ლიგისაკენ ჰერი, ჰერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 7 გვ.[MFN: 49151]
ანოტაცია:  თბილისის "დინამოსა" და ალბანეთის "ტირანას" მატჩის შესახებ
პერსონალია:  იაშვილი ალექსანდრე; მელქაძე ლევან; წერეთელი მამუკა (ფეხბურთელები).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონატი, ჩემპიონთა ლიგა.
სიყვარულის გამხელა : ნოდარ დუმბაძე - 75 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 7 გვ.[MFN: 49152]
ანოტაცია:  საბავშვო ქალაქ "მზიურში" ჩატარებული ფესტივალის შესახებ
პერსონალია:  დუმბაძე ნოდარ (მწერალი); დუმბაძე ქეთევან (ნ. დუმბაძის სახელობის საერთაშორისო ფონდის თავმჯდომარე, პარკ "მზიურის" დირექტორი); ორჯონიკიძე იზა (პოეტი); ქავთარაძე გოგი (მსახიობი); მასხარაშვილი გიორგი (მხატვარი).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები. კულტურა. ფესტივალი "მზიური".
საკვანძო სიტყვები:  ფესტივალი, კონკურსი, გამოფენა, ლიტერატურა, ხელოვნება.
კრიმინალთა უთავბოლო პარპაში : მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 6 გვ.[MFN: 49153]
ანოტაცია:  სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში შექმნილი კრიმინოგენული ვითარების შესახებ
გეოგ.დასახელება:  სამეგრელო (ზუგდიდი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, მკვლელობა, დანაშაული, სისხლის სამართალი, ყაჩაღობა, დაპირისპირება.
რად ვიყიდით განუბაჟებელ მანქანას? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 6 გვ.[MFN: 49154]
ანოტაცია:  საზღვარგარეთიდან საქართველოში ჩამოყვანილი განუბაჟებული მანქანების ყიდვა-გაყიდვის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ექსპორტი, საბაჟო დეპარტამენტი, კონტროლი, გაყიდვა, ბიუჯეტი, ბიზნესმენი, სისხლის სამართალი.
მთას დავუბრუნოთ შვილები, თორემ მწვერვალები "დაგვიდაბლდება"... : საერთაშორისო კონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 7 გვ.[MFN: 49155]
ანოტაცია:  კავკასიის მთიანი რეგიონების მდგრადი განვითარებისადმი მიძღვნილი კონფერენციის შესახებ
პერსონალია:  ჩხობაძე ნინო (საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი); ბერიძე ირაკლი (გარემოსა დაბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრი); გოიშვილი ბერდო (საქ. მეცნ. აკად. პრეზიდიუმთან არსებული მთიანეთის პრობლემათა კომპლექსური შესწავლის კომისიის სწავლული მდივანი, პარლამენტის მთისა და განსახლების კომიტეტის ექსპერტი); ხანთაძე ჯუმბერ (არასამთავრობო ორგანიზაცია "საქართველოს მთის მოყვარულთა კავშირის" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ეკოლოგია. გარემოს დაცვა. კავკასია. მთიანი რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  პრობლემა, მიგრაცია, კონფერენცია.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 8 გვ.[MFN: 49156]
ანოტაცია:  სურათზე: ინოლა გურგულია და ვიქტორ მესხიშვილი. 1951 წელი
პერსონალია:  გურგულია ინოლა (მომღერალი); მესხიშვილი ვიქტორ.
მტკივანი გულის სადღეგრძელო!.. : ჯანსუღ ჩარკვიანის ახალი ლექსების კრებულის გამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 8 გვ.[MFN: 49157]
საკვანძო სიტყვები:  პოეზია, შემოქმედება.
ეკლესია-მონასტრების აღდგენის საიმედო პროგრამა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 8 გვ.[MFN: 49158]
ანოტაცია:  საქართველოს სახელმწიფოსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური, მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის დადებული კონსტიტუციური შეთანხმების განხორციელების შესახებ დასაქმების სფეროში
პერსონალია:  საყვარელიძე რევაზ (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური უზრუნველყოფის დაცვის სამინისტროს შრომისა და დასაქმების პოლიტიკის დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ანდრიაძე გიორგი (საქართველოს საპატრიარქოს საპარლამენტო მდივანი).
თემატიკა:  საქართველოს საპატრიარქო. საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესია.
საკვანძო სიტყვები:  პრეზენტაცია, პრესკონფერენცია, პროგრამა, ეკლესია, სუბსიდირება, დასაქმება, პროდუქცია.
1. შსს საგანგებო სიტუაციებისა და სამოქალაქო თავდაცვის მთავარი სამმართველოს საინფორმაციო სამსახური
ამოქმედდება ახალი სამაშველო ბაზა : თანამშრომლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 8 გვ.[MFN: 49159]
ანოტაცია:  თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე მდებარე ცენტრალური საავარიო-სამაშველო ასეულის ბაზის რეაბილიტაციის შესახებ
თემატიკა:  სამაშველო სამსახური.
საკვანძო სიტყვები:  მემორანდუმი, პროექტი, სპეცაღჭურვილობა, რეაბილიტაცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4911 | 4912 | 4913 | 4914 | 4915 | 4916 | 4917 | 4918 | 4919 | 4920 | 4921 |  შემდეგი »  ბოლო »»