მიწა კი იძრა, მაგრამ... ჩვენც ხომ უნდა გავინძრეთ! : ამ შენობაში ყველაზე მსუბუქი საბალეტო მოძრაობის შესრულება, ორ ან სამბალიან მიწისძვრას უტოლდება!.. : პრობლემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 5 გვ.[MFN: 50007]
ანოტაცია:  მიწისძვრის შედეგად დაზიანებულ ქორეოგრაფიულ სასწავლებელში საჭირო სარესტავრაციო სამუშაოების შესახებ
პერსონალია:  ვაშაკიძე თენგიზ (ქორეოგრაფიული სასწავლებლის დირექტორი); ბუაძე ლია (სახელოვნებო განათლების დეპარტამენტის დირექტორი); კოკოჩაშვილი შალვა (საქართველოს სოციალური ინვესტიციების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე); გოგიბერიძე სესილი (კულტურის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სარესტავრაციო სამუშაოები, რეკონსტრუქცია, დახმარება, სკოლა, პროექტი.
ივლისის გეგმა-გადაჭარბებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 2 გვ.[MFN: 50008]
პერსონალია:  ზაუტაშვილი იასე (საგადასახადო დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  კომისია, კრიზისი, ხელისუფლება, პრესკონფერენცია, რეზერვი.
ლაზღანდარები პარლამენტში აღარ უნდა მოვუშვათ : არჩევნების წინ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 2 გვ.[MFN: 50009]
პერსონალია:  შაშიაშვილი თ. (იმერეთის გუბერნატორი); გულუა ახმედ (ისტორიკოსი); პაჭკორია მამანდი (თსუ ზუგდიდის ფილიალის დირექტორი); ბობოხია ჯუმბერ (პედაგოგი); კუპრავა ჯინჯიკო (აფხაზეთიდან ლტოლვილი).
საკვანძო სიტყვები:  ხალხი, ხელისუფლება, პარტია.
მინისტრის დაკითხვა დაიწყო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 2 გვ.[MFN: 50010]
ანოტაცია:  რუსული ენერგოკომპანია "რაო ეესის" და ამერიკულ "ეი-ი-ეს ს" შორის გაფორმებული ხელშეკრულების თაობაზე
პერსონალია:  მირცხულავა დავით (სათბობ-ენერგეტიკის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "ეი-ი-ეს თელასო"; რაო ეესი".
საკვანძო სიტყვები:  გამოძიება, კომისია, თელასი.
1. ჯაკარტაში სასტუმრო "მარიოტის"აფეთქების მომენტი აღბეჭდა ვიდეოკამერამ / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 5 გვ.[MFN: 50011]
ანოტაცია:  ინდონეზიის პოლიციამ გაავრცელა ტერაქტის ორგანიზებაში ეჭვმიტანილი პირის ფოტორობოტი
პერსონალია:  მაპასენგი ე. (ეროვნული პოლიციის საგამოძიებო განყოფილების ხელმძღვანელი).
გეოგ.დასახელება:  ჯაკარტა.
საკვანძო სიტყვები:  ტერორისტი-კამიკაძე, ინდონეზია, პოლიცია, სასამართლო.
ფსევდომეწარმეები არ შეგვაშინებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 2 გვ.[MFN: 50012]
პერსონალია:  ხაბურძანია ვალერი (უშიშროების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ბენზინი, გაძვირება, ნავთობპროდუქტი.
ძირძველი რუსთაველები : (წერილი მესამე) : რუსთავი - 55 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 7 გვ.[MFN: 50013]
პერსონალია:  ნონეშვილი იოსებ (პოეტი); ჩარკვიანი კანდიდ (საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის ყოფილი პირველი მდივანი); სტალინი იოსებ (საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა:  რუსთავი.
საკვანძო სიტყვები:  ქალაქი, მეტალურგიული ქარხანა, მშენებლობა, მოსახლეობა, ეკონომიკა, ისტორია.
1. ერაყში დააკავეს ყოფილი პრეზიდენტის ოთხი მომხრე / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 5 გვ.[MFN: 50014]
გეოგ.დასახელება:  თიქრითი.
საკვანძო სიტყვები:  რეიდი, სამხედრო მოსამსახურე, ჯარისკაცი.
1. ბაღდადში, იორდანიის საელჩოს შენობის წინ, აფეთქდა ბომბი / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 5 გვ.[MFN: 50015]
საკვანძო სიტყვები:  თავდასხმა.
ჰაიდელბერგში, 16-17 აგვისტოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 8 აგვისტო. - N209(4588). - 7 გვ.[MFN: 50016]
პერსონალია:  ჩხაიძე გიორგი (მორაგბე); ლაბაძე გიორგი (მორაგბე); აბუსერიძე ირაკლი (მორაგბე); ზიბზიბაძე თედო (მორაგბე); გიორგაძე ირაკლი (მორაგბე); იაშვილი გრეგორ (მორაგბე); მაჩხანელი ირაკლი (მორაგბე); ურჯუკაშვილი მალხაზ (მორაგბე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, მატჩი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4997 | 4998 | 4999 | 5000 | 5001 | 5002 | 5003 | 5004 | 5005 | 5006 | 5007 |  შემდეგი »  ბოლო »»