მიყვარს ძველი გაზეთის შლა... : რას წერდა ქართული პრესა 100 წლის წინათ საახალწლოდ : ისტორია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 იანვარი. - N1(4730). - 1,3 გვ.[MFN: 50764]
უცხო პირთა შესვლა აკრძალულია! : ამათთვის ყველა წელი მაიმუნისაა : რეპორტაჟი ვოლიერიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 იანვარი. - N1(4730). - 1,3 გვ.[MFN: 50767]
გუშინ 2004 წლის 4 იანვარს : მოქალაქეობრივი ვალი მოიხადა : მსოფლიოში სანიმუშო იქნება : თემურ შაშიაშვილის არ მოსწონს : კენჭიყრის დასრულებამდე 15 წუთით ადრე : საქართველოს მომავლისთვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 იანვარი. - N3(4732). - 1,3 გვ.[MFN: 50769]
ანოტაცია: საქართველოში საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ
საქართველოს შეუძლია ადგილობრივი წარმოება და მოსახლეობა საკუთარი ნავთობით "გამოკვებოს" : 2003 წელს, წინა წელთან შედარებით, ქვეყანაში ნავთობის მოპოვება თითქმის ორჯერ გაიზარდა / ესაუბრა ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 იანვარი. - N2(4731). - 3 გვ.[MFN: 50771]
პერსონალია:თევზაძე რევაზ (კომპანია "საქნავთობის" თავკაცი, პროფესორი).
საქართველოს პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებლის ნინო ბურჯანაძის განკარგულებით : კადრები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 იანვარი. - N1(4730). - 2 გვ.[MFN: 50772]
პერსონალია:გეწაძე გია (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე); უგულავა გიორგი; ბეჟანიშვილი ლევან (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე); რატიშვილი ალექსანდრე (საქართველოს ეკონომიკის, მრეწველობისა და ვაჭრობის სამინისტროს სახელმწიფო ანტიმონოპოლიური სამსახურის უფროსი); დუმბაძე დალი (სოხუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე); მეტრეველი დალი (გაგრის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე); ივანიძე მაია; იოსელიანი ალექსანდრე (თბილისის საოლქო სასამართლოს მოსამართლეები); კეკენაძე დავით (ქუთაისის საოლქო სასამართლოს მოსამართლე); მანუკიანი სუსანა; გვარამაძე ნოდარ (ახალქალაქის რაიონულის სასამართლოს მოსამართლეები); ესებუა ზვიად; სართანია ვაჟა (გულრიფშის რაიონული სასამართლოს მოსამართლეები); გელანტია ამრიდო (ოჩამჩირის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ცალანი ნოდარ (გალის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); დგვარელი თეიმურაზ (ამბროლაურის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ხუციშვილი ლუიზა (ბოლნისის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ძირკველიშვილი ლაზარე (გარდაბნის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე, გარდაბნის რაიონული სასამართლოს თავმჯდომარე); დევრისაშვილი დავით (ახალგორის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ბოკუჩავა მარიკა (გლდანი-ნაძალადევის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); იოსავა ვალერი (დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); მამესწარაშვილი ოთარ (ქარელის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ლეონიძე ჯემალ (მცხეთის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე, მცხეთის რაიონული სასამართლოს თავმჯდომარე).