ერისკაცი, მამულიშვილი : გივი ცინცაძე - თვალსაჩინო მეცნიერი და ღირსეული მამულიშვილი / რამაზ ხუროძე ; გიორგი ციციშვილი, თეიმურაზ ანდრონიკაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 4 გვ.[MFN: 48441]
ანოტაცია:  ქიმიური მეცნიერების ეროვნული სკოლის თვალსაჩინო წარმომადგენლის, გივი ცინცაძის შესახებ. სურათზე: გივი ცინცაძე
პერსონალია:  ცინცაძე გივი (ქიმიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); ერისთავი დიმიტრი (პროფესორი); სკოპენკო ვიქტორ (უკრაინის ნაციონალური აკადემიის აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  პედაგოგი, მოღვაწეობა, ნაშრომი.
დევნილი მოსახლეობის პრობლემები განიხილეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 1 გვ.[MFN: 48442]
ანოტაცია:  ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონიდან დევნილი მოსახლეობის რეაბილიტაცია-რეპატრიაციის საკითხების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  მოსკოვი, კომისია, დელეგაცია, კომპრომისი, მოლაპარაკება, ოსეთი.
"საბჭოთა ელა ფიცჯერალდის" ორი ცხოვრება : ჩაუმქრალი ვარსკვლავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 4 გვ.[MFN: 48443]
ანოტაცია:  მომღერალ, გიული ჩოხელის შემოქმედების შესახებ. სურათზე: გიული ჩოხელი, ლენოვსკი და ბუდმანი
პერსონალია:  ჩოხელი გიული (მომღერალი); ჩოხელი ელენე (მსახიობი); მიქელაძე ევგენი (დირიჟორი); გოძიაშვილი მარეხ (მომღერალი); ჯაფარიძე ქეთო (მომღერალი); გაბესკირია გიორგი (კომპოზიტორი); ლაღიძე რეზო (კომპოზიტორი); რიჩკოვი ბორის (კომპოზიტორი); აზარაშვილი ვაჟა (კომპოზიტორი); ჯაბადარი ერეკლე (პიანისტი); შიუკაშვილი ოთარ (მხატვარიm).
საკვანძო სიტყვები:  სცენა, სიმღერა, მუსიკა, პრიზი, ფესტივალი.
ქართულ ელმავლებს უკრაინა შეისყიდის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 1 გვ.[MFN: 48444]
პერსონალია:  ჩხაიძე აკაკი (შპს "საქართველოს რკინიგზის" მეთაური).
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო ბაზარი, ჩინეთი, ჩეხეთი, საწარმო, სტანდარტი, პროდუქცია.
ანოტაცია:  სანკტ-პეტერბურგის მარინიის თეატრის სცენაზე გამართულ სპექტაკლის "მადამ ლიონელის" პრემიერის შესახებ
პერსონალია:  სიმონოვი კონსტანტინე (ქორეოგრაფი); ნიორაძე ირმა (პრიმაბალერინა).
საკვანძო სიტყვები:  თეატრი, სცენა, პრემიერა, გალა-კონცერტი, კლასიკა.
1. გეოლოგების ჯგუფი აჭარიდან
პირდაპირი და ალალი : სიტყვა მეგობარზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 4 გვ.[MFN: 48446]
ანოტაცია:  ემზარ კვიციანის შესახებ
პერსონალია:  კვიციანი ემზარ (პრეზიდენტის რწმუნებული კოდორის ხეობაში).
გეოგ.დასახელება:  მესტია (ჟვაბე).
საქართველოს კანონი : საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ : 2003 წლის 6 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 2 გვ.[MFN: 48447]
თემატიკა:  საქართველოს კანონი - საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ.
საქართველოს კანონი : "წყლის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე : 2003 წლის 6 ივნისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 2 გვ.[MFN: 48448]
თემატიკა:  საქართველოს კანონი - "წყლის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე.
ლაყბობასა და ლანძღვას გადაჰყვნენ : წინ არჩევნებია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 2 გვ.[MFN: 48449]
ანოტაცია:  საკონსტიტუციო ცვლილებებისა და საარჩევნო კოდექსის განხილვის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); გელენავა ლერი (არასამთავრობო ორგანიზაცია "საქართველოს ერთიანობის ალიანსის" გენერალური მდივანი); ყორღანაშვილი გურამ (მოძრაობა "სიცოცხლისათვის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  კანონპროექტი, კონსტიტუცია, ცვლილება, პარლამენტი, დეპუტატი, საარჩევნო კოდექსი, ოპოზიცია.
1. გრიდნევა, მარინა
გვარდიის მოღალატე : ახალი ფაქტები : გაზეთი "მოსკოვსკი კომსომოლეცი". 2003წლის 18 ივნისი : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N164 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 ივნისი. - N166(4545). - 5 გვ.[MFN: 48450]
ანოტაცია:  სტატიის ავტორი, ახალ ფაქტებზე დაყრდნობით, ცდილობს გაარკვიოს, თუ ვინ იყო "ახალგაზრდა გვარდიის" მთავარი გამცემი. სურათებზე: ლიუბოვ შევცოვა, სერგეი ტიულენინი და ვიქტორ ტრეტიაკოვიჩი, რომელიც 17 წელიწადი ითვლებოდა მოღალატედ
პერსონალია:  ლევაშოვი ვასილ; ტიულენინი სერგეი; შევცოვა ლიუბოვ ("ახალგაზრდა გვარდიის" წევრები); ფადეევი გური; სტაცენკო გიორგი; ტრეტიაკოვიჩი ვიქტორ.
გეოგ.დასახელება:  კრასნოდონი.
თემატიკა:  "ახალგაზრდა გვარდია" იატაკქვეშა კომკავშირული ორგანიზაცია. დიდი სამამულო ომი, 1941-1945 წწ..
საკვანძო სიტყვები:  პარტიზანები, ომი, საბჭოთა კავშირი, ანტიფაშიზმი, რეპრესია, გადასახლება, რეაბილიტაცია, არქივი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4840 | 4841 | 4842 | 4843 | 4844 | 4845 | 4846 | 4847 | 4848 | 4849 | 4850 |  შემდეგი »  ბოლო »»