ზარები ოცდაათიანი წლებიდან : მოგონებები : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 338-350 (2003 წ.), N 1-4, 6-9 (2004 წ.) (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 4 გვ.[MFN: 51126 ]
ანოტაცია: იბეჭდება ირაკლი აბაშიძის მოგონებათა ციკლი. სურათზე: ირაკლი აბაშიძე ანდრია ბალანჩივაძესთან ერთად
პერსონალია: ჯიქია ვლადიმერ (რევოლუციონერი); ახმეტელი ალექსანდრე (რეჟისორი); ელიავა გიორგი (მეცნიერი, ბაქტერიოლოგი); სტალინი იოსებ (საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწე); პუშკინი ალექსანდრე (პოეტი); გორკი მაქსიმ (მწერალი); იაშვილი პაოლო (პოეტი).
თემატიკა: ქართველი მწერლები. ქართველი პოეტები. რუსი პოეტები. პუბლიცისტიკა. ქართული მწერლობა .
საკვანძო სიტყვები: რევოლუციონერი, საზოგადოება, საბჭოთა კავშირი, მწერალთა პირველი ყრილობა, ქართული კულტურა, ხელოვნება .
ვაშაკიძე, მამუკა
საფოსტო მარკა ახალ წელს გვილოცავს : ფილატელია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 2 გვ.[MFN: 51127 ]
თემატიკა: საფოსტო მარკები .
ბაზარი თბილისს უნდა ამშვენებდეს და არა აუშნოებდეს : საკრებულო უტევს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 1,2 გვ.[MFN: 51128 ]
ანოტაცია: თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის, ზაზა ბეგაშვილის პრესკონფერენცია თბილისის ბაზრებსა და ბაზრობებზე შექმნილი ანტისანიტარული მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია: ბეგაშვილი ზაზა (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); პავლიაშვილი დავით (ჯანდაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: ბაზრების სანიტარული დაცვა. გარევაჭრობა .
საკვანძო სიტყვები: ლაბორატორია, ადმინისტრაცია, ნაგავი, ანტისანიტარია, პროდუქტი, პოლიცია, კონტროლი, დავა, პრესკონფერენცია .
გადამდგარი ნადარეიშვილი სააკაშვილთან შეხვედრას ელოდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 4 გვ.[MFN: 51129 ]
პერსონალია: ნადარეიშვილი თამაზ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭო .
გახარია, მამუკა
წერილი პორტატულ და კურტიზან ქალს თბილისში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 5 გვ.[MFN: 51130 ]
პერსონალია: გახარია ლაშა (პოეტი).
თემატიკა: ქართველი პოეტები. ნარკვევი .
საკვანძო სიტყვები: ბუხრისპირის სევდა .
უბანი დახურული დამხვდაო : არჩევნების კვალზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 2 გვ.[MFN: 51131 ]
პერსონალია: გიორგაძე ელენე ("სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებელი); ხარანაული ლევან (ცსკ-ს წევრი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (ცსკ-ს თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება: ვაშინგტონი .
თემატიკა: საპრეზიდენტო არჩევნები საქართველოში. ცენტრალური საარჩევნო კომისია .
საკვანძო სიტყვები: უბანი, კომისია, დარღვევა, კანონი, ინფორმაცია .
სესხი-ელექტროენერგიის შესაძენად : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 5 გვ.[MFN: 51132 ]
ანოტაცია: გერმანიის ბანკის მიერ გამოყოფილი კრედიტის შესახებ საქართველოს ენერგეტიკის განვითარებისა და რეკონსტრუქციისათვის
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: სხდომა, სიმძლავრე, კრედიტი, იმპორტი, გრაფიკი, ფინანსები .
ფლევში განმეორებითი კენჭისყრა 25 იანვარს გაიმართება : არჩევნების კვალზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 2 გვ.[MFN: 51133 ]
პერსონალია: ჭიაბერაშვილი ზურაბ (ცსკ-ს თავმჯდომარე); ნოზაძე სიმონ (ხაშურის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი).
გეოგ.დასახელება: ხაშური (ფლევი ).
თემატიკა: საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საარჩევნო უბანი, კომისია, მხარდამჭერი .
დროშა და... დარბევა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 15 იანვარი. - N11 (4740). - 5 გვ.[MFN: 51134 ]
ანოტაცია: ხელვაჩაურის რაიონის სოფელ გონიოში საცხოვრებელი სახლის სახურავებზე ხუთჯვრიანი დროშების აღმართვისა და ამ აქციის მონაწილეთა დარბევის შესახებ
პერსონალია: მიქელაძე ჯონი ("სახალხო მოძრაობა ჩვენი აჭარის" კოორდინატორი).
გეოგ.დასახელება: აჭარა (გონიო ).
თემატიკა: აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. სახელმწიფო დროშა. სახელმწიფო სიმბოლიკა .
საკვანძო სიტყვები: სპეცდანიშნულების რაზმი, საცხოვრებელი სახლი, ხუთჯვრიანი დროშა, ახსნა-განმარტება .
"ტასისი" დაგვაფინანსებს : კონტაქტები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 იანვარი. - N10 (4739). - 2 გვ.[MFN: 51135 ]
პერსონალია: ბერუჩაშვილი თამარ (ევროკავშირის დახმარების პროგრამის კოორდინატორი); ჰოლცი ტორბენ (ევროკომისის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: ევროპის კავშირი .
საკვანძო სიტყვები: ტასისის პროგრამა, დახმარება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5109 | 5110 | 5111 | 5112 | 5113 | 5114 | 5115 | 5116 | 5117 | 5118 | 5119 | შემდეგი » ბოლო »»