ჩვენს გადასარჩენად სხვა წამალი არ არსებობს : დაგვიანებული რეპორტაჟი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4834 ]
პერსონალია: გოგიბერიძე გიორგი (ოზურგეთის გამგებელი); ფაცაცია ოთარ (ზუგდიდის გამგებელი); მელია რომან (ფოთის მერი); ზემსკი ვლ. (რუსეთის ელჩი).
გეოგ.დასახელება: ოზურგეთი ; ზუგდიდი ; ოჩამჩირე ; ცაგერა ; ფოთი .
ყურადღების ცენტრშია რუსეთი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4835 ]
პერსონალია: ელცინი ბორის (რუსეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: იმპერია, ნაციონალისტები .
მარშალ ევგენი შაპოშნიკოვის ინტერვიუ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4836 ]
თემატიკა: 8.2 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთი, უშიშროება, საბჭო, აფხაზეთი, კონფლიქტი .
ჩინეთის თავდაცვის მინისტრის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4837 ]
პერსონალია: ხაოტიანი ჩი (ჩინეთის თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: არმია, რეფორმა .
გაეროს გენერალური მდივანი მიესალმება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4838 ]
პერსონალია: გალი ბუტროს (გაეროს გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: ბოსნია .
არკადი ვოლსკი: ადრე თუ გვიან, სახეშეცვლილი კავშირი წარმოიქმნება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4839 ]
პერსონალია: ნაზარბაევი ნურსულთან ; კარიმოვი ისლამ .
სომხეთის ამბები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 5 აგვისტო. - N170(716). - 3 გვ.[MFN: 4840 ]
პერსონალია: ბაგრატიანი გრანტ (პრემიერ - მინისტრი); მანოიანი ვლ. (პრეს - მდივანი); ტერ-პეტროსიანი ლევონ (სომხეთის პრეზიდენტი).