დიალოგი - ურთიერთობის ხელოვნება : პერიოდიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ივლისი. - N189(4568). - 6 გვ.[MFN: 49280]
ანოტაცია:  გამოვიდა ჟურნალ "დიალოგის" მე-8 ნომერი
პერსონალია:  ღვინიაშვილი თინა ("დიალოგის" მთავარი რედაქტორი); კუპრაშვილი დათო (ჟურნალისტი); თათარაშვილი ნინო (ჟურნალისტი); წულაძე ლევან (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  სარეკლამო კომპანია, წერილი, ბიზნეს-კომპანია, დიზაინი, მკითხველი.
როგორ გადავწყვიტოთ ეკონომიკური პრობლემები : წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ივლისი. - N189(4568). - 6 გვ.[MFN: 49281]
ანოტაცია:  გამოიცა გიორგი პაპავას წიგნი - საბაზრო ეკონომიკის კონცეფცია საქართველოში
პერსონალია:  პაპავა გიორგი (ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  მონოგრაფია, ნეგატიური ტენდენციები, სახელმწიფო საკუთრება, კრიზისი, ნაშრომი.
1. დვალი, მერაბ
მერაბ დვალი: კვლავ ვიმეორებ, რომ მდგომარეობა მძიმეა, მაგრამ არა კატასტროფული : გვეხმაურებიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ივლისი. - N189(4568). - 1,4,7 გვ.[MFN: 49282]
ანოტაცია:  საქართველოს ტყეებში შექმნილი მძიმე მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  დვალი მერაბ (სატყეო მეურნეობის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ღორჯომელაძე ოთარ (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა:  ტყის დაცვა. ტყის უკანონო ჩეხვა.
საკვანძო სიტყვები:  ტყე, რესურსები, დანაშაული, სატენდერო კომისია.
პარლამენტის თავმჯდომარემ გვიჩვენა, ვინ არის ნინო ბურჯანაძე. ვნახეთ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1 გვ.[MFN: 49283]
ანოტაცია:  პარლამენტის თავმჯდომარის, ნინო ბურჯანაძის განცხადების თაობაზე, მოსკოვის გაზეთ "კომერსანტიდან" გადმობეჭდილი წერილის გამო
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); სანებლიძე არმაზ (გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" მთავარი რედაქტორი); ლასხიშვილი ტატო ("სვობოდნაია გრუზიას" მთავარი რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, გაზეთი, წერილი, სტატია, ხელისუფლება, ბრალდება.
"ქმნა მართლისა სამართლისა"... : "დააპურებს" საოლქო სასამართლო სამართალს? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 3 გვ.[MFN: 49284]
ანოტაცია:  სს "მინას"საკასაციო საჩივარის თაობაზე შპს "რაინდის-1"-ის წინააღმდეგ
თემატიკა:  სააქციო საზოგადოებები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  კომპანია, წარმოება, ბიუჯეტი, რეალიზაცია, პროდუქცია, სარჩელი, სასამართლო.
1. ბეიკერი, ჯეიმს
მის აღმატებულებას ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს საქართველოს პრეზიდენტს : 8 ივლისი. 2003 წელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1 გვ.[MFN: 49285]
ანოტაცია:  ჯეიმს ბეიკერის წერილი საქართველოში ვიზიტთან დაკავშირებით. სურათზე: ჯეიმს ბეიკერი და ედუარდ შევარდნაძე
პერსონალია:  ბეიკერი ჯეიმს (აშშ ყოფილი სახელმწიფო მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, მადლობა, ვიზიტი, არჩევნები.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : მანანა გიგინეიშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ ; 2003 წლის 19 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1 გვ.[MFN: 49286]
პერსონალია:  გიგინეიშვილი მანანა (საქართველოს პარლამენტის წევრი, მეცნიერი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ნაზი კვარჩიას ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ ; 2003 წლის 16 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1 გვ.[MFN: 49287]
პერსონალია:  კვარჩია ნაზი (საქველმოქმედო ფონდ "საქართველოს კარიტასის" გენდირექტორის მოადგილე, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი).
1. გოგიბერიშვილი, ნუნუ
მათი ბედით საქართველოს პრეზიდენტი დაინტერესდა : მადლიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1,2 გვ.[MFN: 49288]
ანოტაცია:  სოციალურად დაუცველი ადამიანებისათვის საქართველოს პრეზიდენტის მხარდაჭერისა და დაინტერესების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  მხარდაჭერა, თანადგომა, ჯანმრთელობა, კეთილდღეობა, გაჭირვება, რწმენა.
1. ანდღულაძე, რობერტ
მიწა ქვეყნის ძირითადი სიმდიდრეა და მას თვალისჩინივით უნდა გავუფრთხილდეთ : დისკუსია / რობერტ ანდღულაძე ; ვახტანგ ბურკაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 3 გვ.[MFN: 49289]
ანოტაცია:  სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის დამატებითი პრივატიზების შესახებ
თემატიკა:  მიწის პრივატიზაცია. მიწის მესაკუთრეობა. მიწის რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  აგრარული რეფორმა, მესაკუთრე, სოფლის მეურნეობა, ფერმერი, ყიდვა-გაყიდვა, კანონპროექტი, იჯარა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4924 | 4925 | 4926 | 4927 | 4928 | 4929 | 4930 | 4931 | 4932 | 4933 | 4934 |  შემდეგი »  ბოლო »»