ირანიდან - 11 მედლით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 7 გვ.[MFN: 49943]
ანოტაცია:  ირანის ქ. სანებაჯში ჩატარებული საერთაშორისო ტურნირის შესახებ ჭიდაობაში
პერსონალია:  კოტიშაძე გია (საერთაშორისო კატეგორიის მსაჯი); როსტიაშვილი თორნიკე; ჯინჭარაძე ჯონი; სვანიძე თორნიკე (მოჭიდავეები).
გეოგ.დასახელება:  ირანი (სანებაჯი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, შეჯიბრი, წარმატება.
1. ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა, შესაძლოა, აღარ გამოუყოს ფული ისრაელს / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 5 გვ.[MFN: 49944]
საკვანძო სიტყვები:  კონგრესი, ფინანსური დახმარება.
1. გარდაიცვალა ერთ-ერთი პრეტენდენტი აზერბაიჯანის პრეზიდენტის პოსტზე / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 5 გვ.[MFN: 49945]
პერსონალია:  ჰუსეინი შადიმან (აზერბაიჯანის პარლამენტის დეპუტატი).
თემატიკა:  აზერბაიჯანი.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, ოპოზიცია, პარტია.
1. მისმა აპარატმა ბევრი გადაარჩინა / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 5 გვ.[MFN: 49946]
პერსონალია:  საფარი პიტერ (ექიმი).
თემატიკა:  ამერიკელი ექიმები.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნური სუნთქვა, სისხლი, ცირკულაცია, პირველადი დახმარება.
1. ცოტა უცნაური პრესკონფერენცია, რომლის დროსაც რონალდინიო მარჯვენა ფეხით განუწყვეტლივ თამაშობდა ბურთით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 7 გვ.[MFN: 49947]
ანოტაცია:  ბრაზილიელი ფეხბურთელის რონალდო მორიერას შესახებ
პერსონალია:  მორეირა რონალდო გაუშო დე ასის (ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიოგრაფია, ნაკრები, სპორტი.
1. საქართველოს საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესცენტრი
საერთო სარგებლობის საავტომობილო გზების მოვლა-პატრონობა ქვეყნის განსაკუთრებული პრიორიტეტია : საქართველოს საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტის პოზიცია თბილისის მერის ვანო ზოდელავას მიმართვასთან დაკავშირებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 6 გვ.[MFN: 49948]
პერსონალია:  ოკონორი ჯოდი (მსოფლიო ბანკის სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების ჯგუფის დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  საგზაო ფონდი, ტრანსპორტი, აქციზი, შემოსავალი, კრედიტი, მსოფლიო ბანკი, ქუჩა, რეაბილიტაცია.
პროფესიონალი : თენგიზ ბოლქვაძე - 65 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 აგვისტო. - N207(4586). - 7 გვ.[MFN: 49949]
ანოტაცია:  ოლიმპიური კომიტეტის წევრის თენგიზ ბოლქვაძის სპორტული საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ბოლქვაძე თენგიზ (აჭარის სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ჩემპიონები, დახასიათება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4990 | 4991 | 4992 | 4993 | 4994 | 4995 | 4996 | 4997 | 4998 | 4999 | 5000 |  შემდეგი »  ბოლო »»