იმედის ჰიდროელექტროსადგურები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 3 გვ.[MFN: 48556]
ანოტაცია:  ჰიდროელექტროსადგურის "ხადორჰესის" მშენებლობის შესახებ
პერსონალია:  ალავიძე ნუკრი (ახმეტის რაიონის გამგებელი); გოქსაძე ვლადიმერ ("ენერგურჰესის" კაშხლის სამმართველოს უფროსი); მჭედლიშვილი სოსო ("ხადორჰესის" მშენებლობის გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა, ხეობა, დანადგარი, გვირაბი, ენერგოკორპორაცია, კომპანია.
1. საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური-საქინფორმი
ორ ქვეყანას შორის არ არის რაიმე ისეთი პრობლემა, რომლის მოგვარება შეუძლებელი იყოს : დასრულდა სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის რობერტ ქოჩარიანის ოფიციალური ვიზიტი საქართველოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 1,2 გვ.[MFN: 48557]
პერსონალია:  ქოჩარიანი რობერტ (სომხეთის პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ჯორბენაძე ა. (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, ურთიერთობა, რეგიონი, რკინიგზა, დიპლომატია.
კიდევ რვა პატიმარი გაიქცა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 3 გვ.[MFN: 48558]
პერსონალია:  გაბოძე ზაურ (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის გუშაგი).
საკვანძო სიტყვები:  გაქცევა, საპყრობილე, ალკოჰოლური სასმელი, იარაღი.
ეგ თუ 200 ყუთ კივის შეჭამს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 1,2 გვ.[MFN: 48559]
ანოტაცია:  საგანგებო ლეგიონის მიერ გამოვლენილი დანაშაულებების შესახებ
პერსონალია:  ჯორბენაძე ა. (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სიგარეტი, აქციზი, საქონელი, გადასახადი.
1. სტურუა, რობერტ
რობერტ სტურუა: "როცა მტრულად აღიქვამ ცხოვრებას, იგი დაგთრგუნავს" : "ოგონიოკი" N 23 : 2003 წლის ივნისი / [ესაუბრა] მაია ჩაპლიგინა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 4 გვ.[MFN: 48560]
ანოტაცია:  ინტერვიუ რეჟისორ რობერტ სტურუასთან
თემატიკა:  ქართველი რეჟისორები. ქართული თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვანი, თეატრი, სპექტაკლი, მოგონება, მსახიობი, პრემიერა.
დახმარებაც ამას ჰქვია! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 1 გვ.[MFN: 48561]
ანოტაცია:  ეუთოს მისიის მიერ, საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტისთვის 100 ათასი ევროს ღირებულების აღჭურვილობის გადაცემასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ევროკავშირი. ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის საბჭო.
საკვანძო სიტყვები:  ეუთო, აღჭურვილობა, მონიტორინგი, საზღვარი.
ჭორებს არ ვეყრდნობით : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 1 გვ.[MFN: 48562]
ანოტაცია:  მილსადენის მშენებლობაზე დასაქმების პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  ტაუსენდი მაიკლ (BTCco-ს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  მილსადენი, მშენებლობა, დასაქმება.
1. რატომ არ გამოიყენა ერაყმა მასობრივი განადგურების იარაღი / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 4 გვ.[MFN: 48563]
საკვანძო სიტყვები:  განიარაღება, სპეცსამსახური, ომი.
გაიცანით, რატომ უშვებთ! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 1 გვ.[MFN: 48564]
პერსონალია:  კაპანაძე ვაჟა ("საწარმოთა მართვის სააგენტოს" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქონების მართვის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საწარმო, კონტროლი, პროფესიონალი, სამეთვალყურეო საბჭო.
1. რიჩარდ ბაუჩერი: "ჰამასი" ვერ იქნება პარტნიორი სამშვიდობო პროცესში / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 4 გვ.[MFN: 48565]
პერსონალია:  ბაუჩერი რიჩარდ (აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალური წარმომადგენელი); შეიჰ აჰმედ იასირი ("ჰამასის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ტერორი, ცეცხლის შეწყვეტა, ლიკვიდაცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4852 | 4853 | 4854 | 4855 | 4856 | 4857 | 4858 | 4859 | 4860 | 4861 | 4862 |  შემდეგი »  ბოლო »»