საკვანძო სიტყვები:  თეატრი, ინტერპრეტაცია, სპექტაკლი, რუსეთი, კულტურა, შემოქმედება, წარმატება.
1. საქართველოს ადვოკატთა კოლეგიის პრეზიდიუმი
ნოდარ კეკელიძე : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აგვისტო. - N208(4587). - 8 გვ.[MFN: 49984]
ანოტაცია:  ნოდარ კეკელიძის გარდაცვალების გამო. (1926-2003)
პერსონალია:  კეკელიძე ნოდარ (ადვოკატი).
მეცნიერება სოფელს უბრუნდება : თანამშრომლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აგვისტო. - N208(4587). - 8 გვ.[MFN: 49985]
ანოტაცია:  იმერეთის სასოფლო-სამეურნეო წარმოების სამეცნიერო-ტექნოლოგიური უზრუნველყოფის პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  სასოფლო-სამეურნეო ორგანიზაციები. საქართველოს სოფლის მეურნეობა.
საკვანძო სიტყვები:  რეგიონი, პლანტაცია, ჰექტარი, საწარმო, რეკომენდაცია, ჩაის ფაბრიკა, კონფერენცია, ტექნოლოგია.
ჟვანია ახლა უკვე დასავლეთისგან ითხოვს მემკვიდრედ დანიშვნას და რევოლუციით იმუქრება : გვესაუბრება პოლიტოლოგი ნუგზარ მოლოდინაშვილი / [ესაუბრა] ბონდო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 აგვისტო. - N208(4587). - 1,3 გვ.[MFN: 49986]
პერსონალია:  ჟვნია ზურაბ (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, ხელისუფლება, კონტრაქტი, გაზი, ენერგეტიკა, დესტაბილიზაცია, არჩევნები.
"დადგა დრო, დაიწყოს საქართველოს წიაღში არსებული სიმდიდრის რეალიზაცია" : დედოფლისწყაროში ინტენსიური ბურღვის ეტაპისათვის ემზადებიან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 1,2 გვ.[MFN: 49987]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი); ნიკანდროსი სტივ (კომპანია "ფრონტერა რისორსის" მთავარი აღმასრულებელი).
ორგანიზაცია:  "ფრონტერა რისორსი"; ტუპა ოილ კომპანი"; "თბილსრესი"; "ჯი-ეი-სი".
გეოგ.დასახელება:  დედოფლისწყარო (ტარიბანი) (მირზაანი) (პატარა შირაქი) (ნაზარლები).
თემატიკა:  ნავთობის მოპოვება საქართველოში. ნავთობის საბადოები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საბადო, პოტენციალი, რეგიონი, სამუშაო, ინვესტიცია, ენერგეტიკა.
1. მამალაძე, ლევან
ოპოზიციის მეკობრული პრინციპები : გულახდილი საუბარი : "სვობოდნაია გრუზია" : 2003 წლის 6 აგვისტო / [ესაუბრა]იური გვინდაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 3,4 გვ.[MFN: 49988]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ქვემო ქართლის გუბერნატორ, ლევან მამალაძესთან ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  მამალაძე ლევან (ქვემო ქართლის გუბერნატორი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. პრეზიდენტის რწმუნებულები. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია, ხელისუფლება, დესტაბილიზაცია, არჩევნები, ნავთობი, გაზი, სტაბილურობა.
მოისმინეს ახსნა-განმარტებები : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 1,2 გვ.[MFN: 49989]
ანოტაცია:  "ეი-ი-ეს თელასსა" და რაო ეესს" შორის დადებულ გარიგებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მიქელაძე ლევან (საქართველოს ელჩი აშშ-ში); მირცხულავა დავით (სათბობ-ენერგეტიკის მინისტრი); ნიკოლეიშვილი მამუკა (სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე); ისაკაძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე); უკლება მიხეილ (სახელმწიფო ქონების მართვის ყოფილი მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "ეი-ი-ეს თელასი"; "რაოეესი".
საკვანძო სიტყვები:  კრიზისი, სხდომა, გარიგება, ინფორმაცია, ხელშეკრულება.
1. ანანი, კოფი
მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ედუარდ შევარდნაძეს : 23 ივლისი, 2003 წელი : პრეზიდენტის ფოსტიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 1,2 გვ.[MFN: 49990]
ანოტაცია:  გაეროს გენერალური ასამბლეის 58-ე სხდომაზე ედუარდ შევარდნაძის მიწვევის შესახებ
პერსონალია:  ანანი კოფი (გაეროს გენერალური მდივანი); შევარდნაძე (საქართველოს პრეზიდენტი, ე.).
თემატიკა:  გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  წერილი.
1. ჩარკვიანი, თეიმურაზ
მისაღებია კანონი, რომელიც მშენებლებს ჰაერივით სჭირდებათ : გვესაუბრება ურბანიზაციისა და მშენებლობის მინისტრი თეიმურაზ ჩარკვიანი / [ესაუბრა] შოთა მაჭარაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 3 გვ.[MFN: 49991]
თემატიკა:  ურბანიზაციისა და მშენებლობის მინისტრი. უკანონო მშენებლობები.
საკვანძო სიტყვები:  კანონპროექტი, რუსეთი, ბალტიისპირეთი, გერმანია, ჰოლანდია, დახმარება, ინვესტორი.
1. ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ბატონ რიჩარდ მაილსს : ღია წერილი / რეზო ამაშუკელი ; რეზო ჭანიშვილი, თენგიზ სუხიშვილი და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 1 გვ.[MFN: 49992]
ანოტაცია:  საქართველოს, როგორც დამოუკიდებელი და დემოკრატიული სახელმწიფოს მშენებლობის საქმეში სხვა ქვეყნების პოლიტიკური თუ ფინანსური ზემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  მაილსი რიჩარდ (აშშ ელჩი საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო, დახმარება, სუვერენიტეტი, ურთიერთობა, პოლიტიკა, ფინანსები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4995 | 4996 | 4997 | 4998 | 4999 | 5000 | 5001 | 5002 | 5003 | 5004 | 5005 |  შემდეგი »  ბოლო »»