1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] ჯუმბერ ლომინაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 16 გვ.[MFN: 49078]
ანოტაცია:  სურათზე:აკაკი შანიძე, ევგენი ხარაძე და ჯუმბერ ლომინაძე საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის საერთო კრებაზე. 1986 წელი
პერსონალია:  შანიძე აკაკი (მეცნიერი); ხარაძე ევგენი (მეცნიერი); ლომინაძე ჯუმბერ (მეცნიერი).
ანოტაცია:  მურზაყან გეგეშიძის სპორტული მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  გეგეშიძე მურზაყან (მძლეოსანი, ინჟინერი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, რბენა.
უწადინოდ დაკეცილი მხრები : პოეზია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 16 გვ.[MFN: 49080]
ანოტაცია:  ხალხური პოეზიის უბადლო მცოდნის, იუმორისა და კაფიის შესანიშნავი ოსტატის, პოეტ მიხეილ ნაყეურის შესახებ
პერსონალია:  ნაყეური მიხეილ (სახალხო მთქმელი, პოეტი).
"რეაბილიტაციის ცენტრი" მოზარდთა ჯანმრთელობაზე ზრუნავს : ცხოვრების ჯანსაღი წესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 9 გვ.[MFN: 49081]
პერსონალია:  გოგიშვილი რუსუდან (საზოგადოება "რეაბილიტაციის ცენტრის" დირექტორი); ელიზბარაშვილი ანა (მწვრთნელი); ელიზბარაშვილი რევაზ (მწვრთნელი).
თემატიკა:  სპორტული - გამაჯანსაღებელი კომპლექსები.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მკურნალობა, გაჯანსაღება, ცურვა.
პარიზის კვირეული ახალგაზრდებმაც დაიპყრეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 16 გვ.[MFN: 49082]
პერსონალია:  ლაგერფილდი კარლ (დიზაინერი); ჯაკობსი მარკ (დიზაინერი); მონტანა (დიზაინერი).
გეოგ.დასახელება:  პარიზი; ნიუ-იორკი.
საკვანძო სიტყვები:  კოლექცია, ჩვენება, სტილი.
1. ნათიშვილი, ოთარ
მთელი სიცოცხლე ბუნებას ქომაგობდა : წინაპრის შუქი / ოთარ ნათიშვილი ; გიორგი გიგაური, თენგიზ ურუშაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 13 გვ.[MFN: 49083]
ანოტაცია:  გამოჩენილი ქართველი მეცნიერის, სამთო მეტყევეობის ქართული სკოლის ფუძემდებლის, აკადემიკოს ვასილ გულისაშვილის დაბადებიდან 100 წლისთავის გამო
პერსონალია:  გულისაშვილი ვასილ (აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ცხოვრება, მოღვაწეობა, მეცნიერი, მეტყევე, ეკოლოგი.
ამ ადგილს თეიმურაზ აბულაძის ადგილი ჰქვია : ლექსო, ნუ დაიკარგები!.. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 11 გვ.[MFN: 49084]
ანოტაცია:  პოეტ თეიმურაზ აბულაძის შემოქმედების შესახებ. სურათზე: თეიმურაზ აბულაძე
პერსონალია:  აბულაძე თეიმურაზ (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  პოეზია, მკითხველი, კრებული.
1. ბენიძე, ვალერიან
"ცხინვალი ქართული სოფელია..." : აწმყო, შობილი წარსულისაგან... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 11 გვ.[MFN: 49085]
ანოტაცია:  ქართულ-ოსური ურთიერთობის მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის შესახებ
თემატიკა:  საქართველო - ოსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორია, სეპარატიზმი, რუსეთი, სამართლიანობა.
1. სარალიძე, ბ.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 ივლისი. - N184(4563). - 13 გვ.[MFN: 49086]