1. საქართველოს კრივის ეროვნული ფედერაცია
ალიხან ხატოევი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივლისი. - N172(4551). - 8 გვ.[MFN: 48679]
ანოტაცია:  ალიხან ხატოევის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ხატოევი ალიხან (მოკრივე).
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივლისი. - N172(4551). - 8 გვ.[MFN: 48680]
პერსონალია:  ქათამაძე თენგიზ; კაჭახიძე ციალა; მურცხვალაძე ვალიკო; მდივნიშვილი დავით; შალუტაშვილი ვახტანგ.
"ქართუ ბანკისა" და "ქართუ ჯგუფის" კიდევ ერთი ქართული საქმე : ამერ-იმერის ამბები: საჩხერე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივლისი. - N172(4551). - 8 გვ.[MFN: 48681]
ანოტაცია:  "ქართუ ბანკსა" და "ქართუ ჯგუფთან" არსებულმა ასოციაციამ დაიწყო სააქციო საზოგადოება საჩხერის რაიონული საავადმყოფოს შენობის რეკონსტრუქცია
პერსონალია:  კიკნაველიძე ავთანდილ (საჩხერის რაიონული საავადმყოფოს დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. ქველმოქმედება. ბანკები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მიწისძვრა, რეკონსტრუქცია, საავადმყოფო, სკოლა, მედიკამენტი, ავადმყოფი, ექიმი.
1. კახნიაშვილი, ციალა
სახელმწიფო ავტოინსპექციის მუშაკები თავის მოვალეობას აჭარბებენ : ფაქტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივლისი. - N172(4551). - 5 გვ.[MFN: 48682]
თემატიკა:  საგზაო ინსპექცია.
1. ამირხანახვილი, კობა
პარლამენტში მოვა ის, ვისაც დიდი ფული აქვს : ასე ფიქრობს კობა ამირხანაშვილი / [ესაუბრა] ბონდო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივლისი. - N172(4551). - 1,3 გვ.[MFN: 48683]
პერსონალია:  ამირხანაშვილი კობა (პარლამენტარი).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში. ქართველი პარლამენტარები.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკოსი, ბრძოლა, პოპულიზმი, პატრიოტიზმი.
1. ბუჩუკური, ეკა
თუ შველა გვინდა, დროზე ვუშველოთ : აკრძალული ზონა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივლისი. - N172(4551). - 1,3 გვ.[MFN: 48684]
ანოტაცია:  ევროსაბჭოსა და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ ჩატარებული სემინარის შესახებ თემაზე: "ღია ტიპის სასჯელაღსრულების დაწესებულებები, ალტერნატიული სანქციები და მათი გამოყენების საკითხები"
პერსონალია:  გრინჰოლმი ანა კატერინა (ევროსაბჭოს ექსპერტი); მორისონი იმაქს (ევროსაბჭოს ექსპერტი); ვიურტენბერგი ბადენ (ევროსაბჭოს ექსპერტი); ტორნოე კლაუს; ევროსაბჭოს ექსპერტი; გილიგაშვილი როლანდ (იუსტიციის მინისტრი); ბარტჩი ჰანს იურგენ (ევროსაბჭოს კრიმინალური დეპარტამენტის ბიუროს უფროსი); ნიკოლოვი პლამენ (ევროსაბჭოს გენერალური მდივნის წარმომადგენელი); აგულაშვილი გიგლა (იუსტიციის სამინისტროი სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  პანიტენციური სისტემა საქართველოში. ევროსაბჭო.
საკვანძო სიტყვები:  სმინარი, მსჯავრდებული, პატიმარი, სისტემა, რეფორმა.
1. ამაღლობელი, აზდაკ
ჩვენი დროის შტრაიკბრეხერები : რეპლიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივლისი. - N172(4551). - 3 გვ.[MFN: 48685]
საკვანძო სიტყვები:  ნაცმოძრაობა, "კმარელები", დემაგოგია, ძალაუფლება.
1. იგარკა, ბენჟამენ
დადის თბილისში რაღაც უფორმო და უსახო აჩრდილი, ფეხით დადის, ზოგჯერ სახურავზეც ავა და იქიდან გადმოგვძახებს - მე ოპოზიცია ვარო : ფელეტონი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 2 ივლისი. - N172(4551). - 1,3 გვ.[MFN: 48686]