ზარები ოცდაათიანი წლებიდან : მოგონებები : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 338-350 (2003 წ.), N 1-4, 6-8 (2004 წ.) (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 იანვარი. - N9(4738). - 4 გვ.[MFN: 51045]
ანოტაცია:  იბეჭდება ირაკლი აბაშიძის მოგონებათა ციკლი. სურათზე: ირაკლი აბაშიძე
პერსონალია:  აბაშიძე ირაკლი (მწერალი); რობაქიძე გრიგოლ (მწერალი); პასტერნაკი ბორის (პოეტი); იაშვილი პაოლო (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები. ქართველი პოეტები. პუბლიცისტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მწერალთა კავშირი, მოსკოვი, პრესა, ქართული მწერლობა, რუსეთი, საბჭოთა მწერლობა, პარტიული ორგანიზაცია, ლიტერატურა.
მართლმადიდებლური ეკლესია ამართლებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 იანვარი. - N9(4738). - 4 გვ.[MFN: 51046]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის გელათის ტაძარში ფიცის დადებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ანდრიაძე გიორგი (საქართველოს საპატრიარქოს საპარლამენტო მდივანი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, ფიცი, გელათის ტაძარი, ტრადიცია.
1. იონბენის ბირთვული კომპლექსი გაიხსნა შემოწმებისათვის / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 იანვარი. - N8(4737). - 11 გვ.[MFN: 51047]
ანოტაცია:  ამერიკელი ექსპერტები ჩრდილოეთ კორეის ბირთვული კომპლექსის შესახებ
პერსონალია:  ლუისი ჯონ (სტენფორდის უნივერსიტეტის პროფესორი); ჰეკერი სიგ (ლოს-ალამოსის ბირთვული ცენტრის ყოფილი დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ბირთვული იარაღი, განცხადება, ბირთვული პროგრამა.
1. გლობალური დათბობა "ტერორიზმზე უფრო საშიშია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 იანვარი. - N8(4737). - 11 გვ.[MFN: 51048]
პერსონალია:  კინგი დევიდ (დიდი ბრიტანეთის მთავრობის წამყვანი სწავლული მრჩეველი).
თემატიკა:  კლიმატოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  დედამიწა, კლიმატი, გვალვა, წყალდიდობა, ატმოსფერო, სათბობი გაზი.
1. ჩეჩნეთში გასაგზავნ მოთარეშეებს ინტერნეტით აგროვებენ / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 იანვარი. - N8(4737). - 11 გვ.[MFN: 51049]
საკვანძო სიტყვები:  ბრალდება, ინტერნეტსაიტი, პროკურატურა.
1. ჩეგოდაევა, მარია
ნიჭი ერთადერთი ახალი ამბავია, რომელიც მუდამ სიახლეა : ზურაბ წერეთლის პორტრეტი ისტორისს ინტერიერში : "კულტურა", 2003 წლის 25 დეკემბერი : სხვა გაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 იანვარი. - N9(4738). - 5 გვ.[MFN: 51050]
ანოტაცია:  გამოჩენილი მხატვრის, ზურაბ წერეთლის ცხოვრებასა და მოღვაწეობის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ფერწერა, ხელოვნება, კერამიკა, პროფესიონალიზმი, გამოფენა, მუზეუმი.
1. კესნერი, დინა
ეროვნული საკუთრება : გურამ საღარაძე - 75 : იუბილე : თანაკურსელთა მოგონება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 იანვარი. - N8(4737). - 12 გვ.[MFN: 51051]
პერსონალია:  საღარაძე გურამ (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვანი, თეატრი, კინო, როლი, სპექტაქლი.
გამორჩეული : გურამ საღარაძე - 75 : იუბილე : თანაკურსელთა მოგონება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 იანვარი. - N8(4737). - 14 გვ.[MFN: 51052]
ანოტაცია:  სურათზე: გურამ საღარაძე, არჩილ გოგიაშვილი და დემიკო ლოლაძე
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვანი, ქართული თეატრი, კინოროლი, სპექტაკლი.
სადღეგრძელო : 75 წლის გურამ საღარაძეს : [ლექსი] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 იანვარი. - N8(4737). - 14 გვ.[MFN: 51053]
ანოტაცია:  იბეჭდება ჯ. ჩარკვიანის ლექსი მიძღვნილი ქართველი მახიობის, გურამ საღარაძისადმი
თემატიკა:  ქართული პოეზია. ქართველი მსახიობები.
1. ინტერ-პრესი, საქინფორმი
ეროვნული უმცირესობები უკმაყოფილებას გამოთქვამენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 იანვარი. - N9(4738). - 5 გვ.[MFN: 51054]
ანოტაცია:  ეროვნული უმცირესობის უკმაყოფილება საქართველოს სახელმწიფო ხუთჯვრიანი დროშის დაწესებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხალილოვი ზაურ (აზერბაიჯანული სათვისტომოს ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ეროვნული უმცირესობები საქართველოშ.
საკვანძო სიტყვები:  დროშა, უკმაყოფილება, ცვლილებები, მოსახლეობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5101 | 5102 | 5103 | 5104 | 5105 | 5106 | 5107 | 5108 | 5109 | 5110 | 5111 |  შემდეგი »  ბოლო »»