"მნათობის" გამონათება : პერიოდიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 13 ივლისი. - N183(4562). - 6 გვ.[MFN: 49061 ]
ანოტაცია: ჟურნალ "მნათობის" ახალი 3-4 ნომრის გამოცემის შესახებ
პერსონალია: ჩიქოვანი სიმონ (პოეტი); ჭილაძე თამაზ (ჟურნალ "მნათობის" რედაქტორი); ბუაჩიძე ანდრო ("მნათობის" მთავარი რედაქტორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები: ლიტერატურა, პიესა, პრესა, მოთხრობა .
მალე მავრები წავლენ... : თვალსაწიერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 1,2 გვ.[MFN: 49062 ]
ანოტაცია: ცესკოს დაკომპლექტების "ბეიკერისეული გეგმისა" და პოლიტიკური კრიზისის შესახებ
პერსონალია: გოგიტიძე ჯემალ ; დავითაშვილი კობა (პარლამენტარები); სააკაშვილი მიხეილ (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ბეიკერი ჯეიმს (აშშ ყოფილი სახელმწიფო მდივანი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, ოპოზიცია, "ბეიკერის გეგმა", საარჩევნო სიები, ცესკო, გაყალბება, ხელისუფლება, ლიდერი .
ჭელიძე, ვახტანგ
ნახევარ სიცოცხლეს სიკვდილი ერჩივნა : ვიგონებთ ღირსეულ მეოცესაუკუნელს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 5 გვ.[MFN: 49063 ]
ანოტაცია: მწერალ ნოდარ დუმბაძის დაბადებიდან 75 წლისთავის გამო
პერსონალია: დუმბაძე ნოდარ (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, მოგონება .
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : 2003 წლის 12 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 1 გვ.[MFN: 49064 ]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სესიის 2003 წლის 16 ივლისიდან მოწვევასთან დაკავშირებით
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებები, განკარგულებები, დებულებები .
საკვანძო სიტყვები: დოკუმენტი .
მზიანი გულის უკვდავება : ხიბლი - პიროვნული, ხიბლი - მწერლური : ვიგონებთ ღირსეულ მეოცესაუკუნელს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 4 გვ.[MFN: 49065 ]
საკვანძო სიტყვები: მოგონება .
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს ანტიკორუფციული პოლიტიკის საკოორდინაციო საბჭოს შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ : 2003 წლის 9 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 2 გვ.[MFN: 49066 ]
პერსონალია: ბიჭიკაშვილი თამარ ; გეწაძე გია ; თარგამაძე გივი ; თოიძე მარიამ ; ლორთქიფანიძე რუსუდან ; ჟვანია ლაშა ; კვარაცხელია გუჩა (ანტიკორუფციული პოლიტიკის საკოორდინაციო საბჭოს ყოფილი წევრები); გიგინეიშვილი მანანა ; თევზაძე გიგი ; ისაკაძე გიორგი ; ონიანი ნიკა ; ეზუგბაია ზურაბ ; კიკალიშვილი დავით ; კუბლაშვილი კონსტანტინე ; ტუღუში ლაშა ; ქუცნაშვილი ზაქარია ; ჩიქოვანი თამარ ; ხიდაშელი თინათინ (საქართველოს ანტიკორუფციული პოლიტიკის საკოორდინაციო საბჭოს წევრები).
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებები, განკარგულებები, დებულებები .
საკვანძო სიტყვები: უფლებამოსილების შეწყვეტა, დანიშვნა .
ყველანი სიკვდილის შვილები ვართ : ვიგონებთ ღირსეულ მეოცე საუკუნელს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 4,5 გვ.[MFN: 49067 ]
ტოვსტონოგოვი, გიორგი
მშობლიური მიწის სურნელი : ვიგონებთ ღირსეულ მეოცესაუკუნელს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 5 გვ.[MFN: 49068 ]
საკვანძო სიტყვები: მოგონება, იუმორი .
თარბა, ივანე
სიტყვა მეგბარზე : ვიგონებთ ღირსეულ მეოცესაუკუნელს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 6 გვ.[MFN: 49069 ]
მე-11 ქართულ-აფხაზური შეხვედრა-დიალოგი გაიმართება : მშვიდობისაკენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 2 გვ.[MFN: 49070 ]
ანოტაცია: ბერლინში, შლაინინგის პროცესის ფარგლებში, გერმანული არასამთავრობო ორგანიზაცია "ბერგოფის ცენტრისა" და ბრიტანული არასამთავრობო ორგანიზაცია "შერიგების რესურსების" ინიციატივითა და დახმარებით მიმდინარე მოლაპარაკებების შესახებ
პერსონალია: ზაქარეიშვილი პაატა ("ინტერ-პრესის" პროექტის კოორდინატორი); ვოლსკი გიორგი ; ფიჩხაძე შალვა ; გერაძე ლევან ; ჭიპაშვილი ჰამლეტ ; ერქვანია ზურაბ ; ჯიბუტი მიხეილ ; ბარციცი მარინა ; ტანია ასტამურ ; სტრანიჩკინი ვალერი ; ლაკერბაია თენგიზ ; უტირბა გიორგი ; კუპრავა ბესლამ ; ტხაგუშევი ალხაზ .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4902 | 4903 | 4904 | 4905 | 4906 | 4907 | 4908 | 4909 | 4910 | 4911 | 4912 | შემდეგი » ბოლო »»