მერაბ დვალი: კვლავ ვიმეორებ, რომ მდგომარეობა მძიმეა, მაგრამ არა კატასტროფული : გვეხმაურებიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ივლისი. - N189(4568). - 1,4,7 გვ.[MFN: 49282]
ანოტაცია: საქართველოს ტყეებში შექმნილი მძიმე მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:დვალი მერაბ (სატყეო მეურნეობის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ღორჯომელაძე ოთარ (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი).
პარლამენტის თავმჯდომარემ გვიჩვენა, ვინ არის ნინო ბურჯანაძე. ვნახეთ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1 გვ.[MFN: 49283]
ანოტაცია: პარლამენტის თავმჯდომარის, ნინო ბურჯანაძის განცხადების თაობაზე, მოსკოვის გაზეთ "კომერსანტიდან" გადმობეჭდილი წერილის გამო
პერსონალია:ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); სანებლიძე არმაზ (გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" მთავარი რედაქტორი); ლასხიშვილი ტატო ("სვობოდნაია გრუზიას" მთავარი რედაქტორი).
"ქმნა მართლისა სამართლისა"... : "დააპურებს" საოლქო სასამართლო სამართალს? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 3 გვ.[MFN: 49284]
ანოტაცია: სს "მინას"საკასაციო საჩივარის თაობაზე შპს "რაინდის-1"-ის წინააღმდეგ
მის აღმატებულებას ბატონ ედუარდ შევარდნაძეს საქართველოს პრეზიდენტს : 8 ივლისი. 2003 წელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1 გვ.[MFN: 49285]
ანოტაცია: ჯეიმს ბეიკერის წერილი საქართველოში ვიზიტთან დაკავშირებით. სურათზე: ჯეიმს ბეიკერი და ედუარდ შევარდნაძე
პერსონალია:ბეიკერი ჯეიმს (აშშ ყოფილი სახელმწიფო მდივანი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : მანანა გიგინეიშვილის ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ ; 2003 წლის 19 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1 გვ.[MFN: 49286]
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ნაზი კვარჩიას ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ ; 2003 წლის 16 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1 გვ.[MFN: 49287]
პერსონალია:კვარჩია ნაზი (საქველმოქმედო ფონდ "საქართველოს კარიტასის" გენდირექტორის მოადგილე, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი).
მათი ბედით საქართველოს პრეზიდენტი დაინტერესდა : მადლიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 1,2 გვ.[MFN: 49288]
ანოტაცია: სოციალურად დაუცველი ადამიანებისათვის საქართველოს პრეზიდენტის მხარდაჭერისა და დაინტერესების შესახებ
მიწა ქვეყნის ძირითადი სიმდიდრეა და მას თვალისჩინივით უნდა გავუფრთხილდეთ : დისკუსია / რობერტ ანდღულაძე ; ვახტანგ ბურკაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ივლისი. - N190(4569). - 3 გვ.[MFN: 49289]