მაქსიმუმ 55 წუთი... : "რასაც ვფიქრობ, გადმოვისვრი უმარტივეს ლექსად".... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 6 გვ.[MFN: 49593]
ანოტაცია:  მსახიობის სახლში თეატრის მოღვაწეთა კავშირის თაოსნობით გამართული ახალგაზრდა შემოქმედთა საღამოების შესახებ
პერსონალია:  გომელაური ნიკო (მსახიობი); ნადარაია ირაკლი (პოეტი); წულაძე ხათუნა (პოეტი); ბურბუთაშვილი ლილი (რეჟისორი).
თემატიკა:  ქართული თეატრი. ქართველი მსახიობები. ქართველი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  საღამო, სცენა, ლექსი, თეთრი ლექსები, მონოსპექტაკლი "მონომანია".
"ამერიკული გორაკების" ლიანდაგებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 9 გვ.[MFN: 49594]
პერსონალია:  ფირმანი რალფ ("ფორმულა-1"-ის გუნდის "ჯორდანის" პილოტი).
თემატიკა:  ავტოსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპერიმენტი, სარბოლო მანქანა, ატრაქციონი, სპორტი.
გულშემატკივართა გასახარად : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 9 გვ.[MFN: 49595]
პერსონალია:  სერდინოვი ანდრეი (მოცურავე); კლიმი მაიკლ (მოცურავე); პოპოვი ალექსანდრე (მოცურავე).
გეოგ.დასახელება:  ბარსელონა.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მსოფლიო რეკორდი, ჩემპიონატი.
მესხეთის სახელმწიფო თეატრი 130 წლისაა : თარიღი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 7 გვ.[MFN: 49596]
ანოტაცია:  ახალციხეში არსებული მესხეთის სახელმწიფო თეატრის შესახებ
პერსონალია:  დემეტრაშვილი ნანა (რეჟისორი); თუშიშვილი მეგი (მსახიობი); მაჭავარიანი ნუგზარ (მსახიობი); პატარიძე გალინა (მსახიობი); ბაკურაძე სოსო (მსახიობი); გოგიძე გუჯი (მსახიობი); ჩერქეზიშვილი თემურ (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  დასი, სპექტაკლი, ინფორმაცია, გასტროლები, პრობლემები.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] მერი ფაჩუაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 10 გვ.[MFN: 49597]
ანოტაცია:  სურათზე: 50-60-იანი წლების საქართველოს სამთო ქიმიის წარჩინებულები
პერსონალია:  ძიმისტარაშვილი გუია (ლითოფონის ქარხნის ყოფილი დირექტორი); ჩიტიძე დათიკო (გუმბრინის ქარხნის ყოფილი დირექტორი); ფაჩუაშვილი ნიკოლოზ (ბარიტის ქარხნის ყოფილი დირექტორი).
თემატიკა:  მრეწველობის მუშაკები.
ასეთი სპექტაკლი ნებისმიერ თაეტრს დაამშვნებდა : ჩაიკოვსკის "იოლანტა" კონსერვატორიის საოპერო სტუდიის სცენაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 7 გვ.[MFN: 49598]
პერსონალია:  ტაკიძე რეზო (დირიჟორი); აღლაძე ანზორ (სტუენტი, საოპერო მომღერალი); ჯანელიძე სოფიკო (სტუდენტი, საოპერო მომღერალი); გველესიანი სულხან (კონსერვატორიის სტუდენტი, საოპერო მომღერლალი).
თემატიკა:  ოპერა. თბილისის კონსერვატორია.
საკვანძო სიტყვები:  საოპერო სტუდია, ვოკალი, შემსრულებელი.
1. კოტნაკრიშევიჩი, ტიშე
მაღლა, მაღლა მიმავალო დიდებავ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 10 გვ.[MFN: 49599]
ვალერიან ჩეკურიშვილი : გახსენება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 10 გვ.[MFN: 49600]
ანოტაცია:  ვალერიან ჩეკურიშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ჩეკურიშვილი ვალერიან (მწერალი, ჟურნალისტი).
1. აბრამიშვილი, ლელა
ომარ მხეიძის "ყაზბეგურმა" ნინო რამიშვილი "შპილკებიდან' ჩამოიყვანა : ხელოვანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 10 გვ.[MFN: 49601]
პერსონალია:  მხეიძე ომარ; რამიშვილი ნინო (მოცეკვავეები); ხაბაძე ენვერ (ქორეოგრაფი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ცეკვა, პლასტიკა, ქართული ფოლკლორი, ანსამბლი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 ივლისი. - N197(4576). - 10 გვ.[MFN: 49602]
პერსონალია:  სალაყაია გრიგოლ; კიკნაძე მარიკა; კეჭაღმაძე-საყვარელიძე ნუნუ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4956 | 4957 | 4958 | 4959 | 4960 | 4961 | 4962 | 4963 | 4964 | 4965 | 4966 |  შემდეგი »  ბოლო »»