ზარები ოცდაათიანი წლებიდან : მოგონებები : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 338-350 (2003 წ.), N 1-4, 6-9 (2004 წ.) (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 4 გვ.[MFN: 51126]
ანოტაცია:  იბეჭდება ირაკლი აბაშიძის მოგონებათა ციკლი. სურათზე: ირაკლი აბაშიძე ანდრია ბალანჩივაძესთან ერთად
პერსონალია:  ჯიქია ვლადიმერ (რევოლუციონერი); ახმეტელი ალექსანდრე (რეჟისორი); ელიავა გიორგი (მეცნიერი, ბაქტერიოლოგი); სტალინი იოსებ (საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწე); პუშკინი ალექსანდრე (პოეტი); გორკი მაქსიმ (მწერალი); იაშვილი პაოლო (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები. ქართველი პოეტები. რუსი პოეტები. პუბლიცისტიკა. ქართული მწერლობა.
საკვანძო სიტყვები:  რევოლუციონერი, საზოგადოება, საბჭოთა კავშირი, მწერალთა პირველი ყრილობა, ქართული კულტურა, ხელოვნება.
1. ვაშაკიძე, მამუკა
საფოსტო მარკა ახალ წელს გვილოცავს : ფილატელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 2 გვ.[MFN: 51127]
თემატიკა:  საფოსტო მარკები.
1. ბაზარი თბილისს უნდა ამშვენებდეს და არა აუშნოებდეს : საკრებულო უტევს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 1,2 გვ.[MFN: 51128]
ანოტაცია:  თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის, ზაზა ბეგაშვილის პრესკონფერენცია თბილისის ბაზრებსა და ბაზრობებზე შექმნილი ანტისანიტარული მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  ბეგაშვილი ზაზა (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); პავლიაშვილი დავით (ჯანდაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  ბაზრების სანიტარული დაცვა. გარევაჭრობა.
საკვანძო სიტყვები:  ლაბორატორია, ადმინისტრაცია, ნაგავი, ანტისანიტარია, პროდუქტი, პოლიცია, კონტროლი, დავა, პრესკონფერენცია.
გადამდგარი ნადარეიშვილი სააკაშვილთან შეხვედრას ელოდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 4 გვ.[MFN: 51129]
პერსონალია:  ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭო.
1. გახარია, მამუკა
წერილი პორტატულ და კურტიზან ქალს თბილისში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 5 გვ.[MFN: 51130]
პერსონალია:  გახარია ლაშა (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. ნარკვევი.
საკვანძო სიტყვები:  ბუხრისპირის სევდა.
უბანი დახურული დამხვდაო : არჩევნების კვალზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 2 გვ.[MFN: 51131]
პერსონალია:  გიორგაძე ელენე ("სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებელი); ხარანაული ლევან (ცსკ-ს წევრი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (ცსკ-ს თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  ვაშინგტონი.
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები საქართველოში. ცენტრალური საარჩევნო კომისია.
საკვანძო სიტყვები:  უბანი, კომისია, დარღვევა, კანონი, ინფორმაცია.
სესხი-ელექტროენერგიის შესაძენად : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 5 გვ.[MFN: 51132]
ანოტაცია:  გერმანიის ბანკის მიერ გამოყოფილი კრედიტის შესახებ საქართველოს ენერგეტიკის განვითარებისა და რეკონსტრუქციისათვის
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, სიმძლავრე, კრედიტი, იმპორტი, გრაფიკი, ფინანსები.
ფლევში განმეორებითი კენჭისყრა 25 იანვარს გაიმართება : არჩევნების კვალზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 2 გვ.[MFN: 51133]
პერსონალია:  ჭიაბერაშვილი ზურაბ (ცსკ-ს თავმჯდომარე); ნოზაძე სიმონ (ხაშურის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი).
გეოგ.დასახელება:  ხაშური (ფლევი).
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო უბანი, კომისია, მხარდამჭერი.
დროშა და... დარბევა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 5 გვ.[MFN: 51134]
ანოტაცია:  ხელვაჩაურის რაიონის სოფელ გონიოში საცხოვრებელი სახლის სახურავებზე ხუთჯვრიანი დროშების აღმართვისა და ამ აქციის მონაწილეთა დარბევის შესახებ
პერსონალია:  მიქელაძე ჯონი ("სახალხო მოძრაობა ჩვენი აჭარის" კოორდინატორი).
გეოგ.დასახელება:  აჭარა (გონიო).
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. სახელმწიფო დროშა. სახელმწიფო სიმბოლიკა.
საკვანძო სიტყვები:  სპეცდანიშნულების რაზმი, საცხოვრებელი სახლი, ხუთჯვრიანი დროშა, ახსნა-განმარტება.
"ტასისი" დაგვაფინანსებს : კონტაქტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 2 გვ.[MFN: 51135]
პერსონალია:  ბერუჩაშვილი თამარ (ევროკავშირის დახმარების პროგრამის კოორდინატორი); ჰოლცი ტორბენ (ევროკომისის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ევროპის კავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  ტასისის პროგრამა, დახმარება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5109 | 5110 | 5111 | 5112 | 5113 | 5114 | 5115 | 5116 | 5117 | 5118 | 5119 |  შემდეგი »  ბოლო »»