კურთხეულ იყოს მარაბდა! : გმირნო, მამულის მადიდნო! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 4 გვ.[MFN: 48629]
ანოტაცია:  მოქანდაკე ლამარა ქველიძის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ქველიძე ლამარა (მოქანდაკე); კიკნაძე რამაზ (არქიტექტორი); ყაველაშვილი შოთა (არქიტექტორი); ჯიბლაძე გიორგი (აკადემიკოსი).
თემატიკა:  სახვითი ხელოვნება. ქართველი მოქანდაკეები.
საკვანძო სიტყვები:  მემორიალი, ქანდაკება, კომპოზიცია, სკულპტურა, ცოდნა, განათლება, ხელოვანი.
1. შუბითიძე, მაია
ჰიმალაის გმირი - მშობლიურ უნივერსიტეტში : შეხვედრა / მაია შუბითიძე ; ირმა მონიავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 9 გვ.[MFN: 48630]
პერსონალია:  თვარაძე სოფიკო (მთასვლელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მწვერვალი, ლაშქრობა.
წიფობისთვეში შესული მწერლის იუბილე "დონოზავრების ქალაქიდან" დაიწყო : სამოცდაათი წლის "სამოციანელები" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 4 გვ.[MFN: 48631]
ანოტაცია:  მწერალ რეზო ჭეიშვილის დაბადების 70 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჭეიშვილი რეზო (მწერალი); წივწივაძე თამაზ (მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე); შაშიაშვილი თეიმურაზ (იმერეთის გუბერნატორი); ლანჩავა თეიმურაზ (მწერალთა კავშირის ქუთაისის ორგანიზაციის თავმჯდომარე); შენგელაია ელდარ (კინორეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  რომანი, წიგნი, საიუბილეო საღამო, სტუმარი, კოლეგა, სტამბა, საჩუქარი.
1. კუხიანიძე, სოსო
ჩვენ ბაზრის კარნახით ვმუშაობთ : პური ჩვენი არსობისა / [ესაუბრა] ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 9 გვ.[MFN: 48632]
ანოტაცია:  პურის ფასებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კუხიანიძე ს. (სს "თემქაპურის"გენერალური მენეჯერი).
თემატიკა:  საბაზრო ეკონომიკა. პურის მრეწველობა.
საკვანძო სიტყვები:  ხორბალი, იმპორტი, კონტრაქტი, ფასი.
1. კერვალიშვილი, პაატა
საქართველო-ნატოს პარტნიორობა : საერთაშორისო კონტაქტები / [ესაუბრა] თამარ ნინიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 4 გვ.[MFN: 48633]
ანოტაცია:  ნატოსთან ურთიერთობის განვითარების პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  კერვალიშვილი პაატა (მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); სოლანა ჰაბიერ (ნატოს გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩრდილო-ატლანტიკური ალიანსი, კონფერენცია, სარაკეტო ტექნიკა, ეკონომიკა, სამხრეთ კავკასია.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ციალა ფაცაციამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 10 გვ.[MFN: 48634]
ანოტაცია:  სურათზე: ზუგდიდის ცენტრალური ბიბლიოთეკის თანამშრომლები კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად. 1984 წელი
თემატიკა:  ბიბლიოთეკარები.
შემოქმედებითი აზროვნების სტიმულირებისათვის - 4000 ლარი... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 10 გვ.[MFN: 48635]
ანოტაცია:  ქართველ დიზაინერთა მომავალი კონკურსის შესახებ
პერსონალია:  მეტრეველი გივი (არქიტექტორები); მეფარიშვილი ნანა (პროექტ "ქართული სახლის კოორდინატორი"); აბულაძე გ. (კომპანია "არსის" დირექტორი); ასათიანი მაკა (დიზაინერი); ჯაფარიძე ეკა (მხატვარი); ვეფხვაძე ო. (მოქანდაკე); სუხიშვილი ნინო (არტ-მენეჯერი); ყარელაშვილი ო. (გამომცემელი); ხეთაგური ლ. (პროდიუსერი).
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსი, პროექტი.
1. კაშნიცკი, საველი
დედამიწა ფაეტონის ჩრდილში : აპოკალიფსისი გარდაუვალია, მაგრამ იგი ნათელი უნდა იყოს : "მოსკოვსკი კომსომოლეცი", 2003 წლის 24 ივნისი : ვერსია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 7 გვ.[MFN: 48636]
ანოტაცია:  სამყაროს დასასრული ეს მათემატიკური რეალობა და გადუვალი მოვლენაა
პერსონალია:  ბოდიაკინი ვლადიმერ (ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა კანდიდატი); ლიხაჩოვი დიმიტრი (მწერალი); გოლოდი ალექსანდრ (პირამიდათმშენებელი).
თემატიკა:  აპოკალიფსისი.
საკვანძო სიტყვები:  წინასწარმეტყველება, განმარტება, ტრაგიკული მოვლენები, ევოლუცია, კვლევა, სამყარო, ტექნიკა.
1. წულაია, მაია
ხმელეთზე ამოთრეული ხომალდები : ლიტერატურული კონკურსის გამარჯვებულნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 1 ივლისი. - N171(4550). - 10 გვ.[MFN: 48637]
პერსონალია:  ჩხიკვაძე ვანო (მწერალი); შატაიძე ნუგზარ (მწერალი); სოლომონაშვილი ბესო (მწერალი); ტაბუციძე სოსო (მწერალი); სამსონაძე ირაკლი (მწერალი); ლებანიძე თამარ ("PEN მარათონის" კონკურსის ორგანიზატორი).
საკვანძო სიტყვები:  პრიზი, ნაწარმოები, მოთხრობა.