1. მუხიგულაშვილი, რუსუდან
ლიანა ისაკაძე: მინდა ჩემმა ხალხმა მეტი სულიერი საზრდო მიიღოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 8 გვ.[MFN: 49110]
ანოტაცია:  ბორჯომის საერთაშორისო ფესტივალის "ხელოვნების ზეიმის" შესახებ
პერსონალია:  ისაკაძე ლიანა (მევიოლინე); ხაზარაძე მამუკა ("საქართველოს მინისა და მინერალური წყლების კომპანიის" პრეზიდენტი); დავითაშვილი მანანა (კამერული მუსიკის ცენტრის დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  ბირჯომი.
თემატიკა:  კულტურა. საერთაშორისო ფესტივალი "ხელოვნების ზეიმი".
საკვანძო სიტყვები:  ფესტივალი, მუსიკა, თეატრი, ხელოვნება, კომპოზიტორთა სახლი, ორკესტრი.
1. შარონი ლონდოში შესარიგებლად ჩავიდა / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 5 გვ.[MFN: 49111]
ანოტაცია:  ახლო აღმოსავლეთში შექმნილი ვითარების მშვიდობიანი მოწესრიგების პროცესის შესახებ
პერსონალია:  შარონი არიელ (ისრაელის პრემიერ-მინისტრი); ბლერი ტონი (ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მოლაპარაკება, პალესტინა, ტერიტორია, კონფერენცია.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] იზა ბაიდოშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 8 გვ.[MFN: 49112]
ანოტაცია:  სურათზე: ივანე ბაიდოშვილი მოსკოვში კოლეგებთან ერთად. 1968 წელი
პერსონალია:  ბაიდოშვილი ივანე (სოციალისტური შრომის გმირი); გიორგაძე მიხეილ (სსრკ უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის წევრი).
რევაზ ჯაფარიძეს - მწერალს და ერისკაცს : მემორიალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 8 გვ.[MFN: 49113]
ანოტაცია:  გამოჩენილი ქართველი მწერლის, რევაზ ჯაფარიძის მემორიალური დაფის გახსნის გამო
პერსონალია:  ჯაფარიძე რევაზ (მწერალი); ნიშნიანიძე შოთა (პოეტი); ფარულავა ოთარ (მოქანდაკე).
საკვანძო სიტყვები:  მემორიალური დაფა.
1. ერაყში ცეცხლი დაუშინეს ამერიკელთა სამხედრო კოლონას / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 5 გვ.[MFN: 49114]
პერსონალია:  ლორენტე ჯოვანი (კოალიციის ძალების ოფიციალური წარმომადგენელი); რამსფელდი დონალდ (აშშ-ს თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  პარტიზანი, თავდასხმა, ინფორმაცია, ტერიტორია, პასუხისმგებლობა, ჯარისკაცი, ფოტოსურათი, ჟურნალისტი.
1. ჩინეთში სიმდიდრით მეორე ადამიანს 18 წლით პატიმრობა მიუსაჯეს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 5 გვ.[MFN: 49115]
პერსონალია:  ბინი იან (ჩინელი მაგნატი).
თემატიკა:  სამართალი. მდიდარი ადამიანები.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული, უკანონო ვაჭრობა, ბიზნესი, პოლიცია, სასამართლო.
1. ახალი ამბების სააგენტო "ინტერ-პრესი"
ურეკს გასართობი ცენტრი შეემატება : ბიზნესმენი ბადრი პატარკაციშვილი "იმედის ქალაქს" 16 აგვისტოს გახსნის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 8 გვ.[MFN: 49116]
პერსონალია:  ძნელაძე ლევან (ჰოლდინგ "ი-მედიას" გენერალური დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  ურეკი.
საკვანძო სიტყვები:  პრეზენტაცია, შოუ-პროგრამა, ქველმოქმედი.
1. იური მაისურაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 8 გვ.[MFN: 49117]
1. ვინოგრადოვი, მიხეილ
"გაშალე ქოლგა", და მოკვდი : "მოსკოვსკი კომსომოლეცი", 2003 წლის 12 ივლისი / [საუბარი ჩაიწერა] მარინა გრიდნევამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 5 გვ.[MFN: 49118]
ანოტაცია:  საუბარია რუსეთში მომხდარ ტერორისტულ აქტებსა და ჩეჩენ ტერორისტ-ქალებზე
პერსონალია:  ვინოგრადოვი მიხეილ (ექიმი-ფსიქიატრი, რუსეთში სტიქიური უბედურებებისა და მასობრივი კატასტროფების დროს გადაუდებელი დახმარების პირველი კომპლექსური ბრიგადის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ტერორისტული აქტები რუსეთში. საერთაშორისო ტერორიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  კამიკაძე, თვითმკვლელი, "შაჰიდი-ქალი", შურისძიება, ინსტრუქტორი, მკვლელობა, აფეთქება.
1. მესხიშვილი, ზაურ
საქართველოს პოლიტიკური პარტიების და გაერთიანებების ხელმძღვანელებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 15 ივლისი. - N185(4564). - 6 გვ.[MFN: 49119]
ანოტაცია:  ზაურ მესხიშვილის არაორდინარული თხოვნა, მხარი დაუჭირონ მის კანდიდატურას მომავალ საპარლამენტო არჩევნებში
პერსონალია:  მესხიშვილი ზაურ (დარგობრივი სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  მიმართვა, არჩევნები, დეპუტატი, სტატუსი, პარლამენტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4907 | 4908 | 4909 | 4910 | 4911 | 4912 | 4913 | 4914 | 4915 | 4916 | 4917 |  შემდეგი »  ბოლო »»