უმცროსები : სცენაზე სუხიშვილები არიან... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 იანვარი. - N7(4736). - 7 გვ.[MFN: 50990]
პერსონალია:  სუხიშვილი ილიკო (ნაციონალური ბალეტის ხელმძღვანელი); სუხიშვილი ნინო (ნაციონალური ბალეტის ხელმძღვანელი); ჭანიშვილი რეზო (ქორეოგრაფი); სვანიძე ბესიკ (ქორეოგრაფი); ჩომახიძე ეკა (ანსამბლ "მეტეხის" ყოფილი სოლისტი).
თემატიკა:  სახელმწიფო პრემიიის ლაურეატები. ქორეოგრაფები. მოცეკვავეები.
საკვანძო სიტყვები:  საცეკვაო ხელოვნება, ეროვნული ტრადიცია, პლასტიკა, ტემპერამენტი, ქართული ფოლკლორი, ხელოვანი, თანამედროვე პლასტიკა, ოვაცია.
1. გოგოლაშვილი, ვალერიან
ნარკოტიკების გამსაღებელს სამუდამო პატიმრობა ელის : პოლიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (4735). - 3 გვ.[MFN: 50991]
ანოტაცია:  შს მინისტრის ბრიფინგის შესახებ
პერსონალია:  ბარამიძე გიორგი (შსს მინისტრი); სოსიაშვილი გი (ნარკოტიკების გამსაღებელი); მირჩხულავა დავით (სათბობ-ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი); ცხადაია თემურ (ეჭვმიტანილი).
გეოგ.დასახელება:  რუსთავი (ცაიში).
თემატიკა:  ნარკომანიასთან ბრძოლა. შინაგან საქმეთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  ყაყაჩოს თესლი, სამართალდამცავი, თავდასხმა, ყაჩაღობა, სასჯელი.
1. ქარქაშაძე, ნაპოლეონ
მეცნიერი და ორგანიზატორი : პროფესორი რეზო ჯაბნიძე 50 წლისაა : ღვაწლი / ნაპოლეონ ქარქაშაძე ; ვალერიან მეტრეველი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 იანვარი. - N7(4736). - 7 გვ.[MFN: 50992]
ანოტაცია:  პროფესორ რეზო ჯაბნიძის დაბადების 50 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჯაბნიძე რეზო (მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  აგრონომია, სუბტროპიკული მეურნეობა, მონოგრაფია, სამეცნიერო ნაშრომი.
"კმარას" აქტივისტების საქმე გენპროკურატურამ უკვე გამოითხოვა : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (4735). - 3 გვ.[MFN: 50993]
პერსონალია:  უგულავა გიგი (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე); გოგიტიძე ჯემალ (აჭარის შს მინისტრი).
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. ახალგაზრდული მოძრაობა "კმარა".
საკვანძო სიტყვები:  პოლიცია, კრიმინალი, უკანონობა, ხელისუფლება.
აჭარაში კვლავ საგანგებო მდგომარეობაა : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (4735). - 3 გვ.[MFN: 50994]
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური).
საკვანძო სიტყვები:  პროკლამაცია, შეხვედრა, ორგანიზაცია, ხელისუფლება, არჩევნები.
ზარები ოცდაათიანი წლებიდან : მოგონებები : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N338-350 (2003წ), N 1-4 (2004წ) : (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (4735). - 4 გვ.[MFN: 50995]
ანოტაცია:  იბეჭდება ირაკლი აბაშიძის მოგონებათა ციკლი
პერსონალია:  ლორთქიფანიძე ნიკო (მწერალი); ლეონიძე გიორგი (მწერალი); იაშვილი პაოლო (პოეტი); ტაბიძე ტიციან (პოეტი); დადიანი შალვა (მწერალი); ჩიქოვანი სიმონ (პოეტი); ჟღენტი ბესარიონ (მწერალი).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები. ქართველი პოეტები. პუბლიცისტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  შემოქმედება, მწერლობა, კულტურა, მწერალთა კავშირი.
1. სახვაძე, ანზორ
იმიგრაციისა და ორმაგი მოქალაქეობის შესახებ : პოზიცია : (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 იანვარი. - N7(4736). - 1,3 გვ.[MFN: 50996]
თემატიკა:  ორმაგი მოქალაქეობა. იმიგრაცია.
საკვანძო სიტყვები:  საბჭოთა კავშირი, ახალგაზრდები, დასაქმება, საბაზრო ეკონომიკა.
სერგო ფარაჯანოვს 80 წელი შეუსრულდებოდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (4735). - 4 გვ.[MFN: 50997]
ანოტაცია:  რეჟისორ სერგო ფარაჯანოვის შესახებ
პერსონალია:  ფარაჯანოვი სერგო (რეჟისორი).
თემატიკა:  კინორეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  კინოსტუდია, ნაწარმოები, კინოფესტივალი, ფილმი.
პირველი კონგრესი საქართველოში გაიმართა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (4735). - 4 გვ.[MFN: 50998]
ანოტაცია:  კულტურის განვითარების საერთაშორისო ფორუმის პირველი კონგრესის საქართველოში ჩატარების შესახებ
პერსონალია:  ლიჩელი ვახტანგ (საქართველოს არქეოლოგიური კვლევის ცენტრის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  ტურინი.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურა, ფორუმი, ძეგლი, დაცვა.
1. ამირეჯიბი, რომან
მგლებიც ტირიან "წინწყარო" : ვუძღვნი ჭაბუა ამირეჯიბს, მისი შვილის - ირაკლი ამირეჯიბის ხსოვნას : მეორე ნაწილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 იანვარი. - N6 (4735). - 5 გვ.[MFN: 50999]
თემატიკა:  კინომოთხრობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5095 | 5096 | 5097 | 5098 | 5099 | 5100 | 5101 | 5102 | 5103 | 5104 | 5105 |  შემდეგი »  ბოლო »»