საკვანძო სიტყვები:  ამომრჩეველი, არჩევნები, კანდიდატი, რეგიონი.
გვილოცავენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 იანვარი. - N1(4730). - 2 გვ.[MFN: 50770]
თემატიკა:  ქართველი კომპოზიტორები.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი წელი.
1. თევზაძე, რევაზ
საქართველოს შეუძლია ადგილობრივი წარმოება და მოსახლეობა საკუთარი ნავთობით "გამოკვებოს" : 2003 წელს, წინა წელთან შედარებით, ქვეყანაში ნავთობის მოპოვება თითქმის ორჯერ გაიზარდა / ესაუბრა ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 იანვარი. - N2(4731). - 3 გვ.[MFN: 50771]
პერსონალია:  თევზაძე რევაზ (კომპანია "საქნავთობის" თავკაცი, პროფესორი).
თემატიკა:  ნავთობის მოპოვება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ჭაბურღილი, საბადო, სეისმური კვლევა, უცხოელი ინვესტორები, გაზი.
საქართველოს პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებლის ნინო ბურჯანაძის განკარგულებით : კადრები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 იანვარი. - N1(4730). - 2 გვ.[MFN: 50772]
პერსონალია:  გეწაძე გია (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე); უგულავა გიორგი; ბეჟანიშვილი ლევან (საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე); რატიშვილი ალექსანდრე (საქართველოს ეკონომიკის, მრეწველობისა და ვაჭრობის სამინისტროს სახელმწიფო ანტიმონოპოლიური სამსახურის უფროსი); დუმბაძე დალი (სოხუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე); მეტრეველი დალი (გაგრის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე); ივანიძე მაია; იოსელიანი ალექსანდრე (თბილისის საოლქო სასამართლოს მოსამართლეები); კეკენაძე დავით (ქუთაისის საოლქო სასამართლოს მოსამართლე); მანუკიანი სუსანა; გვარამაძე ნოდარ (ახალქალაქის რაიონულის სასამართლოს მოსამართლეები); ესებუა ზვიად; სართანია ვაჟა (გულრიფშის რაიონული სასამართლოს მოსამართლეები); გელანტია ამრიდო (ოჩამჩირის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ცალანი ნოდარ (გალის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); დგვარელი თეიმურაზ (ამბროლაურის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ხუციშვილი ლუიზა (ბოლნისის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ძირკველიშვილი ლაზარე (გარდაბნის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე, გარდაბნის რაიონული სასამართლოს თავმჯდომარე); დევრისაშვილი დავით (ახალგორის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ბოკუჩავა მარიკა (გლდანი-ნაძალადევის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); იოსავა ვალერი (დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); მამესწარაშვილი ოთარ (ქარელის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ლეონიძე ჯემალ (მცხეთის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე, მცხეთის რაიონული სასამართლოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებები, დებულებები, განკარგულებები.
საკვანძო სიტყვები:  დანიშვნა.
ედუარდ შევარდნაძის არჩევანი : პირველი ამომრჩეველი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 იანვარი. - N3(4732). - 3 გვ.[MFN: 50773]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე. (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, საარჩევნო უბანი, ამომრჩეველი, ინტერვიუ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5073 | 5074 | 5075 | 5076 | 5077 | 5078 | 5079 | 5080 | 5081 | 5082 | 5083 |  შემდეგი »  ბოლო »»