ქვეყანაში კვლავ მოსალოდნელია ტერორისტული აქტები / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 4 გვ.[MFN: 50707]
ტონი ბლერის ახალი პრესმდივანი დევიდ ჰილი გახდება / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 5 გვ.[MFN: 50708]
პერსონალია:კემპბელი ალისტერ (დიდი ბრიტანეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრის წარმომადგენელი საზოგადოებასთან კავშირურთიერთობის საკითხებში); ჰილი დევიდ (დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი).
ფხენიანი ბირთვული გამოცდებით იმუქრება / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 30 აგვისტო. - N230(4609). - 4 გვ.[MFN: 50709]
პერსონალია:რიკერი ფილიპ (აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელი).
ირანი გლოვობს ერაყში დაღუპულ აიათოლას / [მოამზადა] ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 5 გვ.[MFN: 50711]
განჩინება : გაკოტრების საქმის წარმოების გახსნის შესახებ : 21 ივლისი, 2003 წ. ქ. თელავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 5 გვ.[MFN: 50713]
დიმიტრი გულია ყოველთვის ქართველთა მეგობარი იყო : თემის გაგრძელება : (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 6 გვ.[MFN: 50714]
ანოტაცია: აფხაზი მწერლის, დიმიტრი გულიას ცხოვრებასა და მოღვაწეობის შესახებ
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / [მოგვაწოდა] როლანდ ადამიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 31 აგვისტო. - N231(4610). - 8 გვ.[MFN: 50715]
ანოტაცია: სურათზე: აკადემიკოსი ნაპო ზაქარაია და მარტვილის ეროვნული მუზეუმის დირექტორი გივი ელიავა თანამშრომლებთან ერთად მესტიაში. 1986 წელი