იყავ დღეგრძელი! : ვუძღვნი ბადრი პატარკაციშვილს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 22 აგვისტო. - N223(4602). - 8 გვ.[MFN: 50494 ]
თემატიკა: პოეზია .
საკვანძო სიტყვები: ლექსი .
ბაიმბურთი, ვან
საქართველოს სომხები მხარს უჭერენ ედუარდ შევარდნაძის კურსს / [ესაუბრა] კრისტინა კაზარიანცი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 22 აგვისტო. - N223(4602). - 1,3 გვ.[MFN: 50495 ]
საკვანძო სიტყვები: ეროვნული დიასპორა, თანამშრომლობა .
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 22 აგვისტო. - N223(4602). - 8 გვ.[MFN: 50496 ]
პერსონალია: ჭიჭინაძე მირიან ; ბიწკინაშვილი დურსუნ ; კიკაბიძე იური ; პაპოშვილი გურამ ; ტალახაძე ავთანდილ ; იაშვილი-ამაშუკელი ლინეტა .
ბჟალავა, ნოდარ
ცირა ჩვენი მესამე შვილია : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 1 გვ.[MFN: 50497 ]
ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 1 გვ.[MFN: 50498 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭო .
საკვანძო სიტყვები: სანქცია, ღონისძიება, ლიბერია, უკანონო ვაჭრობა, გაერო .
საქინფორმი, ინტერპრესი
პირველი ნავსიანი დღე : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 1 გვ.[MFN: 50499 ]
ანოტაცია: ბლოკ "ბურჯანაძე-დემოკრატთა" წინასაარჩევნო კამპანიის შესახებ
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საარჩევნო ბლოკი, შეხვედრა .
მხარდაჭერა აუცილებელია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 1 გვ.[MFN: 50500 ]
პერსონალია: ბასილია თ. (პრეზიდენტის თანაშემწე ეკონომიკური რეფორმების საკითხებში).
თემატიკა: სავალუტო ფონდი .
საკვანძო სიტყვები: კრედიტორი, დახმარება, რეკომენდაცია, პარიზის კლუბი .
სიის ამოკითხვა, როგორც პირველ კლასში : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 1,2 გვ.[MFN: 50501 ]
ანოტაცია: უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს არაეფექტური მუშაობის შესახებ
პერსონალია: ყოლბაია ვახტანგ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); გასვიანი აკაკი (პარლამენტის წევრი).
საკვანძო სიტყვები: სხდომა, კვორუმი, სავალუტო ფონდი, რეკომენდაცია, ოპოზიცია, ბიუჯეტი, დაპირისპირება .
ჭელიძე, თეიმურაზ
ზაფხული, სურსათი და ჩვენ : რითი ვიკვებებით? / [ესაუბრა] ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 3 გვ.[MFN: 50502 ]
ანოტაცია: კვების პროდუქტების ფალსიფიკაციის აღკვეთის შესახებ
პერსონალია: ჭელიძე თეიმურაზ (კვების პროდუქტების ექსპერტიზისა და მონიტორინგის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: ფალსიფიკაცია, კვების პროდუქტები, ექსპერტიზა, სერტიფიკაცია, აკრედიტაცია, ანალიზი, პროდუქცია .
ვიფიქროთ მეგობრობაზე და არა წაგება-მოგებაზე : მათი აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 1,2 გვ.[MFN: 50503 ]
ანოტაცია: ქვეყანაში არსებული მძიმე წინასაარჩევნო ვითარების შესახებ
პერსონალია: გობეჯიშვილი დავით (სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); ძაგანია გურამ (ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის აკადემიის პრორექტორი).
თემატიკა: საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები, საარჩევნო კამპანია, უთანხმოება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5046 | 5047 | 5048 | 5049 | 5050 | 5051 | 5052 | 5053 | 5054 | 5055 | 5056 | შემდეგი » ბოლო »»