გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ბოსნია.
1. არკადი ვოლსკი: ადრე თუ გვიან, სახეშეცვლილი კავშირი წარმოიქმნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4839]
პერსონალია:  ნაზარბაევი ნურსულთან; კარიმოვი ისლამ.
1. სომხეთის ამბები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4840]
პერსონალია:  ბაგრატიანი გრანტ (პრემიერ - მინისტრი); მანოიანი ვლ. (პრეს - მდივანი); ტერ-პეტროსიანი ლევონ (სომხეთის პრეზიდენტი).