მე-11 ქართულ-აფხაზური შეხვედრა-დიალოგი გაიმართება : მშვიდობისაკენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 2 გვ.[MFN: 49070]
ანოტაცია: ბერლინში, შლაინინგის პროცესის ფარგლებში, გერმანული არასამთავრობო ორგანიზაცია "ბერგოფის ცენტრისა" და ბრიტანული არასამთავრობო ორგანიზაცია "შერიგების რესურსების" ინიციატივითა და დახმარებით მიმდინარე მოლაპარაკებების შესახებ
ისე წახვედი, არ ინდომე სტიმულიატორი... : [ლექსი] : ვიგონებთ ღირსეულ მეოცესაუკუნელს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 6 გვ.[MFN: 49071]
ანოტაცია: მწერალ ნოდარ დუმბაძის დაბადებიდან 75 წლისთავის გამო
თბილისი აფხაზეთის სტატუსის საკითხის დასმას აპირებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 2 გვ.[MFN: 49076]
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ჯუმბერ ლომინაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 16 გვ.[MFN: 49078]
ანოტაცია: სურათზე:აკაკი შანიძე, ევგენი ხარაძე და ჯუმბერ ლომინაძე საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის საერთო კრებაზე. 1986 წელი
სარბენ ბილიკზე ქარივით მქროლავი საქმეში დინჯი და აუჩქარებელი იყო : გახსენება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 9 გვ.[MFN: 49079]