შემოვიდეს ცოტნე დადიანი თბილისშიც! : მოქანდაკის სახელოსნოში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 8 გვ.[MFN: 49048 ]
ანოტაცია: მოქანდაკისა და პოეტის, მერაბ მეტრეველის შემოქმედების შესახებ. სურათზე: მერაბ მეტრეველი
პერსონალია: მეტრეველი მერაბ (მოქანდაკე); მეტრეველი შოთა (მხატვარი); მეტრეველი მარგარიტა (მხატვარი); გომართელი ზაურ (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები: ქანდაკება, შემოქმედება, მოღვაწეობა .
საბანაშვილი, ეთერ
<<იავნანა>>, სევდიანი და ცრემლიანი : მშობელი - მშობელს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 8 გვ.[MFN: 49049 ]
ანოტაცია: უნარშეზღუდულ ბავშვთა ასოციაციის მიერ გამოშვებული გაზეთის "მშობლის ხმის" დაარსებისა და ასოციაციის მიერ ჩატარებული მუშაობის შესახებ
პერსონალია: ასაკაშვილი მაია ("სმენისა და მეტყველების დარღვევის მქონე ბავშვთა დახმარების ასოციაციის" პრეზიდენტი).
თემატიკა: უნარშეზღუდული ბავშვები .
საკვანძო სიტყვები: საზოგადოება, ბავშვი, მშობელი, ზრუნვა, ასოციაცია, ჯანმრთელობა .
მიუსო, მირეი
"მე მოვინდომე მეორე ვადით საქართველოში დარჩენა" : გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" კითხვებს უპასუხებს საფრანგეთის ელჩი საქართველოში მირეი მიუსო : 14 ივლისი საფრანგეთის ეროვნული დღესასწაული / [ესაუბრა] ლალი ქინქლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 5 გვ.[MFN: 49050 ]
თემატიკა: საფრანგეთის ელჩი საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ბასტილია, რევოლუცია, ეროვნული ერთიანობა, ტურიზმი, კონტაქტები, პოლიტიკა, კულტურა, ეკონომიკა .
გამარჯვებული პლაკატები ნიუ-იორკის საერთაშორისო კოვკურსზე გაიგზავნება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 8 გვ.[MFN: 49051 ]
პერსონალია: კლარკი ლანს (გაეროს განვითარების პროგრამების მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში); გამყრელიძე ამირან (შრომის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); პაჭკორია თათა ; ღლონტი ივანე ; ბერდიშევი ნიკა ; ლურსმანაშვილი ზაზა ; გოგუაძე ანა .
თემატიკა: მოსახლეობის მსოფლიო საერთაშორისო დღე. პლაკატი .
საკვანძო სიტყვები: კონკურსში გამარჯვებულები, თემატიკა, გამოფენა .
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 8 გვ.[MFN: 49052 ]
პერსონალია: ქაჯაია მამია ; მაისურაძე იური .
ვალერი ჩხეიძე საფრთხეს რეალურად მიიჩნევს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 1 გვ.[MFN: 49053 ]
ანოტაცია: ქვეყნის ჩრდილოეთ საზღვრებზე ვითარების შესაძლო გართულების შესახებ
პერსონალია: ჩხეიძე ვალერი (საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე, გენერალ-მაიორი).
საკვანძო სიტყვები: შეიარაღებული ჯგუფები, გადაადგილება, პრობლემა, ტერიტორია .
ცენტრალურმა სადაზვერვო სამმართველომ შეცდომა აღიარა / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 5 გვ.[MFN: 49054 ]
ანოტაცია: ჯორჯ ტენეტს თავის მართლება უწევს
პერსონალია: ტენეტი ჯორჯ (ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს დირექტორი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი).
თემატიკა: ამერიკის შეერთებული შტატები .
საკვანძო სიტყვები: მიმართვა, ინფორმაცია, პასუხისმგებლობა, პროექტი, ჯარი .
გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეკრულება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 1 გვ.[MFN: 49055 ]
ანოტაცია: საქართველოსა და ავსტრიის შს სამინისტროების თანამშრომლობის შესახებ
თემატიკა: საქართველო-ავსტრიის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: მიგრაცია, ნარკობიზნესი, ტერორიზმი .
არიელ შარონმა მოუწოდა ევროკავშირს, რომ დაუჭიროს მხარი პალესტინის პრემიერ-მინისტრს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 5 გვ.[MFN: 49056 ]
პერსონალია: შარონი არიელ (ისრაელის მთავრობის მეთაური); აბასი მაჰმუდ (პალესტინის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: პალესტინა-ისრაელის კონფლიქტი .
საკვანძო სიტყვები: ინტერვიუ, კონტაქტი, პოლიტიკოსი, პოზიცია, შეიარაღებული ძალები, ავტორიტეტი, ტერორისტი .
მოითხოვენ რეზოლუციის გამკაცრებას : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 1 გვ.[MFN: 49057 ]
პერსონალია: ჯაფარიძე თედო (ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი); გახოკიძე ჯემალ (უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები: დევნილები, აქცია, შიმშილობა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4901 | 4902 | 4903 | 4904 | 4905 | 4906 | 4907 | 4908 | 4909 | 4910 | 4911 | შემდეგი » ბოლო »»