მთას დავუბრუნოთ შვილები, თორემ მწვერვალები "დაგვიდაბლდება"... : საერთაშორისო კონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 7 გვ.[MFN: 49155]
ანოტაცია: კავკასიის მთიანი რეგიონების მდგრადი განვითარებისადმი მიძღვნილი კონფერენციის შესახებ
პერსონალია:ჩხობაძე ნინო (საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი); ბერიძე ირაკლი (გარემოსა დაბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრი); გოიშვილი ბერდო (საქ. მეცნ. აკად. პრეზიდიუმთან არსებული მთიანეთის პრობლემათა კომპლექსური შესწავლის კომისიის სწავლული მდივანი, პარლამენტის მთისა და განსახლების კომიტეტის ექსპერტი); ხანთაძე ჯუმბერ (არასამთავრობო ორგანიზაცია "საქართველოს მთის მოყვარულთა კავშირის" თავმჯდომარე).
მტკივანი გულის სადღეგრძელო!.. : ჯანსუღ ჩარკვიანის ახალი ლექსების კრებულის გამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 8 გვ.[MFN: 49157]
ეკლესია-მონასტრების აღდგენის საიმედო პროგრამა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ივლისი. - N186(4565). - 8 გვ.[MFN: 49158]
ანოტაცია: საქართველოს სახელმწიფოსა და საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალური, მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის დადებული კონსტიტუციური შეთანხმების განხორციელების შესახებ დასაქმების სფეროში
პერსონალია:საყვარელიძე რევაზ (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური უზრუნველყოფის დაცვის სამინისტროს შრომისა და დასაქმების პოლიტიკის დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ანდრიაძე გიორგი (საქართველოს საპატრიარქოს საპარლამენტო მდივანი).