იმედის ჰიდროელექტროსადგურები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 3 გვ.[MFN: 48556]
ანოტაცია: ჰიდროელექტროსადგურის "ხადორჰესის" მშენებლობის შესახებ
პერსონალია:ალავიძე ნუკრი (ახმეტის რაიონის გამგებელი); გოქსაძე ვლადიმერ ("ენერგურჰესის" კაშხლის სამმართველოს უფროსი); მჭედლიშვილი სოსო ("ხადორჰესის" მშენებლობის გენერალური დირექტორი).
ორ ქვეყანას შორის არ არის რაიმე ისეთი პრობლემა, რომლის მოგვარება შეუძლებელი იყოს : დასრულდა სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის რობერტ ქოჩარიანის ოფიციალური ვიზიტი საქართველოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 1,2 გვ.[MFN: 48557]
რობერტ სტურუა: "როცა მტრულად აღიქვამ ცხოვრებას, იგი დაგთრგუნავს" : "ოგონიოკი" N 23 : 2003 წლის ივნისი / [ესაუბრა] მაია ჩაპლიგინა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 4 გვ.[MFN: 48560]
დახმარებაც ამას ჰქვია! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 1 გვ.[MFN: 48561]
ანოტაცია: ეუთოს მისიის მიერ, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტისთვის 100 ათასი ევროს ღირებულების აღჭურვილობის გადაცემასთან დაკავშირებით
რატომ არ გამოიყენა ერაყმა მასობრივი განადგურების იარაღი / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 4 გვ.[MFN: 48563]
რიჩარდ ბაუჩერი: "ჰამასი" ვერ იქნება პარტნიორი სამშვიდობო პროცესში / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 4 გვ.[MFN: 48565]
პერსონალია:ბაუჩერი რიჩარდ (აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალური წარმომადგენელი); შეიჰ აჰმედ იასირი ("ჰამასის" ლიდერი).