შაჰიდის ბედნიერება : ვერსია : "ოგონიოკი", 2003 წლის 31 ივლისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 5 გვ.[MFN: 49940]
ანოტაცია: ინტერვიუ ლეონიდ კიტაევ-სმიკთან, ერთადერთ მეცნიერთან, რომელმაც შეძლო აეხსნა შაჰიდი-ქალების ქცევა
ამერიკელებმა, შესაძლოა, გადასხან ჯარები ლიბერიაში / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 5 გვ.[MFN: 49942]
ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა, შესაძლოა, აღარ გამოუყოს ფული ისრაელს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 5 გვ.[MFN: 49944]
გარდაიცვალა ერთ-ერთი პრეტენდენტი აზერბაიჯანის პრეზიდენტის პოსტზე / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 5 გვ.[MFN: 49945]
პერსონალია:ჰუსეინი შადიმან (აზერბაიჯანის პარლამენტის დეპუტატი).
ცოტა უცნაური პრესკონფერენცია, რომლის დროსაც რონალდინიო მარჯვენა ფეხით განუწყვეტლივ თამაშობდა ბურთით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 7 გვ.[MFN: 49947]
ანოტაცია: ბრაზილიელი ფეხბურთელის რონალდო მორიერას შესახებ
საერთო სარგებლობის საავტომობილო გზების მოვლა-პატრონობა ქვეყნის განსაკუთრებული პრიორიტეტია : საქართველოს საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტის პოზიცია თბილისის მერის ვანო ზოდელავას მიმართვასთან დაკავშირებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 6 გვ.[MFN: 49948]
პერსონალია:ოკონორი ჯოდი (მსოფლიო ბანკის სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების ჯგუფის დირექტორი).