ზაფხული, სურსათი და ჩვენ : რითი ვიკვებებით? / [ესაუბრა] ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 3 გვ.[MFN: 50502]
ანოტაცია:  კვების პროდუქტების ფალსიფიკაციის აღკვეთის შესახებ
პერსონალია:  ჭელიძე თეიმურაზ (კვების პროდუქტების ექსპერტიზისა და მონიტორინგის სამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ფალსიფიკაცია, კვების პროდუქტები, ექსპერტიზა, სერტიფიკაცია, აკრედიტაცია, ანალიზი, პროდუქცია.
ანოტაცია:  ქვეყანაში არსებული მძიმე წინასაარჩევნო ვითარების შესახებ
პერსონალია:  გობეჯიშვილი დავით (სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); ძაგანია გურამ (ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის აკადემიის პრორექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, საარჩევნო კამპანია, უთანხმოება.
გეოგ.დასახელება:  გულრიფში.
თემატიკა:  აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა. კოდორის ხეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსები, ბიუჯეტი, ინვესტიცია, მართლწესრიგი, სურსათი, მომარაგება, უშიშროება, ჰუმანიტარული დახმარება.
1. გამახარია, ალა
რაც მტრობას დაუნგრევია, სიყვარულს უშენებია : ხიდები : მშვიდობისმყოფელ ქალთა იმედიანი ნაბიჯები / [ესაუბრა] იოსებ გობეჩია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 3 გვ.[MFN: 50505]
ანოტაცია:  ქალთა არასამთავრობო ორგანიზაციის კულტურულ-ჰუმანიტარული ფონდის "სოხუმის" საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  გამახარია ალა (ქალთა არასამთავრობო ორგანიზაციის კულტურულ-ჰუმანიტარული ფონდის "სოხუმის" თავმჯდომარე); რამიშვილი ნელი (ქუთაისის პედაგოგთა კავშირის "განათლება და სამყაროს" დამფუძნებელი, ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, დევნილი, დახმარება, პროდუქტი, ტანსაცმელი, პროგრამა.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : გ. კვარაცხელიას საქართველოს ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულებში (ადიგენის, ასპინძის, ახალციხის, ახალქალაქის, ბორჯომისა და ნინოწმინდის რაიონების) საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულად დანიშვნის შესახებ : 2003 წლის 22 აგვისტო : კადრები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 2 გვ.[MFN: 50506]
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებები, განკარგულებები, დადგენილებები.
სახედარს, რომელიც ჭაპანს კარგად ეწევა, კარგადაც კვებავენ : მცირე ბიზნესი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 აგვისტო. - N224(4603). - 3 გვ.[MFN: 50507]
ანოტაცია:  საქართველოში მცირე მეწარმეობის განვითარებისა და საგადასახადო მორატორიუმის შექმნის თაობაზე
თემატიკა:  მეწარმეობა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სიღარიბე, პრობლემა, მეწარმე, ბიუჯეტი, გადასახადი, ქრთამი, ჩინოვნიკი, პასუხისგება, კონტრაბანდა, ფიჭური ტელეფონი, ხელისუფლება, ეკონომიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5046 | 5047 | 5048 | 5049 | 5050 | 5051 | 5052 | 5053 | 5054 | 5055 | 5056 |  შემდეგი »  ბოლო »»