...განსხვავებული ხედვით, ახალი სიტყვით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 6,7 გვ.[MFN: 48573 ]
ანოტაცია: რეჟისორ გოჩო კაპანაძის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია: კაპანაძე გოჩა (რეჟისორი).
თემატიკა: ქართველი რეჟისორები. ქართული თეატრი .
საკვანძო სიტყვები: თეატრი, ინსცენირება, მსახიობი, დასი, სპექტაკლი, მაყურებელი .
ფინანსისტებო, გენერალური ინსპექცია მოდის! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 2 გვ.[MFN: 48574 ]
ანოტაცია: ფინანსთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ინსპექტორთათვის სერთიფიკატების გადაცემის შესახებ
პერსონალია: სკოტი დუგლას (აშშ ხაზინის დეპარტამენტის მრჩეველი საქართველოში); ჟვანია ზაზა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); კონსტანტიდი ვ. (გენერალური ინსპექციის უფროსი).
თემატიკა: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: სერტიფიკატი, პროგრამა, ტრენინგი .
სამგზის საუკეთესო : რეზონანსი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 6 გვ.[MFN: 48575 ]
პერსონალია: შალიკაშვილი ამირან (პანტომიმის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი); ციქურიშვილი პაატა (მსახიობი); ციქურიშვილი ირინე (ქორეოგრაფი); ციქურიშვილი პაატა ; ციქურიშვილი ირინე (ამერიკის შეერთებული შტატები).
თემატიკა: პანტომიმის თეატრი .
საკვანძო სიტყვები: გერმანია, სცენა, "ოსკარი", ნომინაცია, გამარჯვება .
გერმანელებს "ფაუსტი" ვაჩვენეთ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 2 გვ.[MFN: 48576 ]
ანოტაცია: თეატრალური სარდაფის დასის გასტროლების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: პიესა, გასტროლი, დასი .
გაგუა, ლამარა
ლელა ჭინჭარაულის ექსპერიმენტი : პრემიერა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 7 გვ.[MFN: 48577 ]
პერსონალია: ჭინჭარაული ლელა (ახალგაზრდა რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები: სადიპლომო სპექტაკლი, სცენა, დრამატურგია, თანამედროვე სახეები, მაყურებელი .
საკრებულომ მიანიჭა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 2 გვ.[MFN: 48578 ]
ანოტაცია: მტკვრის მარჯვენა სანაპიროსათვის ზვიად გამსახურდიას სახელის მინიჭების შესახებ
პერსონალია: გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი); ჩოლოყაშვილი კოტე (საკრებულოს წევრი).
რობაქიძე, ვაჟა
იღვრებოდა სითბო, კეთილგანწყობა... : ბენეფისი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 7 გვ.[MFN: 48579 ]
ანოტაცია: სახალხო არტისტის თენგიზ მუშკუდიანის დაბადების 75 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია: მუშკუდიანი თენგიზ (საოპერო მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები: კინო, ქართული ფილმი, საოპერო დასი, კონსერვატორია, რეპერტუარი, პედაგოგი .
მჭედლიძე, მაგდა
განიცადეთ აზროვნების მშვენიერება : ბასილი დიდის "ექვსთა დღეთათვის" ახალი თარგმანისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 9 გვ.[MFN: 48580 ]
პერსონალია: კოპლატაძე გვანცა (მთარგმნელი).
თემატიკა: მეცნიერება. თარგმანი .
საკვანძო სიტყვები: წიგნი .
ჯანელიძე, დიმიტრი
ერთი ფურცელი ხელნაწერი წიგნიდან : არქივიდან / [მოგვაწოდა] ნანა ღვინეფაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 8 გვ.[MFN: 48581 ]
ანოტაცია: თეატრმცოდნე დიმიტრი ჯანელიძის მოგონება, მხატვარ უჩა ჯაფარიძეზე
პერსონალია: ჯანელიძე დიმიტრი (თეატრმცოდნე); ჯაფარიძე უჩა (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: მოგონება, მხატვარი, რაჭა, მეგობარი, გახსენება .
პირველი, იზა
"ბორჯღალოსნები" - ნახევარფინალში / იზა პირველი ; მირანდა ჭოჭუა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 9 გვ.[MFN: 48582 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4854 | 4855 | 4856 | 4857 | 4858 | 4859 | 4860 | 4861 | 4862 | 4863 | 4864 | შემდეგი » ბოლო »»