...განსხვავებული ხედვით, ახალი სიტყვით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 6,7 გვ.[MFN: 48573]
ანოტაცია:  რეჟისორ გოჩო კაპანაძის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  კაპანაძე გოჩა (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  თეატრი, ინსცენირება, მსახიობი, დასი, სპექტაკლი, მაყურებელი.
ფინანსისტებო, გენერალური ინსპექცია მოდის! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 2 გვ.[MFN: 48574]
ანოტაცია:  ფინანსთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ინსპექტორთათვის სერთიფიკატების გადაცემის შესახებ
პერსონალია:  სკოტი დუგლას (აშშ ხაზინის დეპარტამენტის მრჩეველი საქართველოში); ჟვანია ზაზა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); კონსტანტიდი ვ. (გენერალური ინსპექციის უფროსი).
თემატიკა:  საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სერტიფიკატი, პროგრამა, ტრენინგი.
სამგზის საუკეთესო : რეზონანსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 6 გვ.[MFN: 48575]
პერსონალია:  შალიკაშვილი ამირან (პანტომიმის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი); ციქურიშვილი პაატა (მსახიობი); ციქურიშვილი ირინე (ქორეოგრაფი); ციქურიშვილი პაატა; ციქურიშვილი ირინე (ამერიკის შეერთებული შტატები).
თემატიკა:  პანტომიმის თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  გერმანია, სცენა, "ოსკარი", ნომინაცია, გამარჯვება.
გერმანელებს "ფაუსტი" ვაჩვენეთ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 2 გვ.[MFN: 48576]
ანოტაცია:  თეატრალური სარდაფის დასის გასტროლების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  პიესა, გასტროლი, დასი.
1. გაგუა, ლამარა
ლელა ჭინჭარაულის ექსპერიმენტი : პრემიერა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 7 გვ.[MFN: 48577]
პერსონალია:  ჭინჭარაული ლელა (ახალგაზრდა რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  სადიპლომო სპექტაკლი, სცენა, დრამატურგია, თანამედროვე სახეები, მაყურებელი.
საკრებულომ მიანიჭა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 2 გვ.[MFN: 48578]
ანოტაცია:  მტკვრის მარჯვენა სანაპიროსათვის ზვიად გამსახურდიას სახელის მინიჭების შესახებ
პერსონალია:  გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი); ჩოლოყაშვილი კოტე (საკრებულოს წევრი).
1. რობაქიძე, ვაჟა
იღვრებოდა სითბო, კეთილგანწყობა... : ბენეფისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 7 გვ.[MFN: 48579]
ანოტაცია:  სახალხო არტისტის თენგიზ მუშკუდიანის დაბადების 75 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მუშკუდიანი თენგიზ (საოპერო მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები:  კინო, ქართული ფილმი, საოპერო დასი, კონსერვატორია, რეპერტუარი, პედაგოგი.
1. მჭედლიძე, მაგდა
განიცადეთ აზროვნების მშვენიერება : ბასილი დიდის "ექვსთა დღეთათვის" ახალი თარგმანისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 9 გვ.[MFN: 48580]
პერსონალია:  კოპლატაძე გვანცა (მთარგმნელი).
თემატიკა:  მეცნიერება. თარგმანი.
1. ჯანელიძე, დიმიტრი
ერთი ფურცელი ხელნაწერი წიგნიდან : არქივიდან / [მოგვაწოდა] ნანა ღვინეფაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 8 გვ.[MFN: 48581]
ანოტაცია:  თეატრმცოდნე დიმიტრი ჯანელიძის მოგონება, მხატვარ უჩა ჯაფარიძეზე
პერსონალია:  ჯანელიძე დიმიტრი (თეატრმცოდნე); ჯაფარიძე უჩა (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  მოგონება, მხატვარი, რაჭა, მეგობარი, გახსენება.
1. პირველი, იზა
"ბორჯღალოსნები" - ნახევარფინალში / იზა პირველი ; მირანდა ჭოჭუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 29 ივნისი. - N169(4548). - 9 გვ.[MFN: 48582]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4854 | 4855 | 4856 | 4857 | 4858 | 4859 | 4860 | 4861 | 4862 | 4863 | 4864 |  შემდეგი »  ბოლო »»