შემოვიდეს ცოტნე დადიანი თბილისშიც! : მოქანდაკის სახელოსნოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 8 გვ.[MFN: 49048]
ანოტაცია:  მოქანდაკისა და პოეტის, მერაბ მეტრეველის შემოქმედების შესახებ. სურათზე: მერაბ მეტრეველი
პერსონალია:  მეტრეველი მერაბ (მოქანდაკე); მეტრეველი შოთა (მხატვარი); მეტრეველი მარგარიტა (მხატვარი); გომართელი ზაურ (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქანდაკება, შემოქმედება, მოღვაწეობა.
1. საბანაშვილი, ეთერ
<<იავნანა>>, სევდიანი და ცრემლიანი : მშობელი - მშობელს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 8 გვ.[MFN: 49049]
ანოტაცია:  უნარშეზღუდულ ბავშვთა ასოციაციის მიერ გამოშვებული გაზეთის "მშობლის ხმის" დაარსებისა და ასოციაციის მიერ ჩატარებული მუშაობის შესახებ
პერსონალია:  ასაკაშვილი მაია ("სმენისა და მეტყველების დარღვევის მქონე ბავშვთა დახმარების ასოციაციის" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  უნარშეზღუდული ბავშვები.
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოება, ბავშვი, მშობელი, ზრუნვა, ასოციაცია, ჯანმრთელობა.
1. მიუსო, მირეი
"მე მოვინდომე მეორე ვადით საქართველოში დარჩენა" : გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" კითხვებს უპასუხებს საფრანგეთის ელჩი საქართველოში მირეი მიუსო : 14 ივლისი საფრანგეთის ეროვნული დღესასწაული / [ესაუბრა] ლალი ქინქლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 5 გვ.[MFN: 49050]
თემატიკა:  საფრანგეთის ელჩი საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ბასტილია, რევოლუცია, ეროვნული ერთიანობა, ტურიზმი, კონტაქტები, პოლიტიკა, კულტურა, ეკონომიკა.
გამარჯვებული პლაკატები ნიუ-იორკის საერთაშორისო კოვკურსზე გაიგზავნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 8 გვ.[MFN: 49051]
პერსონალია:  კლარკი ლანს (გაეროს განვითარების პროგრამების მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში); გამყრელიძე ამირან (შრომის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); პაჭკორია თათა; ღლონტი ივანე; ბერდიშევი ნიკა; ლურსმანაშვილი ზაზა; გოგუაძე ანა.
თემატიკა:  მოსახლეობის მსოფლიო საერთაშორისო დღე. პლაკატი.
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსში გამარჯვებულები, თემატიკა, გამოფენა.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 8 გვ.[MFN: 49052]
პერსონალია:  ქაჯაია მამია; მაისურაძე იური.
ვალერი ჩხეიძე საფრთხეს რეალურად მიიჩნევს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 1 გვ.[MFN: 49053]
ანოტაცია:  ქვეყნის ჩრდილოეთ საზღვრებზე ვითარების შესაძლო გართულების შესახებ
პერსონალია:  ჩხეიძე ვალერი (საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე, გენერალ-მაიორი).
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული ჯგუფები, გადაადგილება, პრობლემა, ტერიტორია.
1. ცენტრალურმა სადაზვერვო სამმართველომ შეცდომა აღიარა / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 5 გვ.[MFN: 49054]
ანოტაცია:  ჯორჯ ტენეტს თავის მართლება უწევს
პერსონალია:  ტენეტი ჯორჯ (ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს დირექტორი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  მიმართვა, ინფორმაცია, პასუხისმგებლობა, პროექტი, ჯარი.
გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეკრულება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 1 გვ.[MFN: 49055]
ანოტაცია:  საქართველოსა და ავსტრიის შს სამინისტროების თანამშრომლობის შესახებ
თემატიკა:  საქართველო-ავსტრიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მიგრაცია, ნარკობიზნესი, ტერორიზმი.
1. არიელ შარონმა მოუწოდა ევროკავშირს, რომ დაუჭიროს მხარი პალესტინის პრემიერ-მინისტრს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 5 გვ.[MFN: 49056]
პერსონალია:  შარონი არიელ (ისრაელის მთავრობის მეთაური); აბასი მაჰმუდ (პალესტინის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  პალესტინა-ისრაელის კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  ინტერვიუ, კონტაქტი, პოლიტიკოსი, პოზიცია, შეიარაღებული ძალები, ავტორიტეტი, ტერორისტი.
მოითხოვენ რეზოლუციის გამკაცრებას : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 1 გვ.[MFN: 49057]
პერსონალია:  ჯაფარიძე თედო (ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი); გახოკიძე ჯემალ (უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  დევნილები, აქცია, შიმშილობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4901 | 4902 | 4903 | 4904 | 4905 | 4906 | 4907 | 4908 | 4909 | 4910 | 4911 |  შემდეგი »  ბოლო »»