სექტემბრის დამლევს - ქუთაისში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 3 გვ.[MFN: 50697]
ანოტაცია:  რუსუდან ფეტვიაშვილის მომავალი პერსონალური გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  ფეტვიაშვილი რუსუდან (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  პერსონალური გამოფენა.
1. N1 იტალიელი : დიდი ადამიანები : ჟურნალი "ოგონიოკი", 2003 წლის 25-31 აგვისტო / [მოამზადა] გალინა ლეონოვამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 5 გვ.[MFN: 50698]
ანოტაცია:  სილვიო ბერლუსკონის ცხოვრების შესახებ
პერსონალია:  ბერლუსკონი სილვიო (იტალიის პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესი, საფინანსო-სადაზღვევო კომპანია, საფეხბურთო კლუბი "მილანი".
1. კერესელიძე, ჯუმბერ
საბუნებისმეტყველო მეცნიერებაც მისახედია : აქტუალური თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 4 გვ.[MFN: 50699]
თემატიკა:  საბუნებისმეტყველო მეცნიერება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პრობლემა, რეფორმა, ორგანიზაცია, განვითარება.
1. ყვავაძე, ზურაბ
როცა კანონი ირღვევა, ბიუჯეტიც ზარალდება და აქციონერიც : გვწერენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 4 გვ.[MFN: 50700]
ანოტაცია:  ავტოსატრანსპორტო საწარმოთა პრივატიზაციის შედეგად ჩამოყალიბებულ სს "ტრაქტებში" არსებული დარღვევების შესახებ
პერსონალია:  ციცხვაია ჯ. (სს "ტრაქტების" ყოფილი გენ. დირექტორი); გოგუაძე გ. (სს "ტრაქტების" გენ. დირექტორი).
თემატიკა:  სააქციო საზოგადოებები საქართველოში. ტრანსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, ექსპერტიზა, შემოწმება, ფაქტი, მძღოლი, რეისი, რევიზია.
სამხედრო-საინჟინრო აკადემიის შექმნა - დიდი მოვლენაა საქართველოს ისტორიაში : ცერემონია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 2 გვ.[MFN: 50701]
ანოტაცია:  საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის სამხედრო-საინჟინრო აკადემიის სრულმასშტაბიანი ამოქმედების ოფიციალური ცერემონიის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); მეძმარიაშვილი ელგუჯა (სამხედრო-საინჟინრო აკადემიის პრეზიდენტი, საქართველოს კოსმოსურ ნაგებობათა ინსტიტუტის გენერალური დირექტორი, გენერალ-მაიორი).
თემატიკა:  სამხედრო-საინჟინრო აკადემია საქართველოში. საქართველოს შეიარაღებული ძალები.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, პრობლემები, პრეზენტაცია.
1. ამერიკის შეერთებული შტატები კმაყოფილია პეკინში გამართული შეხვედრის შედეგებით / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 5 გვ.[MFN: 50702]
ანოტაცია:  ბირთვული პროგრამის თაობაზე
თემატიკა:  პოლიტიკა. ამერიკის შეერთებული შტატები.
საკვანძო სიტყვები:  ჩრდილოეთ კორეა, მოლაპარაკება, ჩინეთი, იაპონია, სამიტი, ბირთვული ობიექტები, ეკონომიკა.
1. ავარია ბარენცის ზღვაში / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 5 გვ.[MFN: 50703]
ანოტაცია:  რუსეთის ჩრდილოეთის ფლოტის "კ-159" ატომური წყალქვეშა ნავის ჩაძირვის შესახებ
პერსონალია:  სიმონენკო სერგეი (ჩრდილოეთის ფლოტის უფროსი); კუროედოვი ვლადიმერ (რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტის მთავარსარდალი); სავენკოვი ალექსანდრე (სამხედრო პროკურორი).
თემატიკა:  საზღვაო კატასტროფები.
საკვანძო სიტყვები:  ინციდენტი, გამოძიება, ეკიპაჟი, მეზღვაური, წყალქვეშა ნავი, სამაშველო ოპერაცია.
1. გამოაქვეყნეს 11 სექტემბრის ტერორისტული აქტების მსხვერპლთა გაშიფრული სატელეფონო საუბრები / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 4 გვ.[MFN: 50704]
თემატიკა:  საერთაშორისო ტერორიზმი. 11 სექტემბრის ტერაქტი ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
საკვანძო სიტყვები:  რადიოსაუბარი, შენობა, ადამიანი, ევაკუაცია.
1. ერაყის ყოფილი დიქტატორი მოსულის პოლიკლინიკაში მივიდა / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 4 გვ.[MFN: 50705]
პერსონალია:  ჰუსეინი სადამ (ერაყის ყოფილი პრეზიდენტი); თაჰა იასინ რამადანი (ერაყის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ერაყი.
საკვანძო სიტყვები:  თვითმხილველი, ჩხრეკა, ინფორმაცია.
მზე, ზღვა და... მეტი რა გინდა სხვა : ოქრო აჭარის ლაჟვარდში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 7 გვ.[MFN: 50706]
ანოტაცია:  ქალაქ ბათუმის შესახებ
პერსონალია:  ნადაშვილი მზია (მხატვარი); ამირანაშვილი ჭაბუკა (მუსიკოსი); სუხიშვილი ილიკო (ქართული ნაციონალური ბალეტის მთავარი ქორეოგრაფი).
თემატიკა:  კურორტები საქართველოში. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ბუნება, პლაჟი, ბულვარი, შადრევნები, დასვენება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5066 | 5067 | 5068 | 5069 | 5070 | 5071 | 5072 | 5073 | 5074 | 5075 | 5076 |  შემდეგი »  ბოლო »»