მზე, ზღვა და... მეტი რა გინდა სხვა : ოქრო აჭარის ლაჟვარდში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 7 გვ.[MFN: 50706]
ანოტაცია:  ქალაქ ბათუმის შესახებ
პერსონალია:  ნადაშვილი მზია (მხატვარი); ამირანაშვილი ჭაბუკა (მუსიკოსი); სუხიშვილი ილიკო (ქართული ნაციონალური ბალეტის მთავარი ქორეოგრაფი).
თემატიკა:  კურორტები საქართველოში. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ბუნება, პლაჟი, ბულვარი, შადრევნები, დასვენება.
1. ქვეყანაში კვლავ მოსალოდნელია ტერორისტული აქტები / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 4 გვ.[MFN: 50707]
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ტერორიზმი. ამერიკის შეერთებული შტატები.
საკვანძო სიტყვები:  ტერორიზმი, ბრძოლა, თეთრი სახლი.
1. ტონი ბლერის ახალი პრესმდივანი დევიდ ჰილი გახდება / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 5 გვ.[MFN: 50708]
პერსონალია:  კემპბელი ალისტერ (დიდი ბრიტანეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრის წარმომადგენელი საზოგადოებასთან კავშირურთიერთობის საკითხებში); ჰილი დევიდ (დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  დიდი ბრიტანეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ლეიბორისტული პარტია, პოსტი, გადადგომა, ინფორმაცია, პოლიტიკოსი.
1. ფხენიანი ბირთვული გამოცდებით იმუქრება / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 4 გვ.[MFN: 50709]
პერსონალია:  რიკერი ფილიპ (აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელი).
გეოგ.დასახელება:  ფხენიანი.
თემატიკა:  ჩრდილოეთ კორეა.
საკვანძო სიტყვები:  ბირთვული პროგრამა, შეხვედრა, თეთრი სახლი, კონსულტაცია.