ძირძველ ტრადიციას ახალი თაობა აგრძელებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივლისი. - N181(4560). - 8 გვ.[MFN: 48991]
ანოტაცია:  ქართველ საოპერო მომღერალთა ერევანში გასტროლების შესახებ
პერსონალია:  შუბლაძე ვადიმ (დირიჟორი); კალმახელიძე ზაზა (დირიჟორი); ამირანაშვილი მედეა (საოპერო მომღერალი); გრიგორიანი გეღამ (სომეხი საოპერო მომღერალი); მიქაბაძე ლაშა (საოპერო მომღერალი); რატიანი ირინა (საოპერო მომღერალი); ფარულავა მარინა (საოპერო მომღერალი); გველესიანი სულხან (საოპერო მომღერალი); კუბლაშვილი რამაზ (საოპერო მომღერალი); ჯინჯიხაძე ფერიდე (საოპერო მომღერალი); ხარჩილავა კალისტრატე (საოპერო მომღერალი).
გეოგ.დასახელება:  ერევანი.
თემატიკა:  თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  გასტროლები, ოპერა, კონცერტი.
1. ლუბა კეკელია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივლისი. - N181(4560). - 8 გვ.[MFN: 48992]
1. ერაყის იარაღის "პოვნა უკვე შეუძლებელია" / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივლისი. - N181(4560). - 5 გვ.[MFN: 48993]
პერსონალია:  ბლერი ტონი (ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი); ჩიპმანი ჯონ (ლონდონის სტრატეგიული კვლევის საერთაშორისო ინსტიტუტის დირექტორი); კემპბელი მენზის (დემოკრატების წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  ბრიტანეთი, მასობრივი განადგურების იარაღი, პროგრამა, ექსპერტი.
1. ამერიკელები ფულს სთავაზობენ პალესტინელებს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივლისი. - N181(4560). - 5 გვ.[MFN: 48994]
ანოტაცია:  პალესტინის ინფრასტრუქტურის განვითარებასთან დაკავშირებით, აშშ პოლიტიკის შესახებ
პერსონალია:  აბასი მაჰმუდ (პალესტინის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  პალესტინა. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  დაფინანსება, ინფრასტრუქტურა, განვითარება, დახმარება.
1. "ჰამასი იმუქრება, რომ დაარღვევს შეთანხმებას დაზავების შესახებ / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივლისი. - N181(4560). - 5 გვ.[MFN: 48995]
ანოტაცია:  სტატიაში საუბარია ისრაელ პალესტინის ურთიერთობებში პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  შეიხ აჰმედ იასინი ("ჰამასის" სულიერი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  პატიმარი, გათავისუფლება, ტერორისტული აქციები.
1. ბომბი ზურგჩანთაში / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივლისი. - N181(4560). - 5 გვ.[MFN: 48996]
თემატიკა:  ტერორისტული აქტები რუსეთში.
საკვანძო სიტყვები:  ასაფეთქებელი მოწყობილობა, აფეთქება.
1. საპოჟნიკოვა, გალინა
გახდებიან კი რუსები ყურანის თაყვანისმცემლები და ბრინჯის ჭამას ჩხირებით დაიწყებენ? : "კომსომოლსკაია პრავდა", 2003 წლის 8 ივლისი : (იბეჭდება შემოკლებით) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ივლისი. - N181(4560). - 5 გვ.[MFN: 48997]
ანოტაცია:  რუსეთში ემიგრანტთა რაოდენობის გაზრდისა და რუსული შოვინიზმის შესახებ
პერსონალია:  შნიუკოვი ვასილ (სტავროპოლის მხარის უშიშროების საბჭოს განყოფილების გამგე); ბერდიაევი ნიკოლოზ (ფილოსოფოსი).
თემატიკა:  ეროვნული საკითხი რუსეთში.
საკვანძო სიტყვები:  უცხოტომელები, მიგრანტები, კავკასიელები, მიგრაცია, ნაციონალიზმი, დანაშაული, რუსები, ჩეჩნები, ქართველები, ქორწინება, ოჯახი.
სამხედრო სამართლებრივი სწავლება - საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის ნაწილი : თეორია : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N181 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 ივლისი. - N182(4561). - 3 გვ.[MFN: 48998]
ანოტაცია:  სამხედრო საინჟინრო აკადემიის როლისა და მნიშვნელობის შესახებ
თემატიკა:  სამხედრო სამართალი. ეროვნული უსაფრთხოება. სამხედრო განათლება. საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენშტაბის სამხედრო-საინჟინრო აკადემია.
საკვანძო სიტყვები:  თვითმართველობა, თავდაცვა, სახელმწიფო, სამხედრო პროგრამა, კანონმდებლობა, სამართალი, თანამშრომლობა, აკადემია, სამხედრო მოსამსახურე, სტრატეგია, ინფორმაციული უსაფრთხოება, სტრუქტურა, ფორმირება.
1. ზურაბაშვილი, გია
"ჩვენ სისხლხორცეულად დაინტერესებული ვართ თავისუფალი არჩევნების ჩატარებით" : აცხადებს საქართველოს მოქალაქეთა კავშირის გენერალური მდივანი გია ზურაბაშვილი / [ესაუბრა] გიგლა გობეჩია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 ივლისი. - N182(4561). - 3 გვ.[MFN: 48999]
პერსონალია:  ბეიკერი ჯეიმს (აშშ ყოფილი სახელმწიფო მდივანი).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში. საქართველოს მოქალაქეთა კავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  სახელისუფლო ბლოკი, ოპოზიცია, თანამშრომლობა, პოპულიზმი, ცესკო, დაკომპლექტება.
თანამდებობა - პასუხისმგებლობა თუ კეთილდღეობა? : "ცაიტნოტის" სახელმწიფოებრივი თვალსაწიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 ივლისი. - N182(4561). - 1,3 გვ.[MFN: 49000]
ანოტაცია:  საქართველოს სახელმწიფო ტელევიზიის პირველი არხის გადაცემა "ცაიტნოტის" შესახებ. სურათზე: ს.მოლაშვილი
პერსონალია:  მელაძე სულხან (ჟურნალისტი); ბაღაშვილი ჯემალ (მუსიკოსი); ისაკაძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე); დოლიძე როსტომ (საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ტელეკომპანიები საქართველოში. ქართველი ჟურნალისტები.
საკვანძო სიტყვები:  ტელევიზია, საავტორო პროგრამა, გადაცემა, პრობლემა, პოლიტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4895 | 4896 | 4897 | 4898 | 4899 | 4900 | 4901 | 4902 | 4903 | 4904 | 4905 |  შემდეგი »  ბოლო »»